MP-LAD আঁচনি ( Member of parliament Local Area Development Scheme)

MP-LAD আঁচনি ( Member of parliament Local Area Development Scheme)


Member of parliament Local Area Development Scheme

 সংসদ সদস্য স্থানীয় এলেকা উন্নয়ন আঁচনি ভাৰতৰ চৰকাৰী পদক্ষেপৰ লক্ষ্যৰে সংসদৰ সদস্যসকলক নিজ নিজ সমষ্টিৰ উন্নয়নমূলক প্ৰক্ৰিয়াত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ ক্ষমতা প্ৰদান কৰা। ১৯৯৩ চনত প্ৰৱৰ্তন কৰা MP-LAD আঁচনিখনে সাংসদসকলক তেওঁলোকৰ সমষ্টিত উন্নয়নমূলক প্ৰকল্প গ্ৰহণৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ ধন প্ৰদান কৰে।

MP-LAD আঁচনিৰ অধীনত প্ৰতিজন সাংসদক, সেয়া লোকসভা (ৰাইজৰ সদন) বা ৰাজ্যসভা (ৰাজ্য পৰিষদ)ৰ পৰাই হওক, উন্নয়নমূলক কাম-কাজৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ ধন আবণ্টন দিয়া হয়। ভাৰত চৰকাৰৰ পৰিসংখ্যা আৰু কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ মন্ত্ৰালয়ে এই ধন আগবঢ়ায়। আবণ্টিত ধনৰাশি মন্ত্ৰালয়ে নিৰ্ধাৰণ কৰে আৰু সময়ে সময়ে পুনৰীক্ষণৰ আওতাত থাকে।


MP-LAD আঁচনিৰ প্ৰধান উদ্দেশ্য হৈছে নিৰ্বাচিত প্ৰতিনিধিসকলক তেওঁলোকৰ সমষ্টিৰ উন্নয়নৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণৰ বাবে ক্ষমতা প্ৰদান কৰি চৰকাৰ আৰু স্থানীয় জনগোষ্ঠীৰ মাজত থকা ব্যৱধান দূৰ কৰা। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে সাংসদসকলে স্থানীয় জনসাধাৰণৰ নিৰ্দিষ্ট প্ৰয়োজনীয়তা আৰু আকাংক্ষাৰ ভিত্তিত বিভিন্ন উন্নয়নমূলক প্ৰকল্প চিনাক্ত আৰু অগ্ৰাধিকাৰ দিব পাৰে।

MP-LADৰ ধনৰাশি বিদ্যালয়, চিকিৎসালয়, সামূহিক কেন্দ্ৰ, পথ, দলং, খোৱাপানীৰ সুবিধা, অনাময় আন্তঃগাঁথনি নিৰ্মাণ, আৰু সমষ্টিটোৰ সামগ্ৰিক কল্যাণত অৰিহণা যোগোৱা অন্যান্য পদক্ষেপকে ধৰি বিভিন্ন উন্নয়নমূলক কামৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। এই ধন শিক্ষা, স্বাস্থ্যসেৱা, গ্ৰাম্য উন্নয়ন, আৰু পৰিৱেশ সংৰক্ষণৰ সৈতে জড়িত প্ৰকল্পৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।


MP-LAD আঁচনি ৰূপায়ণৰ ক্ষেত্ৰত বিকেন্দ্ৰীকৃত পদ্ধতি অনুসৰণ কৰা হয়, য’ত সাংসদসকলে নিজৰ সমষ্টিৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি প্ৰকল্প চিনাক্ত আৰু অনুমোদনৰ দায়িত্ব লয়। তেওঁলোকে জিলা পৰ্যায়ৰ কৰ্তৃপক্ষ আৰু চৰকাৰী সংস্থাসমূহৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে কাম কৰি ধনৰ ফলপ্ৰসূ ব্যৱহাৰ আৰু প্ৰকল্পসমূহ সময়মতে সম্পূৰ্ণ কৰাটো নিশ্চিত কৰে। এই আঁচনিখনে গ্ৰহণ কৰা প্ৰকল্পসমূহৰ নিয়মীয়া নিৰীক্ষণ আৰু মূল্যায়ন বাধ্যতামূলক কৰি স্বচ্ছতা আৰু জবাবদিহিতাক প্ৰসাৰিত কৰে।

বছৰ বছৰ ধৰি ভাৰতৰ তৃণমূল পৰ্যায়ত উন্নয়নৰ পোষকতাত এমপিএলএডি আঁচনিখনে উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। ই সমগ্ৰ দেশৰ মানুহৰ জীৱনত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলোৱা অসংখ্য আন্তঃগাঁথনি প্ৰকল্প আৰু সমাজ কল্যাণমূলক পদক্ষেপৰ নিষ্পাদনত সহায় কৰিছে। এই আঁচনিখনে সাংসদসকলক নিজৰ সমষ্টিবাসীৰ সৈতে সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত হ’বলৈ আৰু তেওঁলোকৰ উদ্বেগসমূহৰ সমাধানৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰিছে, যাৰ ফলত গণতান্ত্ৰিক প্ৰক্ৰিয়াটো শক্তিশালী হৈছে।


অৱশ্যে মন কৰিবলগীয়া যে MP-LAD আঁচনিখনেও কিছু সমালোচনা আৰু নিৰীক্ষণৰ সন্মুখীন হৈছে। ধনৰ ন্যায্য বিতৰণ, ধনৰ সম্ভাৱ্য অপব্যৱহাৰ, আৰু এক বিস্তৃত নিৰীক্ষণ ব্যৱস্থাৰ অনুপস্থিতিৰ বাবে উদ্বেগ প্ৰকাশ পাইছে। এই বিষয়সমূহৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই স্বচ্ছতা আৰু জবাবদিহিতা বৃদ্ধিৰ বাবে আঁচনিখনৰ সময়ে সময়ে পৰ্যালোচনা আৰু পুনৰীক্ষণ কৰা হৈছে।


শেহতীয়া বছৰবোৰত MP-LAD আঁচনিৰ ভৱিষ্যতৰ বিষয়ে আলোচনা হৈছে, য’ত ইয়াৰ পৰিৱৰ্তন বা বিকল্প আৰ্হিৰ সৈতে সলনি কৰাৰ প্ৰস্তাৱো আছে। নিজৰ সমষ্টিৰ উন্নয়ন প্ৰক্ৰিয়াত সাংসদসকলৰ অবিৰত জড়িততা সুনিশ্চিত কৰাৰ সমান্তৰালকৈ আঁচনিখনে সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানসমূহ মোকাবিলা কৰাৰ লক্ষ্য।

সামগ্ৰিকভাৱে MP-LAD আঁচনিখনে সাংসদসকলক সবলীকৰণ আৰু ভাৰতৰ স্থানীয় উন্নয়নৰ সুবিধা প্ৰদান কৰাত সহায়ক হৈছে। ই নিৰ্বাচিত প্ৰতিনিধিসকলে নিজৰ সমষ্টিৰ অগ্ৰগতি আৰু কল্যাণত সক্ৰিয়ভাৱে অৰিহণা যোগোৱাৰ এক মঞ্চ হিচাপে কাম কৰে, নিৰ্বাচিত বিষয়া আৰু তেওঁলোকে প্ৰতিনিধিত্ব কৰা স্থানীয় সম্প্ৰদায়সমূহৰ মাজত মালিকীস্বত্ব আৰু নিয়োজিততাৰ ভাৱনা গঢ়ি তোলে।


আঁচনিৰ ব্যৱহাৰ:

  1. পুঁজি আবণ্টন: এমপিএলএডি আঁচনিখনে প্ৰতিজন সাংসদক পাঁচ বছৰৰ ভিতৰত ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ ধন প্ৰদান কৰে। লোকসভাত এটা ৰাজনৈতিক দলৰ আসনৰ সংখ্যা অনুপাতে ধন আবণ্টন কৰা হয়, আৰু ৰাজ্যসভাৰ প্ৰতিজন সাংসদৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ ধন আবণ্টন দিয়া হয়। মুদ্ৰাস্ফীতি আৰু অন্যান্য বিবেচনাৰ দৰে কাৰকৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি আবণ্টনটো সময়ে সময়ে পুনৰীক্ষণৰ আওতাত থাকে।

  2. যোগ্য ব্যয়: MP-LADৰ ধন শিক্ষানুষ্ঠান, স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধা, সম্প্ৰদায় কেন্দ্ৰ, পুথিভঁৰাল, ক্ৰীড়া আন্তঃগাঁথনি, আৰু ৰাজহুৱা উদ্যান নিৰ্মাণকে ধৰি বিভিন্ন উন্নয়নমূলক প্ৰকল্পৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ইয়াক ৰাস্তাৰ পোহৰ, পানী যোগান, অনাময় ব্যৱস্থা, আৰু গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ উন্নয়নৰ দৰে মৌলিক সুবিধাসমূহ স্থাপনৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
  3. প্ৰকল্প নিৰ্বাচন আৰু ৰূপায়ণ: সাংসদসকলৰ নিজৰ সমষ্টিৰ বাবে প্ৰকল্প চিনাক্ত আৰু পৰামৰ্শ দিয়াৰ কৰ্তৃত্ব আছে। তেওঁলোকে স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষ, জিলা প্ৰশাসন, আৰু সংশ্লিষ্ট চৰকাৰী সংস্থাসমূহৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে কাম কৰি প্ৰকল্পসমূহৰ সঠিক পৰিকল্পনা আৰু নিষ্পাদন নিশ্চিত কৰে। সাধাৰণতে এই ধনৰাশি জিলা কৰ্তৃপক্ষক প্ৰদান কৰা হয় যিয়ে প্ৰকল্পসমূহৰ ৰূপায়ণ আৰু নিৰীক্ষণৰ তদাৰক কৰে।
  4. নিৰীক্ষণ আৰু মূল্যায়ন: MP-LAD আঁচনিখনে প্ৰকল্পসমূহৰ নিয়মীয়া নিৰীক্ষণ আৰু মূল্যায়নত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে যাতে ইয়াৰ ফলপ্ৰসূ ৰূপায়ণ নিশ্চিত হয়। জিলা কৰ্তৃপক্ষই পৰিদৰ্শন কৰা, অগ্ৰগতি পৰ্যালোচনা কৰা, আৰু সাংসদক প্ৰতিবেদন দিয়াৰ দায়িত্ব লয়। ইয়াৰ দ্বাৰা স্বচ্ছতা বজাই ৰখা, যিকোনো সমস্যা বা পলম চিনাক্ত কৰা, আৰু সংশোধনীমূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাত সহায় কৰে।
  5. জিলা কৰ্তৃপক্ষৰ ভূমিকাঃ এমপিএলএডি আঁচনি ৰূপায়ণৰ ক্ষেত্ৰত জিলা কৰ্তৃপক্ষই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। তেওঁলোকে সাংসদসকলক প্ৰকল্প চিনাক্তকৰণ, সম্ভাৱনীয়তা অধ্যয়ন, কাৰিকৰী মূল্যায়ন, আৰু প্ৰাসংগিক নিৰ্দেশনাসমূহ মানি চলাটো নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁলোকে ধনৰ ব্যৱহাৰৰ তদাৰক কৰে, ৰেকৰ্ড ৰখা, ব্যৱহাৰৰ প্ৰমাণ পত্ৰ মন্ত্ৰালয়ত দাখিল কৰে।
  6. নিৰ্দেশনা আৰু জবাবদিহিতা: এমপিএলএডি আঁচনিখন পৰিসংখ্যা আৰু কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ মন্ত্ৰালয়ে জাৰি কৰা নিৰ্দিষ্ট নিৰ্দেশনা আৰু নিয়মৰ অধীনত কাম কৰে। এই নিৰ্দেশনাসমূহে যোগ্য ব্যয়, প্ৰকল্প অনুমোদন প্ৰক্ৰিয়া, বিত্তীয় ব্যৱস্থাপনা, প্ৰতিবেদনৰ প্ৰয়োজনীয়তা, আৰু অন্যান্য কাৰ্য্যকৰী দিশসমূহৰ ৰূপৰেখা দাঙি ধৰে। সাংসদসকলে ধনৰ সঠিক ব্যৱহাৰৰ বাবে জবাবদিহি আৰু ব্যৱহাৰৰ প্ৰমাণ পত্ৰ আৰু প্ৰকল্প সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিব লাগিব।
  7. প্ৰভাৱ আৰু প্ৰত্যাহ্বানঃ ভাৰতৰ বিভিন্ন সমষ্টিৰ উন্নয়নত এমপিএলএডি আঁচনিৰ যথেষ্ট প্ৰভাৱ পৰিছে। ই আন্তঃগাঁথনি উন্নত কৰা, শিক্ষা আৰু স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধা, আৰু বহু ক্ষেত্ৰত মানুহৰ সামগ্ৰিক জীৱনৰ মানদণ্ড উন্নত কৰাত সহায় কৰিছে। কিন্তু সমষ্টিসমূহৰ মাজত ধনৰ অসমান ব্যৱহাৰ, প্ৰকল্প নিষ্পাদনত পলম, আৰু উন্নত নিৰীক্ষণ ব্যৱস্থাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আদি প্ৰত্যাহ্বানসমূহক উন্নতিৰ ক্ষেত্ৰ হিচাপে উজ্জ্বল কৰি তোলা হৈছে।


মন কৰিবলগীয়া যে ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ ২০২১ চনৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত মোৰ জ্ঞাতসাৰে এমপিএলএডি আঁচনিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে। যিহেতু নীতি আৰু আঁচনিসমূহ সময়ৰ লগে লগে বিকশিত হ’ব পাৰে, গতিকে মই শেহতীয়া চৰকাৰী উৎস আৰু চৰকাৰী ঘোষণাসমূহৰ উল্লেখ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিওঁ -এমপিএলএডি আঁচনিৰ ওপৰত তাৰিখৰ তথ্য।


আঁচনিৰ মূল উদ্দেশ্য:

  1. MP-LAD আঁচনিৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে ভাৰতৰ সংসদ সদস্যসকলক নিজ নিজ সমষ্টিৰ উন্নয়নত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ ক্ষমতা প্ৰদান কৰা। আঁচনিখনৰ লক্ষ্য হৈছে তলত উল্লেখ কৰা লক্ষ্যসমূহ লাভ কৰা।
  2. স্থানীয় অঞ্চল উন্নয়নঃ MP-LAD আঁচনিৰ উদ্দেশ্য হৈছে সাংসদসকলক তেওঁলোকৰ সমষ্টিৰ নিৰ্দিষ্ট প্ৰয়োজন আৰু আকাংক্ষাসমূহ পূৰণ কৰিবলৈ সক্ষম কৰি স্থানীয়কৃত উন্নয়ন অনা। ই স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ সামগ্ৰিক কল্যাণ আৰু অগ্ৰগতিত অৰিহণা যোগোৱা প্ৰকল্পসমূহ গ্ৰহণ কৰিবলৈ ধন প্ৰদান কৰে।
  3. ব্যৱধান দূৰ কৰাঃ উন্নয়নমূলক প্ৰকল্পসমূহ চিনাক্ত আৰু অগ্ৰাধিকাৰ দিবলৈ নিৰ্বাচিত প্ৰতিনিধিসকলক ক্ষমতা প্ৰদান কৰি চৰকাৰ আৰু স্থানীয় জনসাধাৰণৰ মাজত থকা ব্যৱধান দূৰ কৰাৰ লক্ষ্য এই আঁচনিৰ জৰিয়তে। ইয়াৰ দ্বাৰা উন্নয়নমূলক প্ৰক্ৰিয়াটো অধিক সৰ্বাংগীন আৰু জনসাধাৰণৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনোৱাটো নিশ্চিত কৰিব বিচাৰে।
  4. নিৰ্বাচিত প্ৰতিনিধিসকলক ক্ষমতা প্ৰদান কৰাঃ সাংসদসকলক ধন আবণ্টন দি এমপিএলএডি আঁচনিয়ে তেওঁলোকক নিজৰ সমষ্টিৰ উন্নয়নত সক্ৰিয় ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিবলৈ ক্ষমতা প্ৰদান কৰে। ই তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ সমষ্টিবাসীৰ সৈতে জড়িত হোৱাৰ সুযোগ দিয়ে, তেওঁলোকৰ উদ্বেগসমূহ বুজি পায়, আৰু সেইবোৰক ফলপ্ৰসূভাৱে মোকাবিলা কৰাৰ দিশত কাম কৰে।
  5. গণতন্ত্ৰ শক্তিশালী কৰা: এই আঁচনিখনে সাংসদ আৰু তেওঁলোকে প্ৰতিনিধিত্ব কৰা স্থানীয় সম্প্ৰদায়সমূহৰ মাজত মালিকীস্বত্ব আৰু নিয়োজিততাৰ ভাৱনা গঢ়ি তুলি গণতান্ত্ৰিক প্ৰক্ৰিয়াক শক্তিশালী কৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা নিৰ্বাচিত প্ৰতিনিধিসকলে নিজৰ সমষ্টিৰ প্ৰগতি আৰু কল্যাণত সক্ৰিয়ভাৱে অৰিহণা যোগাব পাৰে, যাৰ ফলত শাসন ব্যৱস্থা আৰু জনসাধাৰণৰ মাজৰ সংযোগ শক্তিশালী হয়।
  6. আন্তঃগাঁথনি আৰু সমাজ কল্যাণ: MP-LADৰ ধন মূলতঃ আন্তঃগাঁথনি, যেনে বিদ্যালয়, চিকিৎসালয়, পথ, দলং, পানী যোগান, অনাময় ব্যৱস্থা, আৰু অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় সুবিধাসমূহৰ উন্নয়নৰ বাবে উদ্দেশ্য কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও এই আঁচনিখনে শিক্ষা, স্বাস্থ্যসেৱা, গ্ৰাম্য উন্নয়ন, আৰু পৰিৱেশ সংৰক্ষণৰ সৈতে জড়িত পদক্ষেপসমূহক সমৰ্থন কৰে।
  7. জবাবদিহিতা আৰু স্বচ্ছতা: MP-LAD আঁচনিখনে ধনৰ ব্যৱহাৰত জবাবদিহিতা আৰু স্বচ্ছতাক প্ৰসাৰিত কৰে। সাংসদসকলে প্ৰকল্পসমূহ চিনাক্ত আৰু পৰামৰ্শ দিয়াৰ দায়িত্ব লয়, আৰু প্ৰকল্পসমূহৰ সঠিক ব্যৱহাৰ আৰু সময়মতে সম্পূৰ্ণ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ আঁচনিখনে নিয়মীয়াকৈ নিৰীক্ষণ আৰু মূল্যায়নৰ নিৰ্দেশ দিয়ে। ইয়াৰ ফলত স্বচ্ছতা বজাই ৰখাত সহায় হয় আৰু ধনখিনি যাতে ইয়াৰ উদ্দেশ্যপ্ৰণোদিত উদ্দেশ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
  8. সামগ্ৰিকভাৱে এমপিএলএডি আঁচনিৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে সাংসদসকলক সবলীকৰণ কৰা আৰু তেওঁলোকে নিজৰ সমষ্টিৰ উন্নয়নত সক্ৰিয়ভাৱে অৱদান আগবঢ়াবলৈ সক্ষম কৰা, স্থানীয় জনসাধাৰণৰ নিৰ্দিষ্ট প্ৰয়োজনীয়তাসমূহ পূৰণ কৰা, চৰকাৰ আৰু জনসাধাৰণৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰা। ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে তৃণমূল পৰ্যায়ত ইতিবাচক পৰিৱৰ্তন অনা আৰু শাসন ব্যৱস্থাৰ ক্ষেত্ৰত অধিক অন্তৰ্ভুক্ত আৰু সঁহাৰিজনক দৃষ্টিভংগীক লাভান্বিত কৰা।

Post a Comment