অটল মিছন ফৰ ৰিজুভেনেচন এণ্ড আৰ্বান ট্ৰেন্সফৰ্মেচন (AMRUT)

অটল মিছন ফৰ ৰিজুভেনেচন এণ্ড আৰ্বান ট্ৰেন্সফৰ্মেচন (AMRUT)


 অটল মিছন ফৰ ৰিজুভেনেচন এণ্ড আৰ্বান ট্ৰেন্সফৰ্মেচন (AMRUT) হৈছে ভাৰত চৰকাৰে চহৰ অঞ্চলসমূহক দক্ষ, বহনক্ষম, আৰু নাগৰিক অনুকূল স্থানলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে আৰম্ভ কৰা এক প্ৰধান কাৰ্যসূচী। ভাৰতৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী অটল বিহাৰী বাজপেয়ীৰ নামেৰে দেশৰ নগৰ উন্নয়নত আগবঢ়োৱা অৱদানৰ স্বীকৃতি স্বৰূপে এই কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰা হৈছে।


অটল মিছন ফৰ ৰিজুভেনেচন এণ্ড আৰ্বান ট্ৰেন্সফৰ্মেচনৰ প্ৰধান উদ্দেশ্য হৈছে পানী যোগান, নলা, ধুমুহাৰ পানীৰ নলা, আৰু নগৰীয়া পৰিবহণৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি চহৰ অঞ্চলত মৌলিক নাগৰিক সুবিধা আৰু আন্তঃগাঁথনি প্ৰদান কৰা। এই কাৰ্যসূচীৰ লক্ষ্য হৈছে বাসিন্দাসকলৰ জীৱনৰ মান উন্নত কৰা, বিশেষকৈ কম আয়ৰ সম্প্ৰদায়ৰ লোকসকলে যাতে তেওঁলোকে অত্যাৱশ্যকীয় সেৱাসমূহৰ সুবিধা লাভ কৰে।


আমৰাটিয়ে নগৰ নবীকৰণৰ ধাৰণাটোৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে আৰু নগৰীয়া আন্তঃগাঁথনি আৰু সেৱাৰ ব্যৱধান দূৰ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। ই চহৰসমূহক নগৰ উন্নয়ন প্ৰকল্পৰ পৰিকল্পনা, নিষ্পাদন আৰু শাসনৰ দিশত সক্ৰিয় পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে। এই কাৰ্যসূচীৰ লক্ষ্য হৈছে নগৰীয়া স্থানীয় সংস্থাসমূহৰ সামৰ্থ্য বৃদ্ধি কৰা আৰু প্ৰকল্পসমূহৰ পৰিকল্পনা আৰু ফলপ্ৰসূভাৱে ৰূপায়ণ কৰিবলৈ তেওঁলোকক শক্তিশালী কৰা।


এ এম আৰ ইউ টি কাৰ্যসূচীৰ অধীনত প্ৰতিখন নিৰ্বাচিত চহৰে নগৰ পৰিৱৰ্তনৰ বাবে চহৰখনৰ দৃষ্টিভংগীৰ ৰূপৰেখা দাঙি ধৰা এক বিস্তৃত নগৰ উন্নয়ন পৰিকল্পনা (চিডিপি) প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। পৰিকল্পনাত আন্তঃগাঁথনিৰ ব্যৱধান চিনাক্তকৰণ, প্ৰকল্পসমূহক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া, আৰু সম্পদ সংগ্ৰহৰ কৌশলসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। চিডিপিয়ে চহৰখনৰ উন্নয়নৰ বাবে ৰোডমেপ হিচাপে কাম কৰে, প্ৰকল্পসমূহ যাতে সমন্বিত আৰু বহনক্ষমভাৱে ৰূপায়ণ কৰাটো নিশ্চিত কৰে।


নগৰ শাসনৰ ক্ষেত্ৰত নাগৰিকৰ অংশগ্ৰহণ আৰু জড়িততাৰ ওপৰত আমৰাটে প্ৰবল গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। এই কাৰ্যসূচীয়ে চহৰসমূহক নাগৰিকৰ পৰামৰ্শ, ৰাজহুৱা শুনানি, আৰু প্ৰতিক্ৰিয়া ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে নিজৰ বাসিন্দাসকলৰ সৈতে জড়িত হ’বলৈ উৎসাহিত কৰে। এই পদ্ধতিৰ দ্বাৰা নগৰ উন্নয়ন প্ৰকল্পৰ পৰিকল্পনা আৰু ৰূপায়ণৰ সময়ত জনসাধাৰণৰ প্ৰয়োজন আৰু আকাংক্ষাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰখাটো নিশ্চিত কৰা হয়।


আমৰাট কাৰ্যসূচী আৰম্ভ হোৱাৰ পিছৰে পৰা যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে। সমগ্ৰ ভাৰতৰ কেইবাখনো চহৰে এই কাৰ্যসূচীৰ দ্বাৰা উপকৃত হৈছে, মৌলিক আন্তঃগাঁথনি আৰু সেৱাৰ উন্নতিৰ সাক্ষী হৈছে। পানী যোগানৰ নেটৱৰ্ক সম্প্ৰসাৰণ কৰা হৈছে, নলা-নৰ্দমা ব্যৱস্থা উন্নীত কৰা হৈছে, আৰু নগৰীয়া পৰিবহণৰ সুবিধাসমূহ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। এই উন্নয়নসমূহে লাখ লাখ চহৰীয়া বাসিন্দাৰ জীৱনত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাইছে, বিশেষকৈ অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ লোকসকলৰ জীৱনত।


ইয়াৰ উপৰিও আমৰাট কাৰ্যসূচী ভাৰত চৰকাৰৰ স্মাৰ্ট চিটি মিছনৰ বহল দৃষ্টিভংগীৰ সৈতে মিল খায়। নগৰ উন্নয়ন প্ৰকল্পত স্মাৰ্ট সমাধান আৰু প্ৰযুক্তিসমূহক একত্ৰিত কৰি আমৰাটে নিজৰ বাসিন্দাসকলৰ জীৱনৰ মান বৃদ্ধি কৰা বহনক্ষম আৰু বুদ্ধিমান চহৰ সৃষ্টি কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে।


অটল মিছন ফৰ ৰিজুভেনেচন এণ্ড আৰ্বান ট্ৰেন্সফৰ্মেচন (AMRUT) হৈছে নগৰীয়া আন্তঃগাঁথনিৰ ঘাটি দূৰ কৰিবলৈ আৰু চহৰসমূহৰ জীৱনৰ মান উন্নত কৰাৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ। পানী যোগান, নলা, ধুমুহাৰ পানীৰ নলা, আৰু নগৰীয়া পৰিবহণৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় সেৱাসমূহৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি এই কাৰ্যসূচীয়ে সকলো বাসিন্দাৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰা বহনক্ষম, নাগৰিক-বন্ধুত্বপূৰ্ণ নগৰীয়া স্থান সৃষ্টি কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। নাগৰিকৰ অংশগ্ৰহণ আৰু ফলপ্ৰসূ শাসন ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে সমগ্ৰ দেশৰ নগৰ অঞ্চলত উল্লেখযোগ্য ইতিবাচক পৰিৱৰ্তন আনিবলৈ অমৰুটৰ সম্ভাৱনা আছে।


  1. পুঁজি আৰু ৰূপায়ণ: এএমআৰউটি কাৰ্যসূচী কেন্দ্ৰীয় পৃষ্ঠপোষকতাত চলি থকা আঁচনি, য’ত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলসমূহক আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰে। চহৰৰ জনসংখ্যাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি পুঁজিৰ ধৰণ বেলেগ বেলেগ হয়, বৃহৎ জনসংখ্যা থকা চহৰসমূহক অধিক অনুদান আবণ্টন দিয়া হয়। ৰাজ্য আৰু স্থানীয় চৰকাৰৰ লগতে গৃহ নিৰ্মাণ আৰু নগৰ পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে এই কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ কৰে।
  2. বহনক্ষমতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া: আমৰাটে নগৰ উন্নয়নত বহনক্ষমতাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। এই কাৰ্যসূচীয়ে চহৰসমূহক শক্তি-দক্ষ আৰু পৰিৱেশ অনুকূল পদ্ধতিসমূহ গ্ৰহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে, যেনে নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ উৎসৰ ব্যৱহাৰ, বৰষুণৰ পানী সংগ্ৰহ, আৰু কঠিন আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা। বহনক্ষম নগৰ পৰিকল্পনা আৰু আন্তঃগাঁথনিৰ প্ৰসাৰ ঘটাই অমৰুটে সেউজ আৰু সুস্থ চহৰ সৃষ্টিৰ লক্ষ্য লৈছে।
  3. সামৰ্থ্য বিকাশ: এ এম আৰ ইউ টি কাৰ্যসূচীৰ এটা মূল উপাদান হৈছে সামৰ্থ্য বিকাশ। ই নগৰ উন্নয়ন প্ৰকল্পসমূহৰ ফলপ্ৰসূ পৰিকল্পনা, কাৰ্যকৰী আৰু পৰিচালনাৰ বাবে নগৰীয়া স্থানীয় সংস্থা আৰু ৰাজ্য চৰকাৰসমূহৰ সামৰ্থ্য শক্তিশালী কৰাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। সামৰ্থ্য বিকাশৰ পদক্ষেপসমূহৰ ভিতৰত আছে প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী, কৰ্মশালা, আৰু নগৰীয়া বিষয়াসকলৰ দক্ষতা আৰু জ্ঞান বৃদ্ধিৰ বাবে জ্ঞান বিনিময়ৰ মঞ্চ।
  4. নগৰ সংস্কাৰঃ শাসন ব্যৱস্থা আৰু আৰ্থিক বহনক্ষমতা উন্নত কৰাৰ বাবে চহৰ সংস্কাৰ ৰূপায়ণ কৰিবলৈ আমৰাটিয়ে চহৰসমূহক উৎসাহিত কৰে। এই সংস্কাৰসমূহৰ ভিতৰত ই-গভৰ্নেন্স ৰূপায়ণ, ডাবল এণ্ট্ৰি একাউণ্টিং ব্যৱস্থা গ্ৰহণ, চহৰসমূহৰ ক্ৰেডিট ৰেটিং, বিভিন্ন ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে ৰাজহৰ ভিত্তি বৃদ্ধি আদি ব্যৱস্থাসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। এই সংস্কাৰৰ লক্ষ্য হৈছে চহৰসমূহক অধিক কাৰ্যক্ষম, স্বচ্ছ আৰু আৰ্থিকভাৱে স্বাৱলম্বী কৰি তোলা।
  5. অন্তৰ্ভুক্ত উন্নয়ন: এ এম আৰ ইউ টি কাৰ্যসূচীয়ে বিশেষকৈ দুৰ্বল আৰু প্ৰান্তীয় সম্প্ৰদায়ৰ বাবে অন্তৰ্ভুক্ত উন্নয়নক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে। ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে নগৰীয়া দৰিদ্ৰ লোককে ধৰি সকলো বাসিন্দাৰ বাবে মৌলিক সেৱা আৰু আন্তঃগাঁথনিৰ সম সুবিধা প্ৰদান কৰা। এই কাৰ্যসূচীয়ে চহৰসমূহক বস্তি উন্নয়ন, সুলভ মূল্যৰ গৃহ নিৰ্মাণ, আৰু কম আয়ৰ চুবুৰীসমূহৰ সুবিধাসমূহ উন্নত কৰাত মনোনিৱেশ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে যাতে সমাজৰ কোনো শ্ৰেণীয়ে যাতে পিছ পৰি নাথাকে।
  6. নিৰীক্ষণ আৰু মূল্যায়ন: জবাবদিহিতা আৰু স্বচ্ছতা নিশ্চিত কৰিবলৈ এএমআৰটিউটিয়ে এক শক্তিশালী নিৰীক্ষণ আৰু মূল্যায়ন ব্যৱস্থা অন্তৰ্ভুক্ত কৰে। চহৰসমূহে প্ৰকল্পৰ অগ্ৰগতি আৰু ধনৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে নিয়মিতভাৱে প্ৰতিবেদন দিব লাগিব। ইয়াৰ উপৰিও, স্বতন্ত্ৰ তৃতীয় পক্ষৰ সংস্থাসমূহক কাৰ্যসূচীৰ প্ৰভাৱ আৰু ফলপ্ৰসূতা মূল্যায়ন কৰিবলৈ নিয়োজিত কৰা হয়, যাৰ ফলত নিৰন্তৰ উন্নতি আৰু শিক্ষণৰ সুবিধা হয়।
  7. জ্ঞান বিনিময় আৰু উত্তম পদ্ধতি: আমৰাটিয়ে জ্ঞান বিনিময় আৰু চহৰসমূহৰ মাজত উত্তম পদ্ধতিৰ আদান-প্ৰদানক প্ৰসাৰিত কৰে। অভিজ্ঞতা আৰু শিকি অহা শিক্ষাৰ আদান-প্ৰদানৰ সুবিধাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আঞ্চলিক কৰ্মশালা, সন্মিলন, আৰু অধ্যয়ন ভ্ৰমণৰ দৰে মঞ্চৰ আয়োজন কৰা হয়। এই সহযোগিতামূলক পদ্ধতিয়ে চহৰসমূহক ইজনে সিজনৰ পৰা শিকিবলৈ আৰু নগৰ উন্নয়নৰ সফল আৰ্হিৰ প্ৰতিলিপি কৰিবলৈ সক্ষম কৰে।


সামগ্ৰিকভাৱে অটল মিছন ফৰ ৰিজুভেনেচন এণ্ড আৰ্বান ট্ৰেন্সফৰ্মেচন (AMRUT) হৈছে ভাৰতৰ নগৰ অঞ্চলৰ এক সামগ্ৰিক পৰিৱৰ্তন অনাৰ লক্ষ্যৰে এক ব্যাপক কাৰ্যসূচী। অত্যাৱশ্যকীয় আন্তঃগাঁথনি, বহনক্ষমতা, নাগৰিকৰ অংশগ্ৰহণ, আৰু সৰ্বাংগীন উন্নয়নৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি এএমআৰটিয়ে তেওঁলোকৰ বাসিন্দাসকলৰ প্ৰয়োজন আৰু আকাংক্ষা পূৰণ কৰা বসবাসযোগ্য আৰু সজীৱ চহৰ সৃষ্টি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে।

Post a Comment