ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৰ জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ

 

ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৰ জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ

ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসু আছিল এজন প্ৰখ্যাত বহুগণিতবিদ, বিজ্ঞানী, উদ্ভাৱক যিয়ে পদাৰ্থ বিজ্ঞান, জীৱবিজ্ঞান, উদ্ভিদ বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। ১৮৫৮ চনৰ ৩০ নৱেম্বৰত বংগ প্ৰেচিডেন্সিৰ (বৰ্তমানৰ বাংলাদেশ) মাইমেনসিংহত জন্মগ্ৰহণ কৰা ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসু ভাৰতৰ অন্যতম প্ৰখ্যাত বিজ্ঞানী আৰু বৈজ্ঞানিক গৱেষণাৰ জগতৰ অগ্ৰণী হিচাপে পৰিগণিত হয়।


বসুৰ প্ৰাৰম্ভিক শিক্ষাত তেওঁৰ ব্যতিক্ৰমী বুদ্ধিমত্তা আৰু শিক্ষণৰ প্ৰতি থকা আকৰ্ষণ আছিল। কলকাতাৰ (সেই সময়ত কলকাতা) ছেইণ্ট জেভিয়াৰ কলেজত পঢ়ি পদাৰ্থ বিজ্ঞানত পাৰদৰ্শিতা লাভ কৰি ১৮৭৯ চনত কলা শাখাত স্নাতক ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰে।তাৰ পিছত ইংলেণ্ড ভ্ৰমণ কৰি কেম্ব্ৰিজৰ ক্ৰাইষ্ট কলেজত নামভৰ্তি কৰে আৰু তাতেই প্ৰাকৃতিক বিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰে। ১৮৮৪ চনত লণ্ডন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা বিজ্ঞান শাখাত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰি পৰৱৰ্তী সময়ত কলকাতাৰ প্ৰেচিডেন্সি কলেজত পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰে।


সমগ্ৰ বিখ্যাত জীৱনত ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৱে বিভিন্ন বৈজ্ঞানিক শাখাত যুগান্তকাৰী গৱেষণা চলাইছিল। ৰেডিঅ’ প্ৰযুক্তিৰ আগমনৰ বহু আগতেই বেতাঁৰ যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰত কৰা কামৰ বাবে তেওঁ বহুলভাৱে স্বীকৃতি লাভ কৰিছে। ব’ছে এটা অতি সংবেদনশীল কোহেৰাৰ প্ৰস্তুত কৰিছিল, যিটো যন্ত্ৰই বিদ্যুৎচুম্বকীয় তৰংগ ধৰা পেলাব পাৰে আৰু সংকেত গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। তেওঁ এই উদ্ভাৱনৰ সহায়ত বেতাঁৰ যোগাযোগৰ মৌলিক নীতিসমূহ প্ৰতিষ্ঠা কৰি কম দূৰত্বত বিদ্যুৎচুম্বকীয় তৰংগৰ সংক্ৰমণ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।


বেতাঁৰ যোগাযোগৰ অগ্ৰণী কামৰ উপৰিও ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৱে উদ্ভিদ শৰীৰবিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখনত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। পোহৰ, তাপ, বৈদ্যুতিক আৱেগকে ধৰি বিভিন্ন উদ্দীপকৰ প্ৰতি উদ্ভিদৰ প্ৰতিক্ৰিয়াৰ বিষয়ে অধ্যয়ন কৰিবলৈ তেওঁ বিস্তৃত পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা চলাইছিল। তেওঁৰ গৱেষণাই উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ মাজত বাহ্যিক উদ্দীপকৰ প্ৰতি সঁহাৰিৰ সাদৃশ্য উন্মোচন কৰিছিল, যিয়ে উদ্ভিদ কেৱল অজ্ঞান সত্তা বুলি প্ৰচলিত ধাৰণাটোক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল। বসুৰ কামে উদ্ভিদ বিদ্যুৎ শৰীৰবিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখনৰ উত্থানৰ পথ প্ৰশস্ত কৰাৰ লগতে উদ্ভিদ শৰীৰবিজ্ঞানৰ বিষয়ে আমাৰ বুজাবুজিত অৰিহণা যোগাইছিল।


বসুৰ অৱদান বৈজ্ঞানিক গৱেষণাৰ বাহিৰেও বিস্তৃত আছিল। তেওঁ নাৰী শিক্ষাৰ পোষকতাও আছিল আৰু ভাৰতীয় সমাজত নাৰীৰ উত্থানৰ দিশত কাম কৰিছিল। তেওঁ নিজৰ গৃহ চহৰত ছোৱালীৰ বাবে এখন বিদ্যালয় স্থাপন কৰিছিল, তেওঁলোকৰ শিক্ষাক উৎসাহিত কৰিছিল আৰু জ্ঞানেৰে তেওঁলোকক সবল কৰি তুলিছিল।


গোটেই কৰ্মজীৱনত ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৱে তেওঁৰ বৈজ্ঞানিক সাফল্যৰ বাবে অসংখ্য প্ৰশংসা আৰু সন্মান লাভ কৰিছিল। ১৯০১ চনত তেওঁ যুক্তৰাজ্যত ৰয়েল ছ’চাইটি (এফ আৰ এছ)ৰ ফেলো হিচাপে নিৰ্বাচিত হোৱা প্ৰথমজন ভাৰতীয় বিজ্ঞানী হিচাপে পৰিগণিত হয়। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁ প্ৰথমে কোহেৰ ভিত্তিক ডিটেক্টৰ আৱিষ্কাৰৰ বাবে আমেৰিকাৰ পেটেণ্ট লাভ কৰিছিল, যিটো পিছলৈ বেতাঁৰ টেলিগ্ৰাফীৰ বিকাশত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।


ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৰ এই উত্তৰাধিকাৰে প্ৰজন্মৰ প্ৰজন্মৰ বিজ্ঞানী আৰু গৱেষকক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। বেতাঁৰ যোগাযোগ আৰু উদ্ভিদ শৰীৰবিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ অগ্ৰণী কামে এই ক্ষেত্ৰসমূহৰ ভৱিষ্যতৰ উন্নতিৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। জ্ঞানৰ প্ৰতি তেওঁৰ আবেগ, আন্তঃশাখা দৃষ্টিভংগী আৰু বৈজ্ঞানিক অনুসন্ধানৰ প্ৰতি সমৰ্পণে বিশ্বজুৰি উচ্চাকাংক্ষী বিজ্ঞানীসকলৰ বাবে এক চিৰস্থায়ী আদৰ্শ হিচাপে কাম কৰে।


শিক্ষা জীৱন

১৮৫৮ চনৰ ৩০ নৱেম্বৰত মাইমেনচিং (বৰ্তমান বাংলাদেশত)ত জন্মগ্ৰহণ কৰা আৰু ১৯৩৭ চনৰ ২৩ নৱেম্বৰত মৃত্যু হোৱা ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসু আছিল পদাৰ্থ বিজ্ঞান, জীৱবিজ্ঞান, পুৰাতত্ত্বকে ধৰি বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়োৱা ভাৰতীয় প্ৰখ্যাত বিজ্ঞানী। তেওঁৰ বিখ্যাত কেৰিয়াৰ গঢ় দিয়াত তেওঁৰ শৈক্ষিক যাত্ৰাই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁৰ শৈক্ষিক পথৰ এক আভাস ইয়াত দিয়া হ’ল:

প্ৰাথমিক শিক্ষাঃ

জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৱে বংগ প্ৰেচিডেন্সিৰ (বৰ্তমানৰ বাংলাদেশ) ফৰিদপুৰৰ এখন স্থানীয় ভাষাৰ বিদ্যালয়ত শিক্ষা আৰম্ভ কৰিছিল। কম বয়সতে তেওঁ শিকাৰ বাবে অতি যোগ্যতা দেখুৱাইছিল। প্ৰাথমিক শিক্ষা সমাপ্ত কৰি তেওঁ কলিকতা (বৰ্তমান কলকাতা)ৰ হৰে স্কুলত যোগদান কৰে।


ইংলেণ্ডত উচ্চ শিক্ষা:

১৮৭৫ চনত বসুৱে উচ্চ শিক্ষা গ্ৰহণৰ বাবে ইংলেণ্ডলৈ যাত্ৰা কৰে। প্ৰথমতে তেওঁ লণ্ডনৰ ছেইণ্ট পলছ স্কুলত নামভৰ্তি কৰে আৰু পিছলৈ কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ত নামভৰ্তি কৰে। তাতেই তেওঁ কেম্ব্ৰিজৰ ক্ৰাইষ্ট কলেজত প্ৰাকৃতিক বিজ্ঞানৰ শিক্ষা গ্ৰহণ কৰে। ব’ছে অধ্যয়নত পাৰদৰ্শিতা দেখুৱাই ১৮৮০ চনত প্ৰাকৃতিক বিজ্ঞানত কলা শাখাত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে।


পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ গৱেষণা:

পঢ়া-শুনা সমাপ্ত কৰি জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৱে বৈজ্ঞানিক গৱেষণাত নিয়োজিত হয়। তেওঁ কেম্ব্ৰিজত বিদ্যুৎচুম্বকত্ব আৰু পদাৰ্থৰ ধৰ্মৰ অধ্যয়নৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি নিজৰ কাম অব্যাহত ৰাখিছিল।


ভাৰতলৈ উভতি অহা:

১৮৮৫ চনত বসুৱে ভাৰতলৈ উভতি আহি কলিকতাৰ প্ৰেচিডেন্সি কলেজত পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক হিচাপে যোগদান কৰে। তেওঁ ৰেডিঅ’ তৰংগৰ সংবহন আৰু বিদ্যুৎচুম্বকীয় তৰংগৰ ধৰ্মৰ ওপৰত অগ্ৰণী পৰীক্ষা চলাবলৈ আৰম্ভ কৰে।


বসু ইনষ্টিটিউট স্থাপন কৰা:

১৯১৭ চনত বসুৱে কলিকতাত বসু ইনষ্টিটিউট প্ৰতিষ্ঠা কৰে। ই আন্তঃশাখা গৱেষণাৰ কেন্দ্ৰত পৰিণত হৈছিল আৰু তেওঁৰ পৰৱৰ্তী পৰীক্ষা আৰু আৱিষ্কাৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।


বিজ্ঞানলৈ অৱদান:

জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৱে বিভিন্ন বৈজ্ঞানিক ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। তেওঁ বিভিন্ন উদ্দীপকৰ প্ৰতি উদ্ভিদৰ প্ৰতিক্ৰিয়াৰ ওপৰত বিস্তৃত গৱেষণা কৰি প্ৰমাণ কৰিলে যে উদ্ভিদৰ জীৱ-জন্তুৰ প্ৰতি একেধৰণৰ প্ৰতিক্ৰিয়া আছে। তেওঁৰ এই কামে উদ্ভিদ শৰীৰবিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখনৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল।


ব’ছে বেতাঁৰ যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰতো যুগান্তকাৰী পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা চলাইছিল আৰু আধুনিক ৰেডিঅ’ ৰিচিভাৰৰ পূৰ্বসূৰী হিচাপে গণ্য কৰা ক’হেৰাৰকে ধৰি বিভিন্ন যন্ত্ৰৰ বিকাশ কৰিছিল।


স্বীকৃতি আৰু উত্তৰাধিকাৰ:

বিজ্ঞানৰ প্ৰতি অপৰিসীম অৱদানৰ পিছতো বসুৱে জীৱনকালত প্ৰাপ্য স্বীকৃতি লাভ কৰিব পৰা নাছিল। কিন্তু তেওঁৰ এই কামে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত স্বীকৃতি লাভ কৰে, আৰু তেওঁক কেইবাটাও বঁটা আৰু সন্মানীয় বৈজ্ঞানিক সমাজত সদস্যপদৰে সন্মানিত কৰা হয়। আজি জগদীশ চন্দ্ৰ বসুক ভাৰতৰ অন্যতম বিশিষ্ট বিজ্ঞানী হিচাপে উদযাপন কৰা হয়, আৰু তেওঁৰ গৱেষণাই প্ৰজন্মৰ প্ৰজন্মৰ বিজ্ঞানী আৰু গৱেষকক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৰ প্ৰাথমিক স্কুলীয়া শিক্ষাৰ পৰা যুগান্তকাৰী গৱেষণালৈকে শৈক্ষিক যাত্ৰাই তেওঁৰ শিক্ষণৰ প্ৰতি থকা আকৰ্ষণ আৰু বৈজ্ঞানিক জ্ঞানৰ অদম্য সাধনাক প্ৰদৰ্শন কৰে। একাধিক বৈজ্ঞানিক শাখাত তেওঁৰ অৱদানে বিজ্ঞানৰ ইতিহাসত এক অমলিন চিন ৰাখিছে।


ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৰ বিজ্ঞানিক জীৱন।

ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৰ জীৱনত তেওঁৰ বৈজ্ঞানিক গৱেষণাৰ প্ৰতি অদম্য নিষ্ঠা আৰু জ্ঞানৰ অদম্য সাধনাই চিহ্নিত কৰিছিল। গোটেই কৰ্মজীৱনত তেওঁ অসংখ্য পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা চলাইছিল, যুগান্তকাৰী আৱিষ্কাৰ কৰিছিল আৰু বিজ্ঞানৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছিল।


বসুৰ বৈজ্ঞানিক যাত্ৰা আৰম্ভ হৈছিল ইংলেণ্ডত কেম্ব্ৰিজৰ ক্ৰাইষ্ট কলেজত অধ্যয়নৰ সময়ত আৰু তাৰ পৰাই তেওঁ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখনত গভীৰভাৱে অধ্যয়ন কৰিছিল। তেওঁ মেৰুকৃত পোহৰৰ ওপৰত পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা চলাই বিদ্যুৎচুম্বকীয় তৰংগৰ বিষয়ে গভীৰ বুজাবুজি গঢ়ি তুলিছিল। তেওঁৰ কৌতুহল আৰু বৈজ্ঞানিক অনুসন্ধানৰ প্ৰতি থকা আকৰ্ষণে তেওঁক পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ বাহিৰেও জীৱবিজ্ঞান আৰু উদ্ভিদ বিজ্ঞানকে ধৰি বিভিন্ন শাখাৰ সন্ধান কৰিবলৈ বাধ্য কৰাইছিল।


ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ পিছত বসুৱে কলকাতাৰ প্ৰেচিডেন্সি কলেজত পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক হিচাপে পদ গ্ৰহণ কৰে। এই সময়তে তেওঁ বেতাঁৰ যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰত যুগান্তকাৰী কাম আৰম্ভ কৰে। বছে এটা অতি সংবেদনশীল কোহেৰাৰৰ ডিজাইন আৰু নিৰ্মাণ কৰিছিল, যিটো যন্ত্ৰই বিদ্যুৎচুম্বকীয় তৰংগ ধৰা পেলাব পাৰে। ৰেডিঅ’ প্ৰযুক্তিৰ বিকাশৰ পূৰ্বৰ বেতাঁৰ সংক্ৰমণ আৰু সংকেত গ্ৰহণৰ ওপৰত তেওঁৰ পৰীক্ষাত এই উদ্ভাৱনে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁৰ পৰীক্ষাসমূহত কম দূৰত্বত সংকেত প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল, যিয়ে বেতাঁৰ যোগাযোগৰ সম্ভাৱনা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।


বেতাঁৰ যোগাযোগৰ ওপৰত কৰা কামৰ উপৰিও ব’জে জীৱবিজ্ঞান আৰু উদ্ভিদ শৰীৰবিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখনকো সমানে আকৰ্ষিত কৰিছিল। বিভিন্ন উদ্দীপকৰ প্ৰতি উদ্ভিদৰ প্ৰতিক্ৰিয়া বুজিবলৈ তেওঁ বিস্তৃত পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা চলাইছিল। ব’জে পোহৰ, উষ্ণতা আৰু বৈদ্যুতিক আৱেগ আদি বাহ্যিক কাৰকৰ প্ৰতি উদ্ভিদৰ সঁহাৰি জুখিবলৈ ক্ৰেস্কোগ্ৰাফৰ দৰে উদ্ভাৱনীমূলক যন্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল। তেওঁৰ গৱেষণাই উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ সঁহাৰিৰ সাদৃশ্য উন্মোচন কৰিছিল, উদ্ভিদ নিষ্ক্ৰিয় সত্তা বুলি প্ৰচলিত বিশ্বাসক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল। উদ্ভিদ শৰীৰবিজ্ঞানৰ বসুৰ অধ্যয়নে উদ্ভিদ জীৱনৰ বিষয়ে আমাৰ বুজাবুজিত যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছিল আৰু উদ্ভিদ বিদ্যুৎ শৰীৰবিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখনৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল।


বসুৰ বৈজ্ঞানিক সাধনা কেৱল পৰীক্ষাগাৰতে সীমাবদ্ধ নাছিল। তেওঁ উদ্ভাৱনৰ ক্ষেত্ৰখনলৈও সাহস কৰিছিল, কেইবাটাও নতুন যন্ত্ৰ আৰু বাদ্যযন্ত্ৰ বিকশিত কৰিছিল। তেওঁৰ কোহেৰাৰৰ সমান্তৰালভাৱে তেওঁ মাইক্ৰৱেভ অভেনৰ পূৰ্বসূৰী মাইক্ৰৱেভ ৰেজোনেটৰ উদ্ভাৱন কৰিছিল আৰু ক্ৰেস্কোগ্ৰাফৰ যথেষ্ট উন্নতি সাধন কৰিছিল। তেওঁৰ উদ্ভাৱন আৰু উদ্ভাৱনে তেওঁৰ কৌশল আৰু বৈজ্ঞানিক জ্ঞানৰ সীমা অন্বেষণ আৰু ঠেলি দিয়াৰ ইচ্ছাক প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।


গোটেই জীৱন বসুৱে বিভিন্ন প্ৰত্যাহ্বান আৰু বাধাৰ সন্মুখীন হৈছিল। তেওঁৰ গৱেষণাৰ বৈধতাক লৈ সন্দেহ কৰা বৈজ্ঞানিক সমাজৰ একাংশ সদস্যৰ পৰা তেওঁ সন্দেহ আৰু সমালোচনাৰ সন্মুখীন হৈছিল। অৱশ্যে তেওঁৰ অতৃপ্ত কৌতুহল আৰু আৱিষ্কাৰৰ প্ৰতি থকা আকৰ্ষণৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হৈ তেওঁ অধ্যৱসায় কৰি বৈজ্ঞানিক সাধনাত অটল হৈ থাকিল।



ছাৰ জগদীশ চন্দ্ৰ বসুৰ বিজ্ঞানৰ অৱদানক বহুলভাৱে স্বীকৃতি আৰু সন্মানিত কৰা হয়। ১৯০১ চনত ৰয়েল ছ’চাইটি (এফ আৰ এছ)ৰ ফেলো হিচাপে নিৰ্বাচিত হোৱাকে ধৰি তেওঁ অসংখ্য প্ৰশংসা লাভ কৰে, এই সন্মান লাভ কৰা প্ৰথমজন ভাৰতীয় বিজ্ঞানী। কেইবাখনো বৈজ্ঞানিক সমিতিৰ সদস্য হোৱাৰ লগতে একাধিক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা সন্মানীয় ডিগ্ৰী লাভ কৰে।


আনকি বৈজ্ঞানিক প্ৰচেষ্টাৰ বাহিৰেও বসুৱে সামাজিক বিষয়ত গভীৰভাৱে বিনিয়োগ কৰিছিল। তেওঁ নাৰী শিক্ষাৰ পোষকতা আৰু ভাৰতৰ সমাজ সংস্কাৰৰ দিশত কাম কৰিছিল। তেওঁ ছোৱালীৰ বাবে এখন বিদ্যালয় প্ৰতিষ্ঠা কৰি ভাৰতীয় সমাজত নাৰী সবলীকৰণত সক্ৰিয় সহযোগিতা আগবঢ়ায়।


বিজ্ঞানী হিচাপে বসুৰ জীৱনত জ্ঞানৰ অদম্য অনুসন্ধান, আন্তঃশাখা দৃষ্টিভংগী আৰু একাধিক বৈজ্ঞানিক শাখাত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়োৱাৰ ক্ষমতাই চিহ্নিত কৰিছিল। তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰে বিশ্বৰ বিজ্ঞানী আৰু গৱেষকসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে আৰু তেওঁৰ কাম বেতাঁৰ যোগাযোগ, উদ্ভিদ শৰীৰবিজ্ঞান আৰু ইয়াৰ বাহিৰৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰাসংগিক হৈয়েই আছে।

Post a Comment