[Robert Oppenheimer] ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰৰ জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ

 

ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰৰ জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ


১৯০৪ চনৰ ২২ এপ্ৰিলত জন্মগ্ৰহণ কৰা জুলিয়াছ ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰ  আছিল এজন আমেৰিকান তাত্ত্বিক পদাৰ্থবিজ্ঞানী আৰু পাৰমাণৱিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী ব্যক্তি। তেওঁ মূলতঃ দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত পাৰমাণৱিক বোমা নিৰ্মাণৰ সূচনা কৰা মানহাটান প্ৰজেক্টৰ বৈজ্ঞানিক পৰিচালক হিচাপে লোৱা ভূমিকাৰ বাবে পৰিচিত। এই প্ৰকল্পত অপেনহাইমাৰৰ অৱদানে প্ৰথম পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰ নিৰ্মাণত যথেষ্ট সহায় কৰিছিল।


নিউয়ৰ্ক চহৰত জাৰ্মান-ইহুদী বংশৰ ধনী পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা অপেনহাইমাৰ। সৰুৰে পৰাই তেওঁ ব্যতিক্ৰমী শৈক্ষিক ক্ষমতা দেখুৱাইছিল আৰু সমগ্ৰ শিক্ষাৰ সময়ছোৱাত পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ প্ৰতি থকা আকৰ্ষণ অব্যাহত ৰাখিছিল। হাৰ্ভাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ত নামভৰ্তি কৰাৰ পূৰ্বে তেওঁ নিউয়ৰ্ক চহৰৰ নৈতিক সংস্কৃতি বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল, য'ত তেওঁ ৰসায়ন বিজ্ঞানত স্নাতক অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰিছিল আৰু ছামা কাম ল'ড স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।


জাৰ্মানীৰ গটিংগেন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা পদাৰ্থ বিজ্ঞানত ডক্টৰেট ডিগ্ৰী লাভ কৰাৰ পিছত অপেনহাইমাৰ আমেৰিকালৈ উভতি আহি বাৰ্কলেৰ কেলিফৰ্নিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ত অধ্যাপক হয়। কোৱাণ্টাম বলবিজ্ঞান আৰু তাত্ত্বিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানত তেওঁ উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল, এই ক্ষেত্ৰৰ অন্যতম আগশাৰীৰ বিশেষজ্ঞ হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। অপেনহাইমাৰৰ গৱেষণাত উপপৰমাণু কণিকাৰ বিশেষকৈ ইলেক্ট্ৰন আৰু পজিট্ৰনৰ আচৰণৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছিল।


যেতিয়া দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধ আৰম্ভ হৈছিল, তেতিয়া অপেনহাইমাৰক অতি গোপনীয় মানহাটান প্ৰজেক্টৰ কাম কৰিবলৈ নিযুক্তি দিয়া হৈছিল, যাৰ লক্ষ্য আছিল নাজী জাৰ্মানীয়ে পাৰমাণৱিক বোমা নিৰ্মাণ কৰাৰ আগতেই। এই প্ৰকল্পৰ বৈজ্ঞানিক পৰিচালক হিচাপে অপেনহাইমাৰে পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰৰ গৱেষণা আৰু বিকাশৰ তদাৰক কৰিছিল। কাৰ্যক্ষম পাৰমাণৱিক বোমা সৃষ্টিৰ লগত জড়িত জটিল প্ৰত্যাহ্বানসমূহ সমাধানৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ নেতৃত্ব আৰু বৈজ্ঞানিক বিশেষজ্ঞতা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল।


১৯৪৫ চনৰ ১৬ জুলাইত অপেনহাইমাৰে নিউ মেক্সিকোত ট্ৰিনিটি নামৰ ক’ড নামেৰে পাৰমাণৱিক বোমাৰ প্ৰথম সফল পৰীক্ষাৰ সাক্ষী হয়। এই পৰীক্ষাৰ সফলতাই ইতিহাসৰ এক টাৰ্নিং পইণ্ট হিচাপে চিহ্নিত কৰিছিল আৰু পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰৰ বিধ্বংসী শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। কিন্তু অপেনহাইমাৰৰ পাৰমাণৱিক বোমাৰ ধ্বংসাত্মক সম্ভাৱনাৰ অভিজ্ঞতাই তেওঁক গভীৰভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিছিল আৰু পিছলৈ তেওঁ ইয়াৰ সৃষ্টিৰ লগত জড়িত হোৱাৰ বাবে দুখ প্ৰকাশ কৰিছিল।


দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ অন্ত পৰাৰ পিছত অপেনহাইমাৰ পাৰমাণৱিক শক্তি আৰু পাৰমাণৱিক নিৰস্ত্ৰকৰণৰ আন্তৰ্জাতিক নিয়ন্ত্ৰণৰ সমৰ্থক হৈ পৰে। তেওঁ পাৰমাণৱিক শক্তিৰ শান্তিপূৰ্ণ ব্যৱহাৰৰ বাবে যুক্তি আগবঢ়ায় আৰু পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰ প্ৰসাৰণৰ বিপদৰ বিষয়ে সকীয়াই দিয়ে। ১৯৩০ চনৰ সময়ছোৱাত অপেনহাইমাৰৰ ৰাজনৈতিক মতামত আৰু বাওঁপন্থী সংগঠনৰ সৈতে তেওঁৰ পূৰ্বৰ সম্পৰ্কৰ বাবে মেককাৰ্থীৰ যুগত কমিউনিষ্ট সহানুভূতিৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছিল। ১৯৫৪ চনত তেওঁ নিৰাপত্তা নিষ্পত্তিৰ শুনানিৰ সন্মুখীন হয় আৰু তেওঁৰ নিৰাপত্তাৰ অনুমতি কাঢ়ি লোৱা হয়, যাৰ ফলত চৰকাৰী কামৰ সৈতে তেওঁৰ প্ৰত্যক্ষ জড়িততা কাৰ্যকৰীভাৱে শেষ হয়।


চৰকাৰী সেৱা ত্যাগ কৰাৰ পিছত অপেনহাইমাৰে নিউ জাৰ্ছিৰ প্ৰিন্সটনৰ ইনষ্টিটিউট ফৰ এডভান্সড ষ্টাডিত শৈক্ষিক জীৱন অব্যাহত ৰাখে। তাত্ত্বিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানত তেওঁ উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল আৰু নতুন প্ৰজন্মৰ পদাৰ্থবিজ্ঞানীক অধ্যাপনা কৰিছিল। অপেনহাইমাৰে তেওঁৰ বৈজ্ঞানিক কৃতিত্বৰ বাবে এনৰিকো ফাৰ্মি বঁটা আৰু এলবাৰ্ট আইনষ্টাইন বঁটাকে ধৰি বহুতো বঁটা আৰু সন্মান লাভ কৰে।


১৯৬৭ চনৰ ১৮ ফেব্ৰুৱাৰীত ৬২ বছৰ বয়সত ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰৰ মৃত্যু হয়।বিজ্ঞানৰ প্ৰতি তেওঁৰ অৱদান আৰু পাৰমাণৱিক বোমা নিৰ্মাণৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা এতিয়াও তীব্ৰ ঐতিহাসিক আৰু নৈতিক বিতৰ্কৰ বিষয় হৈয়ে আছে। মানহাটান প্ৰকল্পৰ সৈতে তেওঁৰ জড়িততাৰ গভীৰ আৰু সুদূৰপ্ৰসাৰী পৰিণতি হ’লেও অপেনহাইমাৰৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে যুগান্তকাৰী গৱেষণাৰ সৈতে জড়িত বিজ্ঞানীসকলে সন্মুখীন হোৱা নৈতিক দুৰ্বলতা আৰু দায়িত্বৰ সোঁৱৰণী হিচাপেও কাম কৰে।



তেওঁৰ ৰাজনৈতিক মতামত আৰু নিৰাপত্তাৰ অনুমতিক লৈ বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হোৱাৰ পিছতো বিজ্ঞানৰ প্ৰতি অপেনহাইমাৰৰ অৱদান আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখনত তেওঁৰ প্ৰভাৱক কম বুলি ক’ব নোৱাৰি। তেওঁৰ মেধা, বৌদ্ধিক কৌতুহল, তত্ত্ব আৰু পৰীক্ষাৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰাৰ ক্ষমতাৰ বাবে তেওঁ পৰিচিত আছিল। কোৱাণ্টাম বলবিজ্ঞান, পাৰমাণৱিক পদাৰ্থ বিজ্ঞান আৰু জ্যোতিৰ্পদাৰ্থ বিজ্ঞান আদি বিষয়ত অপেনহাইমাৰৰ কামে তেওঁক তেওঁৰ সময়ৰ অন্যতম আগশাৰীৰ পদাৰ্থবিজ্ঞানী হিচাপে গঢ়ি তুলিছিল।

ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰৰ জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ


পাৰমাণৱিক বোমা নিৰ্মাণত তেওঁৰ ভূমিকাৰ উপৰিও অপেনহাইমাৰে নিউট্ৰন তৰা আৰু কৃষ্ণগহ্বৰৰ বিষয়ে বুজিবলৈ যথেষ্ট অৱদান আগবঢ়াইছিল। তেওঁ মহাকৰ্ষণীয় পতন তত্ত্বৰ ওপৰত কাম কৰিছিল আৰু কম্পেক্ট তৰাৰ অস্তিত্বৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছিল, যিবোৰ পিছলৈ জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ পৰ্যবেক্ষণৰ জৰিয়তে নিশ্চিত কৰা হৈছিল। এই জ্যোতিৰ্ভৌতিক পৰিঘটনাসমূহৰ ওপৰত অপেনহাইমাৰৰ তাত্ত্বিক কামে এই ক্ষেত্ৰত ভৱিষ্যতৰ গৱেষণাৰ ভিত্তি স্থাপন কৰিছিল।


অপেনহাইমাৰৰ প্ৰভাৱ তেওঁৰ বৈজ্ঞানিক সাধনাৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত আছিল। আমেৰিকাত পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ শিক্ষা আৰু গৱেষণাৰ পৰিৱেশ গঢ় দিয়াত তেওঁ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। অধ্যাপক আৰু গুৰু হিচাপে তেওঁ পদাৰ্থবিজ্ঞানীসকলৰ প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ মাজত জ্ঞানৰ সন্ধানত আবেগ আৰু নিষ্ঠাৰ ভাৱ জগাই তুলিছিল। বৈজ্ঞানিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহত অপেনহাইমাৰৰ নেতৃত্ব আৰু বৈজ্ঞানিক সহযোগিতাৰ লালন-পালনৰ প্ৰতি তেওঁৰ দায়বদ্ধতাই আমেৰিকাক পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ গৱেষণাৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্বৰ আগশাৰীৰ দেশ হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰাত সহায় কৰিছিল।


গোটেই জীৱনত অপেনহাইমাৰ বৌদ্ধিক গভীৰতা আৰু সাহিত্য আৰু দৰ্শনৰ প্ৰতি থকা প্ৰেমৰ বাবে পৰিচিত আছিল। প্ৰাচীন ইতিহাস, পূবৰ দৰ্শন, মহান লেখক আৰু চিন্তাবিদৰ ৰচনা আদি বিভিন্ন বিষয়ত তেওঁ ভালদৰে পঢ়া আছিল। বিজ্ঞানৰ প্ৰতি অপেনহাইমাৰৰ আন্তঃশাখা দৃষ্টিভংগী আৰু বিভিন্ন ক্ষেত্ৰৰ পৰা প্ৰেৰণা লাভ কৰাৰ ক্ষমতাই তেওঁৰ উদ্ভাৱনী আৰু সৃষ্টিশীল চিন্তাধাৰাত অৰিহণা যোগাইছিল।


তেওঁ সন্মুখীন হোৱা বিতৰ্ক আৰু বিপৰ্যয়ৰ মাজতো বিজ্ঞানৰ প্ৰতি অপেনহাইমাৰৰ অৱদানক স্বীকৃতি আৰু উদযাপন কৰা হয়। ১৯৬৩ চনত তেওঁ পাৰমাণৱিক বিজ্ঞানৰ অন্যতম সৰ্বোচ্চ সন্মান এনৰিকো ফাৰ্মি বঁটা লাভ কৰে। তাত্ত্বিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ ব্যতিক্ৰমী কৃতিত্বৰ বাবে তেওঁক সন্মানীয় এলবাৰ্ট আইনষ্টাইন বঁটাও প্ৰদান কৰা হয়।


আজি ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰৰ নামটো পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰৰ বিকাশ আৰু ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ লগত জড়িত নৈতিক দুৰ্বলতাৰ সমাৰ্থক। তেওঁৰ জটিল উত্তৰাধিকাৰে বিজ্ঞানীসকলৰ দায়িত্ব, বৈজ্ঞানিক গৱেষণাৰ সম্ভাৱ্য বিপদ, আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতা আৰু নিৰস্ত্ৰকৰণৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বিষয়ে আলোচনাৰ সূচনা কৰি আহিছে।


সামৰণিত ক’বলৈ গ’লে ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰ আছিল এজন মেধাৱী পদাৰ্থবিজ্ঞানী যিয়ে কোৱাণ্টাম বলবিজ্ঞান, পাৰমাণৱিক পদাৰ্থ বিজ্ঞান আৰু জ্যোতিৰ্পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। মূলতঃ মানহাটান প্ৰজেক্টত তেওঁৰ ভূমিকাৰ বাবে পৰিচিত হ’লেও বিজ্ঞানৰ ওপৰত তেওঁৰ প্ৰভাৱ আৰু শিক্ষা আৰু সহযোগিতাৰ প্ৰতি তেওঁৰ দায়বদ্ধতাই স্থায়ী প্ৰভাৱ পেলাইছে। অপেনহাইমাৰৰ জীৱন আৰু কৰ্মই বৈজ্ঞানিক আৱিষ্কাৰৰ গভীৰ প্ৰভাৱ আৰু জ্ঞানৰ সন্ধানত বিজ্ঞানীসকলে সন্মুখীন হ’ব পৰা নৈতিক প্ৰত্যাহ্বানৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে।

Post a Comment