"STARLINK" কি? ই কেনেদৰে কাম কৰে?

"STARLINK" কি? ই কেনেদৰে কাম কৰে?
ষ্টাৰলিংক হৈছে স্পেচএক্সৰ দ্বাৰা কাম কৰা এটা উপগ্ৰহ ৱেব স্বৰ্গীয় সংস্থা যিয়ে পৃথিৱীৰ এটা বৃহৎ অংশত উপগ্ৰহ ইণ্টাৰনেট প্ৰৱেশ প্ৰদান কৰে। ষ্টাৰ গ্ৰুপিংত ২০২১ চনৰ মাজভাগত ১৬০০ তকৈও অধিক উপগ্ৰহ আছে, আৰু অৱশেষত নিম্ন পৃথিৱী বৃত্তত যথেষ্ট সংখ্যক দক্ষতাৰে নিৰ্মিত সৰু উপগ্ৰহ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব, যি আৱণ্টিত গ্ৰাউণ্ড হেণ্ডছেটৰ সৈতে কথা কয়। যদিও উপগ্ৰহ নেটৱৰ্ক প্ৰৱেশাধিকাৰৰ বিশেষ সুযোগে বিশ্বব্যাপী জনসাধাৰণৰ বৃহত্তৰ অংশক সামৰি লয়,স্পেচএক্সক এটা নিৰ্দিষ্ট ৰাজহুৱা ৱাৰ্ডৰ ভিতৰত সমৰ্থন আগবঢ়োৱাৰ বাবে কৰ্তৃত্ব প্ৰদান কৰা দেশবোৰত প্ৰকৃত সহায় অনন্যভাৱে প্ৰদান কৰিব পাৰি। ছেপ্টেম্বৰ ২০২১ লৈকে, বিটা হেল্প অফাৰ ১৭ খন দেশত উপলব্ধ। ৱাশ্বিংটনৰ ৰেডমণ্ডত থকা স্পেচএক্স উপগ্ৰহ উন্নয়ন কাৰ্যালয়ত ষ্টাৰলিংক গৱেষণা, উন্নতি, একত্ৰিতকৰা, আৰু বৃত্ত নিয়ন্ত্ৰণ, গোট আছে। স্বৰ্গীয় শৰীৰটো কনফিগাৰ, একত্ৰিত আৰু প্ৰেৰণ কৰাৰ বাবে অতি দীৰ্ঘম্যাদী উদ্যোগটোৰ ব্যয় স্পেচএক্সে মে ২০১৮ ত ১০ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰ বুলি মূল্যায়ন কৰিছিল। আইটেমৰ উন্নতি ২০১৪ চনত আৰম্ভ হৈছিল। ২০১৮ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত দুটা আৰ্হিৰ পৰীক্ষামূলক ড্ৰিল উপগ্ৰহ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। ২০১৯ চনৰ মে মাহত অতিৰিক্ত পৰীক্ষা উপগ্ৰহ আৰু ৬০ টা কাৰ্যকৰী উপগ্ৰহ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। স্পেচএক্সে একেলগে ৬০ টা লৈকে উপগ্ৰহ প্ৰেৰণ কৰে, ২০২১ বা ২০২২ চনৰ শেষৰ ফালে বিশ্বব্যাপী সমৰ্থন আগবঢ়োৱাৰ বাবে ২৬০ কিলোগ্ৰাম (৫৭০ পাউণ্ড) শ্বাটলৰ ১,৫৮৪ টা প্ৰেৰণ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। ১৫ অক্টোবৰ ২০১৯ তাৰিখে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ফেডাৰেল কমিউনিকেশ্বন কমিছনে এফচিচিৰ দ্বাৰা আগতে সমৰ্থিত ১২,০০০ ষ্টাৰলিংক উপগ্ৰহ উন্নত কৰাৰ বাবে ৩০,০০০ অতিৰিক্ত ষ্টাৰলিংক উপগ্ৰহৰ বাবে এক পৰিসৰ সংগঠিত কৰাৰ বাবে স্পেচএক্সৰ লাভালাভৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক টেলিকমিউনিকেচন ইউনিয়নৰ ওচৰত ফাইলিং দাখিল কৰিছিল। ২০২১ চনলৈ, স্পেচএক্সে ষ্টাৰলিংকৰ বাবে অন-গ্ৰাউণ্ড ৰেজিষ্টাৰ আৰু চিষ্টেম প্ৰশাসন প্ৰশাসন দিবলৈ গুগল ক্লাউড প্লেটফৰ্ম আৰু মাইক্ৰছফ্ট এজুৰৰ সৈতে সন্মতি প্ৰকাশ কৰিছিল। ষ্টাৰগেজাৰসকলে ভূমি-আধাৰিত মহাকাশ বিজ্ঞানৰ ওপৰত স্বৰ্গীয় শৰীৰৰ প্ৰভাৱ আৰু উপগ্ৰহবোৰে কেনেদৰে চাৰিওফালে লাগি থকা কক্ষীয় পৰিৱেশ ত যোগ দিব সেই বিষয়ে চিন্তা বৃদ্ধি কৰিছে। স্পেচএক্সে অপাৰেচনৰ সময়ত তেওঁলোকৰ সৌন্দৰ্য হ্ৰাস কৰাৰ দিশত আঙুলিয়াই ষ্টাৰলিংক উপগ্ৰহলৈ কেইটামান পদক্ষেপ কাৰ্যকৰী কৰি এই চিন্তাবোৰ সকাহ দিবলৈ চেষ্টা কৰিছে। উপগ্ৰহবোৰ ক্ৰিপ্টন-চালিত হল ইঞ্জিনেৰে সজ্জিত যি তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ জীৱনৰ শেষৰ ফালে ঘূৰি বলৈ অনুমতি দিয়ে। লগতে,উপগ্ৰহবোৰৰ উদ্দেশ্য হৈছে স্বতন্ত্ৰভাৱে নিম্নলিখিত তথ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল দুৰ্ঘটনাৰ পৰা আঁতৰি থকা। ষ্টাৰলিংকৰ কাম ২০১৪ চনত আৰম্ভ হৈছিল যেতিয়া স্পেচএক্সে গোপনে নৰৱে টেলিকম নিয়ন্ত্ৰকৰ জৰিয়তে ষ্টীম নামৰ এটা আইটিইউ এপ্লিকেচন ৰেকৰ্ড কৰিছিল। স্পেচএক্সে ২০১৬ চনৰ আবেদনত এফচিচিৰ সৈতে ষ্টাৰলিংকক অনুমতি দিয়াৰ বাবে সংগঠনটোক নিশ্চিত কৰিছিল। চিঠিপত্ৰ উপগ্ৰহ সংগঠন স্পেচএক্সে কল্পনা কৰিছে যে জানুৱাৰী ২০১৫-ত মুকলিকৈ প্ৰতিবেদন দিয়া হৈছিল, সকলো বেকহল ইণ্টাৰচেঞ্জ ট্ৰেফিকৰ আধালৈকে, আৰু ওচৰৰ ইণ্টাৰনেট ট্ৰেফিকৰ ১০% লৈকে, উচ্চ-ডাঠ চহৰবোৰত তথ্য প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া এলন মাস্কে কৈছিল যে বিশ্বব্যাপী ব্ৰডবেণ্ড ক্ষমতাৰ বাবে নূন্যতম ব্যয়ৰ বাবে বৃহৎ অৱহেলিত আগ্ৰহ আছে। ৰেডমণ্ডৰ স্পেচএক্স উপগ্ৰহ উন্নতি কাৰ্যালয়ৰ কিকঅফটো স্পেচএক্সে জানুৱাৰী ২০১৫ ত সহযোগীসকলৰ সৈতে প্ৰতিবেদন কৰিছিল, নতুন চিঠিপত্ৰ সংগঠনটো সৃষ্টি আৰু কাম কৰিবলৈ। সেই সময়ত, ছিয়েটল-অঞ্চলৰ কাৰ্যালয়ে প্ৰথমে ২০১৮ চনৰ ভিতৰত প্ৰায় ৬০ জন বিশেষজ্ঞ, আৰু সম্ভৱতঃ ১০০০ জন ব্যক্তিক নিযুক্তি দিব বিচাৰিছিল। সংগঠনটোৱে ২০১৬ চনৰ শেষৰ ফালে ২,৮০০ মি2 (৩০,০০০ বৰ্গ ফুট) ভাড়াস্থানত কাম কৰিছিল, আৰু জানুৱাৰী ২০১৭ লৈ ৰেডমণ্ডত ২,৮০০ মি২ (৩০,০০০ বৰ্গ ফুট দ্বিতীয় কাৰ্যালয়) লৈছিল। আগষ্ট ২০১৮-ত,স্পেচএক্সে তেওঁলোকৰ চিয়েটল-অঞ্চলৰ সকলো কাম ৰেডমণ্ড ৰিজ কৰ্পোৰেট চেণ্টাৰৰ এটা ডাঙৰ তিনি-নিৰ্মাণ কাৰ্যালয়লৈ পৰিৱৰ্তনৰ সৈতে একত্ৰিত কৰিছিল যাতে উপগ্ৰহ একত্ৰিত কৰাত সহায় হয়। জুলাই ২০১৬-ত, স্পেচএক্সে কেলিফৰ্ণিয়াৰ ইৰভিন (অৰেঞ্জ কাউণ্টি)ত ৭৪০ মি২ (৮,০০০ বৰ্গ ফুট) অভিনৱ স্থান লাভ কৰিছিল। স্পেচএক্স ৱৰ্ক পোষ্টিংয়ে দেখুৱাইছে যে ইৰভিন কাৰ্যালয়ে উপগ্ৰহ কাৰ্যসূচীৰ বাবে ছাইন হেণ্ডলিং, আৰএফআইচি, আৰু এএছআইচি উন্নতি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব। জানুৱাৰী ২০১৬-ৰ ভিতৰত, সংগঠনটোৱে ২০১৬ চনত দুটা আৰ্হিৰ উপগ্ৰহ উৰুৱাবলৈ, আৰু প্ৰায় ২০২০ চনৰ ভিতৰত অন্তৰ্নিহিত উপগ্ৰহ তাৰকা গোট এটা বৃত্তত আৰু কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে মুক্তভাৱে ডিজাইন উন্মোচন কৰিছিল। অক্টোবৰ ২০১৬-ৰ ভিতৰত, স্পেচএক্সে ২০১৭ চনত প্ৰেৰণ আৰু পৰীক্ষা কৰিব বিচৰা অন্তৰ্নিহিত উপগ্ৰহবোৰ কঢ়িয়াই আনিছিল, অৱশ্যে, উপগ্ৰহ বিভাগটোৱে গ্ৰাহকগিয়াৰৰ বাবে পৰ্যাপ্ত নিম্নতম ব্যয় পৰিকল্পনা সম্পাদন কৰাৰ এক বৃহৎ ব্যৱসায়িক প্ৰত্যাহ্বানৰ ওপৰত শূন্য কৰি আছিল, যিটো প্ৰায় ২০০ আমেৰিকান ডলাৰৰ বাবে অন্তিম-গ্ৰাহক চৌহদত কাৰ্যকৰীভাৱে প্ৰৱৰ্তন কৰিব পাৰি। মুঠতে, স্পেচএক্সৰ সভাপতি গ্ৱাইন শ্বটৱেলে তেতিয়া কৈছিল যে প্ৰতিশ্ৰুতিটো "পৰিকল্পনা পৰ্যায়ত আছিল কিয়নো সংগঠনটোৱে গ্ৰাহকৰ টাৰ্মিনেল ব্যয়ৰ সৈতে চিনাক্ত কৰা সমস্যাবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব বিচাৰে"। তাৰকা গোটপ্ৰেৰণ তেতিয়া "এই দশকৰ শেষৰ ফালে বা নিম্নলিখিত নিৰ্ধাৰিত সময়তকৈ আগতে" প্ৰক্ষেপ কৰা হোৱা নাছিল। নৱেম্বৰ ২০১৬-ত, স্পেচএক্সে ফেডাৰেল কমিউনিকেশ্বন কমিছনৰ ওচৰত "কু-আৰু কা-ৰিমেম্বাৰেচন গোটব্যৱহাৰ কৰি ফিক্সড-চেটেলাইট সেৱাত অ-ভূ-স্থিৰ বৃত্ত (এন,জি,এছ,ও) উপগ্ৰহ ফ্ৰেমৱৰ্কৰ বাবে এটা আবেদন নথিভুক্ত কৰিছিল। মাৰ্চ ২০১৭-ত, স্পেচএক্সে এফ,চি,চিৰ সৈতে ৭,৫০০ তকৈও অধিক "ভি-বেণ্ড উপগ্ৰহ অ-ভূ-সমকালীন চক্ৰত ভি-বেণ্ড উপগ্ৰহ" পৰিচালনা কৰাৰ পৰিকল্পনা নথিভুক্ত কৰিছিল যাতে বিদ্যুতচুম্বকীয় পৰিসৰত বিনিময় প্ৰশাসন প্ৰদান কৰিব পাৰি যাক শেহতীয়াকৈ ব্যৱসায়িক চিঠিপত্ৰ প্ৰশাসনৰ বাবে তীব্ৰভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হোৱা নাই। ইয়াক "অত্যন্ত নিম্ন পৃথিৱী কক্ষপথ নক্ষত্ৰমণ্ডল" বুলি কোৱা হয়,ইয়াত ৭,৫১৮ টা উপগ্ৰহ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব আৰু মাত্ৰ ৩৪০ কিমি উচ্চতাত ঘূৰিব, আনহাতে অধিক বিনয়ী, আৰম্ভণিতে ৪,৪২৫ টা উপগ্ৰহ সংগ্ৰহ কৰিলে কা-আৰু কু-গোটত কাম কৰিব আৰু ১,২০০ কিমি উচ্চতাত বৃত্ত কৰিব। স্পেচএক্সৰ ব্যৱস্থা দুটা ধৰণে আচৰিত আছিল__ সংগঠনটোৱে ইণ্টাৰচেঞ্জ পৰিসৰৰ সামান্য ব্যৱহৃত ভি-বেণ্ড ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল। তেওঁলোকে আন এটা কক্ষীয় প্ৰণালী ব্যৱহাৰ কৰিব বুলি আশা কৰিছিল, ৩৪০ কিমি উচ্চতাৰ অতি নিম্ন পৃথিৱী বৃত্ত প্ৰণালী, য'ত জলবায়ুৰ টানি অতি উচ্চ, যি সাধাৰণতে চুটি কক্ষীয় জীৱনকাল আনে। মাৰ্চ ২০১৭ ৰ ব্যৱস্থাত স্পেচএক্সক ২০১৭ আৰু ২০১৮ দুয়োটা সময়তে অন্তৰ্নিহিত Ka/Ku-গোট প্ৰকাৰৰ পৰীক্ষা মূলক উপগ্ৰহ প্ৰেৰণ কৰিবলৈ আৰু ২০১৯ চনত কাৰ্যকৰী স্বৰ্গীয় শৰীৰ প্ৰেৰণ কৰা আৰম্ভ কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱা হৈছিল। প্ৰায় ৪,৪৪০ উপগ্ৰহৰ প্ৰায় ১,২০০ কিমি তৰাৰ গোটৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ ৰূপ টো তেতিয়া ২০২৪ চনলৈ কেতিয়াও শেষ হোৱাৰ সম্ভাৱনা নাছিল। একত্ৰিত কৰা প্ৰাৰম্ভিক দুটা পৰীক্ষা উপগ্ৰহ এতিয়াও ভূমি পৰীক্ষাত ব্যৱহাৰ কৰা হোৱা নাছিল। দুটা উন্নীত পৰীক্ষা উপগ্ৰহৰ ব্যৱস্থাকৰা প্ৰেৰণ তেতিয়া ২০১৮ লৈ স্থানান্তৰিত কৰা হৈছিল। ২০১৫-২০১৭ বৰ্ষত প্ৰশাসনিক বিশেষজ্ঞসকলৰ সৈতে উপগ্ৰহৰ এই বৃহৎ তাৰকা গোটসমূহৰ বাবে চিঠিপত্ৰৰ পৰিসৰ কৰ্তৃত্ব দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত কিছু বিতৰ্কৰ উদ্ভৱ হৈছিল।অনুমতি পৰিসৰৰ বাবে পৰম্পৰাগত আৰু ক্ৰনিকল কৰা প্ৰশাসনিক মানদণ্ড হৈছে যে উপগ্ৰহ প্ৰশাসকসকলে "তেওঁলোকৰ সহায়ৰ সময়ৰ সীমাবদ্ধতা পূৰণ কৰিবলৈ এটা অকলশৰীয়া মহাকাশ সঁজুলি প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে, এটা ব্যৱস্থাক এজন প্ৰশাসকক ইয়াৰ নৌবহর জনোৱা অবিহনে যথেষ্ট দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰেডিঅ' পৰিসৰৰ ব্যৱহাৰত বাধা দিয়াবুলি বিবেচনা কৰা হয়"। ২০১৭ চনলৈ, এফ.চি.চি.-য়ে চৰ্তাৱলী কৰ্তৃত্ব প্ৰদান কৰিবলৈ সন্মতি ৰখাৰ বাবে এক সম্পূৰ্ণ বৃহৎ তাৰকা গোট প্ৰেৰণ কৰাৰ বাবে ছয় বছৰৰ কাটঅফ সময় নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। গোলকীয় নিয়ন্ত্ৰক, ইণ্টাৰনেচনেল টেলিকমিউনিকেচন ইউনিয়নে ২০১৭ চনৰ মাজভাগত এক নিয়মৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল যি আকৰ্ষণীয়ভাৱে কম নিষিদ্ধ হ'ব। ছেপ্টেম্বৰ ২০১৭-ত, বোয়িং আৰু স্পেচএক্স দুয়োজনে ছয় বছৰীয়া নিয়মটো ৰেহাই দিয়াৰ বাবে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ এফচিচিৰ ওচৰত আবেদন কৰিছিল, কিন্তু তেওঁলোকক অস্বীকাৰ কৰা হৈছিল। ২০১৯ চনলৈ, এফ.চি.চি.-য়ে সিদ্ধান্ত লৈছিল যে তাৰকা গোটৰ এটা অংশ ছয় বছৰৰ ভিতৰত এটা বৃত্তত থাকিব লাগে, সম্পূৰ্ণ ফ্ৰেমৱৰ্কটো পাৰমিটৰ তাৰিখৰ পৰা দীঘলীয়া সময়ৰ সৈতে। স্পেচএক্সে ২০১৭ চনত তেওঁলোকৰ উপগ্ৰহ ব্ৰডবেণ্ড সংগঠনৰ বাবে ষ্টাৰলিংক নামটো সংৰক্ষিত ৰাখিছিল; নামটো দ্য ফল্ট ইন আৱাৰ ষ্টাৰ্ছ নামৰ কিতাপখনৰ দ্বাৰা সজীৱ কৰা হৈছিল। স্পেচএক্সে ২০১৭ চনৰ শেষৰ ফালে ফেডাৰেল কমিউনিকেশ্বন কমিছনৰ ওচৰত তেওঁলোকৰ মহাকাশ আৱৰ্জনা সকাহ পৰিকল্পনা ব্যাখ্যা কৰিবলৈ প্ৰতিবেদন নথিভুক্ত কৰিছিল, যাৰ অধীনত সংগঠনটোৱে এইবোৰ কৰিব লাগিছিল।

Post a Comment

0 Comments