পিংগলী ভেংকয়া কোন আছিল

 


পিংগলী ভেংকয়া কোন আছিল


পিংগলী ভেংকয়া (১৮৭৬-১৯৬৩) এজন ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামী, ভাষাবিদ, ভাৰতীয় জাতীয় পতাকাৰ দূৰদৰ্শী ডিজাইনাৰ আছিল। অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ ভাটলাপেনুমাৰুত জন্মগ্ৰহণ কৰা ভেংকায় বহুমুখী ব্যক্তিত্ব আছিল, যাৰ অৱদানে ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰাম আৰু ইয়াৰ জাতীয় পৰিচয়ত অমলিন চিন ৰাখিছিল।

ভেংকায়্যাৰ প্ৰাৰম্ভিক শিক্ষা মাচিলিপট্টনমত, তাৰ পিছত আমেৰিকা আৰু জাপানত অধ্যয়ন। ভ্ৰমণৰ সময়ত তেওঁ ভাষা আৰু সংস্কৃতিৰ প্ৰতি গভীৰ আগ্ৰহ গঢ়ি তুলিছিল, অৱশেষত উৰ্দু, হিন্দী, জাপানীকে ধৰি একাধিক ভাষাত পাকৈত হৈ পৰিছিল।

তেওঁৰ আটাইতকৈ চিৰস্থায়ী উত্তৰাধিকাৰ অৱশ্যে আছিল ভাৰতীয় জাতীয় পতাকা সৃষ্টি। ১৯২১ চনত তেওঁ মহাত্মা গান্ধীক এনে এটা ডিজাইন উপহাৰ দিয়ে য'ত এটা ঘূৰ্ণন চকা আৰু কেশৰ, বগা, আৰু সেউজীয়া ৰং সন্নিবিষ্ট কৰা হয়, যিটো ভাৰতৰ স্বাধীনতা, শান্তি আৰু সমৃদ্ধিৰ বাবে সংগ্ৰামৰ প্ৰতীক। এই ডিজাইনটো পিছলৈ সংশোধন কৰি ২৪টা স্পক থকা কেন্দ্ৰীয় চকা অশোক চক্ৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয় আৰু ১৯৪৭ চনৰ ২২ জুলাইত ভাৰতীয় সংঘৰ চৰকাৰী পতাকা হিচাপে পৰিগণিত হয়।

পতাকাৰ ওপৰত কৰা কামৰ উপৰিও ভেংকয়াই স্বাধীনতা আন্দোলনত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল, গান্ধী আৰু নেহৰুৰ দৰে বিশিষ্ট নেতাৰ সৈতে কাম কৰিছিল। ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ সদস্য হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি বিভিন্ন সামাজিক আৰু শৈক্ষিক কামত অৱদান আগবঢ়াইছিল।

গোটেই জীৱনত পিংগলী ভেংকয়াই ঐক্য আৰু দেশপ্ৰেমৰ মনোভাৱৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰিছিল আৰু তেওঁৰ আইকনিক পতাকাৰ ডিজাইন ভাৰতৰ চহকী ঐতিহ্য আৰু স্বাধীনতাৰ দিশত যাত্ৰাৰ প্ৰতীক হৈয়েই আছে। নিজৰ দেশৰ কামত তেওঁৰ সমৰ্পণ ভাৰতীয় প্ৰজন্মৰ বাবে প্ৰেৰণা হৈয়েই আছে।

পিংগালি ভেংকায়্যাৰ প্ৰথম বছৰবোৰত শিক্ষা আৰু শিক্ষণৰ প্ৰতি দৃঢ় দায়বদ্ধতা আছিল। তেওঁ আমেৰিকাত উচ্চ শিক্ষা গ্ৰহণ কৰে, য'ত তেওঁ নৰ্দাৰ্ণ ক'লৰাডো বিশ্ববিদ্যালয় আৰু চিকাগো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দৰে বিশ্ববিদ্যালয়ত অধ্যয়ন কৰে। বিদেশত থকা সময়ছোৱাত তেওঁ ভাষিক দক্ষতাক নিখুঁত কৰি তুলিছিল আৰু বিভিন্ন সংস্কৃতিৰ সৈতে পৰিচয় লাভ কৰিছিল, যিয়ে তেওঁৰ পিছৰ কামত বহু পৰিমাণে প্ৰভাৱ পেলাইছিল।

ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ লগে লগে ভেংকয়াই স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰামত সক্ৰিয়ভাৱে যোগদান কৰে। তেওঁ নিজৰ ভাষিক প্ৰতিভাক জাতীয়তাবাদী আদৰ্শৰ প্ৰসাৰৰ লগতে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন সম্পৰ্কে সজাগতা বিয়পাই দিছিল। তেওঁৰ নিষ্ঠা আৰু বাকপটুতাই তেওঁক সেই সময়ৰ বহু বিশিষ্ট নেতাৰ সন্মান অৰ্জন কৰিছিল।

ৰাজনীতি আৰু জাতীয় পতাকাৰ ডিজাইনৰ লগত জড়িত হোৱাৰ উপৰিও ভেংকয়াৰ কৃষিৰ প্ৰতি তীব্ৰ আগ্ৰহ আছিল। তেওঁ শস্যৰ উৎপাদন বৃদ্ধিৰ ওপৰত বিস্তৃত গৱেষণা কৰি "পিংগালী নৱৰত্ন" নামৰ সাৰ উদ্ভাৱন কৰে। কৃষিক্ষেত্ৰত তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে ব্ৰিটিছ চৰকাৰে তেওঁক সন্মানৰ প্ৰমাণ পত্ৰ প্ৰদান কৰে।

বহুতো সাফল্যৰ পিছতো পিংগলী ভেংকয়াই নিজৰ জাতিৰ সেৱাত উৎসৰ্গিত এক সহজ আৰু নম্ৰ জীৱন যাপন কৰিছিল। ১৯৬৩ চনত ভাৰতীয় প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি ৰখা এক উত্তৰাধিকাৰ এৰি থৈ যায়। তেওঁৰ সন্মানত অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ পিংগলী ভেংকয়া ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান স্থাপন কৰা হয়, আৰু স্বাধীনতা আৰু কৃষিৰ বাবে জাতিটোৰ সংগ্ৰামত তেওঁৰ অৱদান আজিও উদযাপন কৰা হয়।

ভেংকায়্যাৰ জীৱন কাহিনীয়ে ব্যক্তিৰ নিষ্ঠা আৰু সৃষ্টিশীলতাই এটা জাতিৰ ইতিহাস আৰু পৰিচয়ৰ ওপৰত কি গভীৰ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে তাৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে। ভাৰতীয় পতাকা সৃষ্টিৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ ভূমিকা আৰু স্বাধীনতা আন্দোলনত তেওঁৰ অক্লান্ত প্ৰচেষ্টাই তেওঁক ভাৰতৰ ইতিহাসত দেশপ্ৰেম আৰু ঐক্যৰ চিৰস্থায়ী প্ৰতীক কৰি তুলিছে।


[তেওঁৰ শিক্ষা যাত্ৰা]

পিংগালী ভেংকায়্যাৰ শিক্ষা যাত্ৰাত জ্ঞানৰ পিয়াহ আৰু শিক্ষণৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতা আছিল। তেওঁৰ শৈক্ষিক সাধনাৰ অধিক বিশদ বিৱৰণ ইয়াত দিয়া হ'ল:

প্ৰাথমিক শিক্ষাঃ ভেংকয়াই আনুষ্ঠানিক শিক্ষা আৰম্ভ কৰিছিল অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ নিজৰ গৃহ চহৰ ভটলাপেনুমাৰুত। সৰুৰে পৰাই তেওঁ ভাষা-সাহিত্যৰ প্ৰতি এক উল্লেখযোগ্য যোগ্যতা দেখুৱাইছিল। এই আৰম্ভণিৰ উন্মোচনে তেওঁৰ ভৱিষ্যতৰ শৈক্ষিক প্ৰচেষ্টাৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল।

আমেৰিকাত অধ্যয়নঃ উচ্চ শিক্ষাৰ সন্ধানত ভেংকয়াই ২০ শতিকাৰ আৰম্ভণিতে আমেৰিকা ভ্ৰমণ কৰিছিল। তাত থকা সময়ছোৱাত তেওঁ নৰ্দাৰ্ণ ক’লৰাডো বিশ্ববিদ্যালয় আৰু চিকাগো বিশ্ববিদ্যালয়কে ধৰি কেইবাখনো বিশ্ববিদ্যালয়ত অধ্যয়ন কৰিছিল। আমেৰিকাত পঢ়াৰ সময়তে তেওঁ নিজৰ ভাষিক দক্ষতা গভীৰ কৰি তুলিছিল আৰু সাংস্কৃতিক দিগন্ত বহল কৰিছিল।

ভাষা দক্ষতাঃ বিদেশত থকা সময়ছোৱাত ভেংকয়াই উৰ্দু, হিন্দী, জাপানী, ইংৰাজীকে ধৰি কেইবাটাও ভাষাত পাকৈত হৈ উঠে। তেওঁৰ ভাষিক ক্ষমতাই তেওঁক বিভিন্ন পটভূমিৰ লোকৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰাত সহায় কৰাই নহয়, ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনলৈ তেওঁৰ পৰৱৰ্তী অৱদানৰ ক্ষেত্ৰতো উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল।

জাপানী সংস্কৃতিৰ প্ৰভাৱঃ ভেংকায়্যাৰ জাপানত থকাৰ বাবে তেওঁৰ ওপৰত গভীৰ প্ৰভাৱ পৰিছিল। তেওঁ কেৱল জাপানী ভাষা অধ্যয়ন কৰাই নহয়, জাপানী সংস্কৃতিৰ উপাদানসমূহো গ্ৰহণ কৰিছিল, যিবোৰ তেওঁ পিছলৈ ভাৰতীয় জাতীয় পতাকাৰ ডিজাইনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছিল।

ভাৰতলৈ উভতি অহাঃ বিদেশত পঢ়া-শুনা সমাপ্ত কৰি ভেংকয়াই জ্ঞানৰ সমৃদ্ধি আৰু ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ কামৰ প্ৰতি দৃঢ় দায়বদ্ধতাৰে ভাৰতলৈ উভতি আহে। তেওঁ নিজৰ ভাষিক দক্ষতা ব্যৱহাৰ কৰি জাতীয়তাবাদ আৰু স্বাধীনতাৰ নীতিসমূহ বহল দৰ্শকৰ মাজলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল।

কৃষি গৱেষণাঃ ভাষিক আৰু ৰাজনৈতিক সাধনাৰ উপৰিও ভেংকায় কৃষিৰ প্ৰতিও গভীৰ আগ্ৰহী আছিল। এই ক্ষেত্ৰত তেওঁ গৱেষণা কৰি "পিংগালী নৱৰত্ন" নামেৰে জনাজাত সাৰ উদ্ভাৱন কৰিছিল, য'ত তেওঁৰ শিক্ষা আৰু জীৱনৰ বহুবিষয়ক দৃষ্টিভংগী প্ৰদৰ্শন কৰা হৈছিল।

পিংগালি ভেংকায়্যাৰ শিক্ষা যাত্ৰাত শৈক্ষিক উৎকৰ্ষতা, জ্ঞানৰ পিয়াহ আৰু নিজৰ দেশৰ কল্যাণত অৰিহণা যোগোৱাৰ আকৰ্ষণৰ সমন্বয় ঘটিছিল। বিদেশত, বিশেষকৈ আমেৰিকা আৰু জাপানত তেওঁৰ অভিজ্ঞতাই তেওঁৰ বিশ্বৰ বুজাবুজি সমৃদ্ধ কৰাই নহয়, ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰাম আৰু ইয়াৰ জাতীয় পতাকাৰ ডিজাইনত তেওঁৰ অৱদানকো প্ৰভাৱিত কৰিছিল।


[পিংগালী ভেংকায়ৰ Hobby]

পিংগালী ভেংকায় মূলতঃ ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনলৈ আগবঢ়োৱা অৱদান, ভাষাবিজ্ঞানৰ কাম, ভাৰতীয় জাতীয় পতাকাৰ ডিজাইনৰ বাবে পৰিচিত যদিও তেওঁৰ নিৰ্দিষ্ট চখৰ বিষয়ে বিস্তৃত তথ্য উপলব্ধ নহয়। কিন্তু তেওঁৰ আগ্ৰহ আৰু কাৰ্য্যকলাপৰ বিষয়ে যিখিনি জনা যায় তাৰ ভিত্তিত আমি তেওঁৰ কিছুমান সম্ভাৱ্য চখৰ বিষয়ে অনুমান কৰিব পাৰো:

ভাষা আৰু ভাষাবিজ্ঞানঃ ভেংকয়াৰ ভাষাৰ প্ৰতি গভীৰ আকৰ্ষণ আছিল, আৰু তেওঁ উৰ্দু, হিন্দী, জাপানী, ইংৰাজীকে ধৰি কেইবাটাও ভাষাত পাকৈত আছিল। সম্ভৱতঃ তেওঁ ভাষা অধ্যয়ন কৰি, ইয়াৰ সূক্ষ্মতা অন্বেষণ কৰি, আনকি চখ হিচাপে বিভিন্ন ভাষাত কথা-বতৰা বা চিঠিপত্ৰত লিপ্ত হৈও ভাল পাইছিল।

সাংস্কৃতিক অন্বেষণ: আমেৰিকা আৰু জাপান ভ্ৰমণৰ সময়ত ভেংকয়াই বিভিন্ন সংস্কৃতিত নিজকে বিলীন কৰাৰ সুযোগ পালেহেঁতেন। নতুন সংস্কৃতি, ৰীতি-নীতি আৰু পৰম্পৰা অন্বেষণ আৰু অভিজ্ঞতা লাভ কৰাটো হয়তো এটা চখ আছিল যিয়ে তেওঁৰ পৃথিৱীৰ বুজাবুজিক সমৃদ্ধ কৰি তুলিছিল।

কৃষিঃ ভেংকায়্যাৰ কৃষিৰ প্ৰতি আগ্ৰহৰ বিষয়ে ভালদৰে নথিভুক্ত কৰা হৈছে। এই ক্ষেত্ৰত তেওঁ গৱেষণা কৰি "পিংগালী নৱৰত্ন" নামৰ সাৰ আৱিষ্কাৰ কৰে। সম্ভৱ যে তেওঁ বাগিচা বা খেতি কৰাটো ব্যক্তিগত চখ হিচাপে আৰু কৃষি পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাক আগুৱাই নিয়াৰ উপায় হিচাপে ভাল পাইছিল।

ভাৰতীয় ঐতিহ্যৰ প্ৰসাৰ: ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন আৰু জাতীয় পৰিচয়ৰ প্ৰতি তেওঁৰ গভীৰ দায়বদ্ধতাক লক্ষ্য কৰিলে ভেংকয়াই হয়তো নিজৰ আজৰি সময়খিনি ভাৰতীয় ঐতিহ্য, সংস্কৃতি আৰু মূল্যবোধৰ প্ৰসাৰ ঘটোৱা কাৰ্য্যকলাপৰ বাবে উৎসৰ্গা কৰিলেহেঁতেন। ইয়াৰ ভিতৰত ভাৰতৰ সৈতে জড়িত সাহিত্য, শিল্প, বা ঐতিহাসিক গৱেষণাৰ সৈতে জড়িত হোৱাটোও থাকিব পাৰে।

তেওঁৰ চখৰ বিষয়ে নিৰ্দিষ্ট বিৱৰণ বহুলভাৱে উপলব্ধ নহ’বও পাৰে যদিও পিংগলী ভেংকায়্যাৰ জীৱন বহুলাংশে তেওঁৰ দেশৰ প্ৰতি থকা নিষ্ঠা আৰু ভাষা, সংস্কৃতি, কৃষি, জাতি গঠনকে ধৰি তেওঁৰ বিভিন্ন আগ্ৰহৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হৈছিল। এই আগ্ৰহবোৰে সম্ভৱতঃ তেওঁৰ ৰাজনৈতিক আৰু বৌদ্ধিক সাধনাৰ বাহিৰত বহু সময় আৰু শক্তি দখল কৰিছিল।

Post a Comment