চাৰ্লছ বেবেজৰ । আৱিষ্কাৰক। গণিতজ্ঞ, অভিযন্তা। জীৱনী।

 

চাৰ্লছ বেবেজৰ । আৱিষ্কাৰক। গণিতজ্ঞ, অভিযন্তা। জীৱনী।

চাৰ্লছ বেবেজ কোন আছিল?

চাৰ্লছ বেবেজ (১৭৯১-১৮৭১) এজন ইংৰাজ গণিতজ্ঞ, উদ্ভাৱক আৰু যান্ত্ৰিক অভিযন্তা আছিল যিয়ে প্ৰথম যান্ত্ৰিক কম্পিউটাৰৰ ডিজাইনৰ কৃতিত্ব লাভ কৰে, যাক এনালাইটিকেল ইঞ্জিন বুলি কোৱা হয়। বেবেজ কম্পিউটাৰ বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰতো অগ্ৰণী আছিল আৰু তেওঁক প্ৰায়ে "কম্পিউটাৰৰ পিতৃ" বুলি কোৱা হয়।

লণ্ডনত জন্মগ্ৰহণ কৰা বেবেজে কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ত গণিত অধ্যয়ন কৰিছিল। ১৮২০ চনৰ আৰম্ভণিতে তেওঁ গাণিতিক তালিকা গণনা আৰু ছপা কৰিবলৈ ডিজাইন কৰা মেচিন ডিফাৰেন্স ইঞ্জিনৰ কাম আৰম্ভ কৰে। পিছলৈ তেওঁ নিজৰ মনোযোগ বিশ্লেষণাত্মক ইঞ্জিনলৈ স্থানান্তৰিত কৰে, যিটো আছিল অধিক উন্নত ডিজাইন যিটো পাঞ্চ কৰা কাৰ্ডৰ সহায়ত প্ৰগ্ৰেম কৰি বিভিন্ন ধৰণৰ গণনা কৰিব পৰা যায়।

বেবেজ অন্যান্য বৈজ্ঞানিক আৰু প্ৰযুক্তিগত প্ৰচেষ্টাতো জড়িত আছিল, যেনে উন্নত ৰেলৱে সংকেত ব্যৱস্থাৰ বিকাশ আৰু ওজন আৰু জোখৰ মানক ব্যৱস্থা সৃষ্টি। বহু সাফল্যৰ পিছতো বেবেজৰ জীৱনকালত বিশ্লেষণাত্মক ইঞ্জিনৰ কাম কেতিয়াও সম্পূৰ্ণ নহ’ল যদিও তেওঁৰ ডিজাইন আৰু ধাৰণাসমূহে পিছৰ প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰ বিজ্ঞানী আৰু অভিযন্তাসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।


শিক্ষা জীৱনঃ

চাৰ্লছ বেবেজ আছিল এজন ইংৰাজ গণিতজ্ঞ আৰু উদ্ভাৱক যি প্ৰাথমিক যান্ত্ৰিক কম্পিউটাৰৰ ডিজাইন আৰু বিকাশৰ কামৰ বাবে বেছিকৈ পৰিচিত। তেওঁৰ এক অনন্য শিক্ষা যাত্ৰা আছিল যিটো বহুলাংশে তেওঁৰ নিজৰ আগ্ৰহ আৰু সামৰ্থ্যৰ দ্বাৰা গঢ় লৈ উঠিছিল।


১৭৯১ চনত লণ্ডনত জন্মগ্ৰহণ কৰা বেবেজে প্ৰথম বছৰবোৰত কেইবাখনো বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল। কিন্তু তেওঁ দেখিলে যে তাত পোৱা শিক্ষা প্ৰায়ে অপৰ্যাপ্ত আৰু তেওঁৰ প্ৰয়োজন পূৰণ নকৰে। তেওঁ গণিতত বহুলাংশে স্ব-শিক্ষিত আছিল আৰু ১৬ বছৰ বয়সলৈকে তেওঁ কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ত গণিত অধ্যয়ন কৰিছিল।


কেম্ব্ৰিজত বেবেজ গণিতৰ শেহতীয়া উন্নয়নৰ সৈতে পৰিচিত হৈছিল আৰু কেলকুলাছৰ প্ৰতি বিশেষভাৱে আগ্ৰহী হৈ পৰিছিল। তেওঁ দ্ৰুতগতিত এজন প্ৰতিভাৱান গণিতজ্ঞ হিচাপে নিজকে পৃথক কৰি তুলিছিল আৰু ১৮১৬ চনত ৰয়েল ছ’চাইটিৰ ফেলো নিৰ্বাচিত হৈছিল।


কেম্ব্ৰিজ এৰি যোৱাৰ পিছত বেবেজে তেওঁৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত উদ্ভাৱন হ’বলগীয়া এনালাইটিকেল ইঞ্জিনটোৰ কাম আৰম্ভ কৰে। এই প্ৰাৰম্ভিক যান্ত্ৰিক কম্পিউটাৰটো পাঞ্চ কৰা কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি জটিল গণনা কৰিবলৈ ডিজাইন কৰা হৈছিল আৰু ইয়াক বহুতো কাম কৰিবলৈ প্ৰগ্ৰেম কৰিব পৰা গৈছিল।


গোটেই জীৱন বাবেগে গণিত আৰু বিজ্ঞানৰ প্ৰতি আগ্ৰহ অব্যাহত ৰাখিছিল আৰু এই বিষয়সমূহৰ ওপৰত তেওঁ কেইবাখনো প্ৰভাৱশালী কিতাপ আৰু গৱেষণা পত্ৰ লিখিছিল। যদিও তেওঁৰ এই উদ্ভাৱনসমূহ তেওঁৰ জীৱনকালত সম্পূৰ্ণৰূপে বাস্তৱায়িত হোৱা নাছিল, তথাপিও তেওঁৰ এই কামে আধুনিক কম্পিউটিঙৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল আৰু ২০ শতিকাত প্ৰযুক্তিৰ বিকাশত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলাইছিল।


বৈবাহিক জীৱনঃ

প্ৰখ্যাত ইংৰাজ গণিতজ্ঞ আৰু উদ্ভাৱক চাৰ্লছ বেবেজৰ ১৮১৪ চনত জৰ্জিয়ানা হুইটম’ৰৰ সৈতে বিবাহপাশত আবদ্ধ হয়।তেওঁলোকৰ একেলগে আঠটা সন্তান জন্ম হয় যদিও দুখৰ বিষয় যে ইয়াৰে মাত্ৰ তিনিটাহে শিশুকালৰ পৰা ৰক্ষা পৰে।


বেবেজৰ বিবাহৰ সবিশেষৰ বিষয়ে বিশেষ তথ্য উপলব্ধ নহ’লেও জনা যায় যে তেওঁৰ আৰু তেওঁৰ পত্নীৰ মাজত এক কঠিন সম্পৰ্ক আছিল। তেওঁলোকৰ মাজত প্ৰায়ে মতানৈক্য আছিল আৰু জৰ্জিয়ানাই স্বামীৰ কামত বিশেষ সমৰ্থন কৰা নাছিল। দৰাচলতে তেওঁৰ মৃত্যুৰ পিছত তেওঁৰ বহু কাগজ-পত্ৰ জ্বলাই দিয়া বুলি জানিব পৰা গৈছে, যাৰ বাবে তেওঁৰ কামৰ প্ৰতি তেওঁৰ সমৰ্পিততাক লৈ ঈৰ্ষা কৰা হ’ব পাৰে বুলি জল্পনা-কল্পনাৰ সৃষ্টি হৈছে।


বেবেজৰ ব্যক্তিত্ব অস্থিৰ বুলি জনা গৈছিল আৰু তেওঁ গোটেই জীৱন হতাশা আৰু উদ্বেগৰ সৈতে যুঁজিছিল। তেওঁৰ কামৰ ওপৰত আবদ্ধ হৈ পৰাৰ প্ৰৱণতাও আছিল, যাৰ ফলত তেওঁৰ পৰিয়াল আৰু সামাজিক বাধ্যবাধকতাক অৱহেলা হ’ব পাৰে।


মুঠতে এনে লাগে যেন চাৰ্লছ বেবেজৰ বিবাহ বিশেষ সুখী বা পূৰ্ণতাপূৰ্ণ নাছিল। কিন্তু তেওঁলোকৰ সম্পৰ্কৰ সীমিত তথ্যৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি নিশ্চিতভাৱে কোৱাটো টান।


Post a Comment