Covaxin ৰ তৈয়াৰীৰ লগতে ইয়াৰ উপকাৰী আৰু অপকাৰীৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ।

Covaxin ৰ তৈয়াৰীৰ লগতে ইয়াৰ উপকাৰী আৰু অপকাৰীৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ।



ভেকচিন ক'ত আৰু কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰা হয়?
ভেকছিন প্ৰাৰ্থীজন ভাৰত বায়োটেকৰ ইন-হাউচ ভেৰো চেল নিৰ্মাণ প্লেটফৰ্মৰ সৈতে প্ৰস্তুত কৰা হয় । যাৰ প্ৰায় ৩০০ নিযুত পালি প্ৰদান কৰাৰ ক্ষমতা আছে।কোম্পানীটোৱে কভাক্সিন তৈয়াৰ কৰিবলৈ হায়দৰাবাদত ইয়াৰ জিনোম ভেলী সুবিধাত এটা দ্বিতীয় কাৰখানা স্থাপনৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে। উৰিষ্যা চৰকাৰৰ সহযোগত প্ৰতিষ্ঠানটোৱে ২০২২ চনৰ জুনৰ ভিতৰত কভাক্সিন উৎপাদন আৰম্ভ কৰিবলৈ ভুৱনেশ্বৰৰ উৰিষ্যা বায়োটেক পাৰ্কত আন এটা সুবিধা স্থাপন কৰিছে। ইয়াৰ উপৰিও, তেওঁলোকে কোভাক্সিন উৎপাদনৰ বাবে বিশ্বব্যাপী চুক্তিৰ অন্বেষণ কৰি আছে। ডিচেম্বৰ ২০২০-ত, ওকুগেন, ইঙ্কে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বজাৰৰ বাবে কভাক্সিনৰ সহ-বিকাশৰ বাবে ভাৰত বায়োটেকৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব তৈয়াৰ কৰে। জানুৱাৰী ২০২১-ত, প্ৰেচিছা মেডে ভাৰত বায়োটেকৰ সৈতে ব্ৰাজিললৈ কভাক্সিন যোগান ধৰাৰ বাবে এক চুক্তি তৈয়াৰ কৰে। ২০২১ চনৰ মে মাহত হাফকাইন ইনষ্টিটিউটৰ হাফকাইন বায়ো-ফাৰ্মাচিউটিকেল কৰ্পোৰেচন লিমিটেডে ভাৰত বায়োটেকৰ সৈতে বুজাবুজিৰ চুক্তি তৈয়াৰ কৰে আৰু ঘোষণা কৰে যে মহাৰাষ্ট্ৰ ৰাজ্য চৰকাৰৰ পৰা সমৰ্থন আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ অনুমোদন লাভ কৰাৰ পিছত তেওঁলোকৰ দ্বাৰা কভাক্সিনৰ উৎপাদন আৰম্ভ হ'ব, আনহাতে ইণ্ডিয়ান ইমিউনোলজিকেলছ লিমিটেডে   ভাৰত বায়োটেকৰ সৈতে  ঔষধ উৎপাদনৰ বাবে বাণিজ্যিক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। ভেকছিনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান, ভাৰত ইমিউনোলজিকেলচ এণ্ড বায়োলজিকেলচ কৰ্পোৰেশ্যনেও ভেকছিনটো নিৰ্মাণ কৰিব।
নামাকৰণ
ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ সহযোগত ভাৰত বায়োটেকৰ দ্বাৰা বিকশিত এক নিষ্ক্ৰিয় ভাইৰাছ-আধাৰিত কোভিড-১৯ ভেকছিন। কভাক্সিনক বিবিভি ১৫২ নামেৰে কোড নামাকৰণ কৰা হৈছে।

কভাক্সিনৰ প্ৰযুক্তি

এক নিষ্ক্ৰিয় ভেকছিন হিচাপে, কভাক্সিনে এক অধিক পৰম্পৰাগত প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰে যি নিষ্ক্ৰিয় পলিঅ' ভেকছিনৰ দৰে একে। আৰম্ভণিতে, এছ.এ.আৰ.এছ.-চি.ও.ভি.-২-ৰ এটা নমুনা ভাৰতৰ নেচনেল ইনষ্টিটিউট অফ ভাইৰোলজীৰ দ্বাৰা পৃথক কৰা হৈছিল আৰু ভেৰো কোষ ব্যৱহাৰ কৰি বৃহৎ পৰিমাণৰ ভাইৰাছ বৃদ্ধি কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা, ভাইৰাছবোৰ বিটা-প্ৰপিওলেক্টনত তিয়াই ৰখা হয়, যি সেইবোৰক তেওঁলোকৰ জিনৰ সৈতে বান্ধি নিষ্ক্ৰিয় কৰে, আনহাতে আন ভাইৰেল কণাবোৰ অক্ষত ৰাখে।
পৰীক্ষন সমূহ এনেধৰণৰ___প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণ।
মে ২০২০ চনত, ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ   ৰাষ্ট্ৰীয় ভাইৰোলজী প্ৰতিষ্ঠানে সম্পূৰ্ণৰূপে থলুৱা কোভিড-১৯ ভেকছিন এটা বিকশিত কৰাৰ বাবে ভাইৰাছৰ প্ৰভাৱঅনুমোদন আৰু প্ৰদান কৰে। জুন ২০২০-ত, কোম্পানীটোৱে ভাৰত চৰকাৰৰ ড্ৰাগছ কণ্ট্ৰোলাৰ জেনেৰেল অফ ইণ্ডিয়াৰ পৰা বিবিভি১৫২ নামৰ এক বিকাশমূলক কোভিডি-১৯ ভেকছিনৰ প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ মানৱ পৰীক্ষণ কৰাৰ অনুমতি লাভ কৰিছিল।
প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ বাবে ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদে ভেকছিন প্ৰাৰ্থীৰ যাদৃচ্ছিক, দ্বৈত-অন্ধ আৰু প্লেচিবো-নিয়ন্ত্ৰিত নিদানিক পৰীক্ষণৰ বাবে মুঠ ১২ টা স্থান বাছনি কৰিছিল।
জানুৱাৰী ২০২১-ত, কোম্পানীটোৱে দ্য লেঞ্চেটত প্ৰথম পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণৰ ফলাফল প্ৰকাশ কৰে। ২০২১ চনৰ ৮ মাৰ্চত দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ ফলাফল দ্য লেঞ্চেটত প্ৰকাশিত হয়। ২০২১ চনৰ ৮ মাৰ্চত দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ ফলাফল দ্য লেঞ্চেটত প্ৰকাশিত হয়। অধ্যয়নটোৱে দেখুৱাইছিল যে দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণবোৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি অধিক আছিল আৰু প্ৰথম পৰ্যায়ৰ পৰা পালি প্ৰণালীৰ পাৰ্থক্যৰ বাবে টি-চেল সঁহাৰি প্ৰেৰিত কৰিছিল। দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ পালিবোৰ প্ৰথম পৰ্যায়ত ২ সপ্তাহৰ বিপৰীতে ৪ সপ্তাহৰ ব্যৱধানত দিয়া হৈছিল। দ্বিতীয় পৰ্যায়ত ভেকছিনৰ নিষ্ক্ৰিয়কৰণ সঁহাৰি যথেষ্ট বেছি পোৱা গৈছিল।
তৃতীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণ।
২০২০ চনৰ নৱেম্বৰত, কভাক্সিনে প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় পৰ্যায় সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত তৃতীয় পৰ্যায়ৰ মানৱ পৰীক্ষণ কৰাৰ অনুমোদন লাভ কৰে। ১৮ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ স্বেচ্ছাসেৱকসকলৰ মাজত এক যাদৃচ্ছিক, দ্বৈত-অন্ধ, প্লেচেবো-নিয়ন্ত্ৰিত অধ্যয়ন, ই ২৫ নৱেম্বৰত আৰম্ভ হৈছিল আৰু ভাৰতৰ ২২ টা স্থানৰ পৰা প্ৰায় ২৬,০০০ স্বেচ্ছাসেৱক অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। তৃতীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণৰ বাবে অস্বীকাৰৰ হাৰ প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণতকৈ বহুবেছি আছিল। ফলস্বৰূপে, ২২ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত মাত্ৰ ১৩,০০০ স্বেচ্ছাসেৱক নিয়োগ কৰা হৈছিল আৰু ৫ জানুৱাৰীলৈ এই সংখ্যা ২৩,০০০ লৈ বৃদ্ধি পাইছিল। ভূপালত তেওঁলোকৰ এটা পৰীক্ষণ স্থানত একাধিক নৈতিক উলংঘনৰ প্ৰতিবেদন পোৱা গৈছে, যাৰ ফলত সামগ্ৰিক তথ্যৰ মানদণ্ড বাধাগ্ৰস্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। এপ্ৰিল ২০২১ -ত, ভাৰত বায়োটেকে এক প্ৰেছ-বিজ্ঞপ্তিৰ জৰিয়তে প্ৰতিবেদন দিছিল যে ইয়াৰ তৃতীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণৰ অন্তৱৰ্তীকালীন বিশ্লেষণত কাৰ্যকাৰীতা ৭৮%।
 
নাবালিকাৰ ওপৰত পৰীক্ষণ
২০২১ চনৰ মে মাহত, ভাৰতীয় ঔষধ নিয়ন্ত্ৰক জেনেৰেলে ২ ৰ পৰা ১৮ বছৰ বয়সৰ নিদানিক পৰীক্ষণত অনুমোদন জনাইছিল। ট্ৰেইলবোৰ এইমছ দিল্লী আৰু পাটনাত পৰিচালনা কৰা হয়। পাটনাৰ এইমছত প্ৰায় ৫৪ টা শিশুৱে পঞ্জীয়ন কৰিছিল।
প্ৰকাৰ সমূহ কি কি?
১. আলফা প্ৰকাৰ (বংশ বি.১.১.৭)
ডিচেম্বৰ ২০২০-ত, ইউ.কে.-ত আলফা প্ৰকাৰ বা বংশ বি.১.৭ চিনাক্ত কৰা হৈছিল। এই প্ৰকাৰটোৰ ওপৰত এটা ইন ভিট্ৰো অধ্যয়ন কৰা হৈছিল আৰু প্ৰাথমিক ফলাফলে দেখুৱায় যে কোভাক্সিন এই চাপ নিষ্ক্ৰিয় কৰাত কাৰ্যকৰী।
২. বংশ বি.১.৬১৭
এপ্ৰিল ২০২১-ত, ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদে প্ৰতিবেদন দিছিল যে ভেকছিনে বংশ বি.১.৬১৭ নিষ্ক্ৰিয় কৰাৰ আশা ব্যঞ্জক ফলাফল দেখুৱাইছে।
৩. জেটা ভেৰিয়েণ্ট (বংশ পি.২)
মে ২০২১ চনত, নেচনেল ইনষ্টিটিউট অফ ভাইৰোলজী ইণ্ডিয়াৰ বিজ্ঞানীসকলৰ এক যুটীয়া অনুসন্ধানত, ভেকছিনটো জেটা প্ৰকাৰ বা বংশ পি.২ (আগতে বি.১.১.২৮ বুলি জনা গৈছিল) নিষ্ক্ৰিয় কৰাত কাৰ্যকৰী বুলি বিচাৰি পাইছিল।
৪. বিটা ভেৰিয়েণ্ট (বি.১.৩৫১) আৰু ডেল্টা ভেৰিয়েণ্ট (বি.১.৬১৭.২)
জুন ২০২১ চনত, নেচনেল ইনষ্টিটিউট অফ ভাইৰোলজী ইণ্ডিয়াৰ গৱেষকৰ এটা দলে উদ্ধাৰ হোৱা ৰোগী আৰু কোভাক্সিন প্ৰাপ্ত কৰা লোকসকলৰ পৰা চেৰা সংগ্ৰহ কৰিছিল। তেওঁলোকে ভেকছিনটো ডেল্টা (বি.১.৬১৭.২) আৰু বিটা (বি.১.৩৫১) প্ৰকাৰবোৰ নিষ্ক্ৰিয় কৰাত কাৰ্যকৰী বুলি বিচাৰি পাইছিল।

Post a Comment

0 Comments