কুশল কোঁৱৰ বৃদ্ধ পেঞ্চন আঁচনি

 

কুশল কোঁৱৰ বৃদ্ধ পেঞ্চন আঁচনি

"কুশল কোঁৱৰ বৃদ্ধ পেঞ্চন আঁচনি" আঁচনিখনৰ উদ্দেশ্য হৈছে বৃদ্ধ বয়সৰ পেঞ্চন আৰু পুঁজি পৰিশোধ সুশৃংখল কৰা। হিতাধিকাৰীক ডিবিটিৰ জৰিয়তে প্ৰতি মাহে ২৫০ টকা প্ৰদান কৰা হ'য়। পেঞ্চনৰ পৰিমাণ প্ৰতি মাহৰ প্ৰথম দিনটোত হিতাধিকাৰীৰ বেংক একাউণ্টলৈ প্ৰেৰণ কৰা হ'য়। এই আঁচনিখনে প্ৰতিটো সমষ্টিৰ ১৫,০০০-২০,০০০ লোকক সামৰি লোৱাৰ সম্ভাৱনা।

২০১৮ চনৰ ২‌ অক্টোবৰ তাৰিখে, মহাত্মা গান্ধীৰ ১৪৯ তম জন্ম জয়ন্তীৰ সময়ত অসমৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে "কুশল কোঁৱৰ বৃদ্ধ পেঞ্চন আঁচনি" আঁচনিৰ মুকলি কৰিছিল।

এই আচঁনিখনৰ সুবিধা অসমৰ প্ৰত্যেক বৃদ্ধ ব্যক্তিয়ে লৱ পাৰিব। ৬০ বছৰৰ উৰ্দ্ধৰ সকলো শ্ৰেণীৰ লোকে এই আচঁনিখনৰ বা বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব। আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল যে বেনিফিছিয়েৰী জন অসমৰ স্থায়ী বাসিন্দা হ'ব লাগিব। লগতে, তেখেতৰ বছৰি আয় ২.৫ লাখ টকাৰ ওপৰত হোৱাটো বাধ্যতামূলক।


আঁচনিখনৰ বাবে যোগ্যতাঃ

এই আঁচনিখন অসম ৰাজ্যৰ বাসিন্দাসকলৰ বাবে, যিসকলৰ বয়স 60 বছৰৰ অধিক। বাদ পৰাৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত আছে:

  1. বিদ্যমান যিকোনো চৰকাৰী আঁচনিৰ হিতাধিকাৰী।
  2. শিশুৰ অভিভাৱক (য'ত পিছৰটো চৰকাৰৰ সৈতে নিযুক্তি হয়।
  3. যিকোনো কৰদাতাই ২.৫ লাখ টকাৰ ওপৰত উপাৰ্জন কৰে।

কেনেদৰে আবেদন কৰিব লাগে?

এই আঁচনিখনৰ আবেদনৰ প্ৰক্ৰিয়া এই কেইখন চৰকাৰী অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে কৰিব পাৰিব যেনে_  গাঁও পঞ্চায়ত/উন্নয়ন খণ্ড/পৌৰ নিগম/নগৰ সমিতিৰ সহায় প্ৰাপ্ত কৰি অনলাইন বা অফলাইন উপায়েৰে আবেদন কৰিব পাৰিব। মৌলিক বিৱৰণৰ নিৰ্দিষ্টকৰণৰ উপৰিও, আবেদন পত্ৰখনে আবেদনকাৰীৰ বেঙ্ক একাউণ্ট আৰু পৰিচয়ৰ প্ৰমাণ সম্পৰ্কীয় তথ্যৰ বাবে স্পষ্ট কৰে। আৱেদন দাখিল কৰাৰ পিছত, হিতাধিকাৰীয়ে পেঞ্চনৰ পৰিমাণ প্ৰাপ্ত কৰা আৰম্ভ কৰিব যদি প্ৰপত্ৰখনত উল্লেখ কৰা বিৱৰণবোৰ সঠিক হয় আৰু প্ৰসংগটোৰ বাবে প্ৰযোজ্য হয়।


অধিক স্পষ্টতা প্ৰদান কৰিবলৈ, নিম্নলিখিত বোৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিৱৰণবোৰ আবেদন পত্ৰত উল্লেখ কৰিব লাগিব:

  1. আবেদনকাৰীৰ নাম।
  2. আবেদনকাৰীৰ পিতৃ/মাতৃ/স্বামী/পত্নীৰ নাম।
  3. আবেদনকাৰীৰ লিংগ।
  4. আবেদনকাৰীৰ জন্ম তাৰিখ।
  5. জাতিৰ শ্ৰেণী (অনুসূচীত জনজাতি/অনুসূচীত জাতি/অ,বি,চি/অন্যান্য)।
  6. ঠিকনাৰ বিৱৰণ, য'ত জিলা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে; খণ্ড; পঞ্চায়ত; গাওঁ; ৱাৰ্ড নম্বৰ; আৰু আবেদনকাৰীৰ লেণ্ডমাৰ্ক।
  7. বেঙ্ক একাউণ্টৰ বিৱৰণ, য'ত বেঙ্কৰ নাম অন্তৰ্ভুক্ত থাকে; শাখাটোৰ নাম; আই,এফ,এছ,চি কোড; আৰু একাউণ্ট নম্বৰ।
  8. আবেদনকাৰীৰ ম'বাইল নম্বৰ।
  9. আবেদনখন সংশ্লিষ্ট আবেদনকাৰীৰ স্বাক্ষৰ বা বুঢ়া আঙুলিৰ ছাপৰ সৈতে সমৰ্থিত হ'ব লাগিব।

Post a Comment