আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ

 




আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেল 

আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেল আছিল স্কটিছত জন্মগ্ৰহণ কৰা এজন উদ্ভাৱক, বিজ্ঞানী আৰু শিক্ষক যিয়ে টেলিফোন উদ্ভাৱনৰ বাবে বেছিকৈ পৰিচিত। ১৮৪৭ চনৰ ৩ মাৰ্চত স্কটলেণ্ডৰ এডিনবাৰ্গত জন্মগ্ৰহণ কৰা তেখেতৰ মৃত্যু হৈছিল ১৯২২ চনৰ ২ আগষ্টত কানাডাৰ নোভা স্কটিয়াৰ বেডেকত।


যোগাযোগ আৰু শব্দ সংবহনৰ প্ৰতি বেলৰ আগ্ৰহ সৰুৰে পৰাই আৰম্ভ হৈছিল, তেওঁৰ পৰিয়ালৰ বাকপটুতা আৰু বাক চিকিৎসাৰ কামৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল। তেওঁ কানাডালৈ আৰু পিছলৈ আমেৰিকালৈ গুচি যায় আৰু তাত তেওঁ বাক, ধ্বনিবিজ্ঞান, টেলিগ্ৰাফীকে ধৰি বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰু গৱেষণা কৰে।


১৮৭৬ চনত বেলে টেলিফোন আৱিষ্কাৰৰ বাবে পেটেণ্ট লাভ কৰে, যিয়ে মানুহক দীৰ্ঘ দূৰত্বত ইজনে সিজনৰ লগত কথা পাতিবলৈ সুবিধা দি যোগাযোগত বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিলে। তেওঁৰ সহায়ক থমাছ ৱাটছনলৈ প্ৰথম সফল টেলিফোন কলৰ সময়ত তেওঁৰ বিখ্যাত কথাবোৰ আছিল, "মিষ্টাৰ ৱাটছন, ইয়ালৈ আহক। মই আপোনাক চাব বিচাৰো।"


টেলিফোনৰ বাহিৰেও বেলে আন বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। তেওঁ ফ’ন’গ্ৰাফৰ উন্নতিৰ কাম কৰিছিল, মেটেল ডিটেক্টৰৰ প্ৰাৰম্ভিক সংস্কৰণ প্ৰস্তুত কৰিছিল আৰু বধিৰসকলক যোগাযোগ কৰাত সহায় কৰিব পৰা পদ্ধতিৰ সন্ধান কৰিছিল। বেলৰ বিমান পৰিবহণৰ প্ৰতিও তীব্ৰ আগ্ৰহ আছিল আৰু তেওঁ প্ৰাৰম্ভিক বিমান নিৰ্মাণত সহায় কৰিছিল।


গোটেই জীৱন আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলে তেওঁৰ কামৰ বাবে অসংখ্য সন্মান আৰু বঁটা লাভ কৰিছিল। নেচনেল জিঅ’গ্ৰাফিক ছ’চাইটিৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সদস্য হিচাপে ১৮৯৬ চনৰ পৰা ১৯০৪ চনলৈকে সভাপতি হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।


আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ উদ্ভাৱন আৰু বৈজ্ঞানিক আৱিষ্কাৰে আধুনিক দূৰসংযোগৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল আৰু ২০ শতিকাত প্ৰযুক্তিৰ বিকাশত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছিল। ইতিহাসৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী উদ্ভাৱক হিচাপে তেওঁক স্মৰণ কৰা হয়।


আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ শিক্ষা জীৱন

আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ শিক্ষা যাত্ৰাই তেওঁৰ উদ্ভাৱক, বিজ্ঞানী আৰু বধিৰ শিক্ষক হিচাপে তেওঁৰ জীৱন আৰু কেৰিয়াৰ গঢ় দিয়াত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁৰ শৈক্ষিক অভিজ্ঞতাৰ এক আভাস ইয়াত দিয়া হ’ল:


স্কটলেণ্ডৰ প্ৰাৰম্ভিক শিক্ষা:

১৮৪৭ চনৰ ৩ মাৰ্চত স্কটলেণ্ডৰ এডিনবাৰ্গত আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ জন্ম হৈছিল। তেখেতৰ শৈক্ষিক পটভূমি সবল পৰিয়াল এটাৰ পৰা আহিছিল। তেওঁৰ পিতৃ আলেকজেণ্ডাৰ মেলভিল বেল আছিল বাকপটুতা আৰু বাক্য সংশোধনৰ এজন বিখ্যাত শিক্ষক। বেলে প্ৰথমে ঘৰতে পিতৃৰ নিৰ্দেশনাত প্ৰাথমিক শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল, য'ত তেওঁ বাক আৰু শব্দৰ যান্ত্ৰিকতাৰ বিষয়ে জানিছিল।


বিশ্ববিদ্যালয় অধ্যয়ন:

১৮৬৪ চনত ১৬ বছৰ বয়সত বেলে উচ্চ শিক্ষা গ্ৰহণৰ বাবে এডিনবাৰ্গ বিশ্ববিদ্যালয়ত নামভৰ্তি কৰে। প্ৰথমতে তেওঁ শৰীৰবিজ্ঞান আৰু শৰীৰবিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰিছিল যদিও পিছলৈ তেওঁৰ মনোযোগ বাক্য আৰু শব্দৰ অধ্যয়নলৈ স্থানান্তৰিত হয়। বিশ্ববিদ্যালয়ত থকা সময়ছোৱাত বেলৰ একাউষ্টিকছ আৰু মানুহৰ কণ্ঠৰ প্ৰতি আগ্ৰহ বাঢ়ি আহিছিল।


লণ্ডন আৰু ইউনিভাৰ্চিটি কলেজ লণ্ডনলৈ স্থানান্তৰিত হ'ব:

১৮৬৮ চনত বেলে লণ্ডনলৈ গুচি যায় আৰু ইউনিভাৰ্চিটি কলেজ লণ্ডনত (UCL) বক্তৃতাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তেওঁৰ নামকৰণ হ’বলগীয়া আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহামকে ধৰি উল্লেখযোগ্য বিজ্ঞানী আৰু শিক্ষাবিদৰ অধীনত তেওঁ অধ্যয়ন কৰিছিল। বেলে শব্দ আৰু বাক্যৰ ওপৰত কৰা গৱেষণাৰ গভীৰতালৈ সোমাই গৈছিল, পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা চলাইছিল আৰু উল্লেখযোগ্য আৱিষ্কাৰ কৰিছিল।


বষ্টন বিশ্ববিদ্যালয়ত অধ্যাপনা:

১৮৭১ চনত বেলে আমেৰিকাৰ বষ্টন বিশ্ববিদ্যালয়ত শিক্ষকৰ পদ গ্ৰহণ কৰে। তেওঁ কণ্ঠ শৰীৰবিজ্ঞান আৰু বাক্যশাস্ত্ৰৰ অধ্যাপক হৈছিল, য’ত তেওঁ বধিৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক কেনেকৈ যোগাযোগ কৰিব লাগে আৰু তেওঁলোকৰ বাক্য উন্নত কৰিব লাগে সেই বিষয়ে শিকাইছিল। এই অভিজ্ঞতাই তেওঁৰ ভৱিষ্যতৰ শ্ৰৱণ ক্ষমতাহীন লোকসকলক সহায়ক হোৱাকৈ যন্ত্ৰ নিৰ্মাণৰ কামত প্ৰভাৱ পেলাইছিল।


অবিৰত গৱেষণা আৰু উদ্ভাৱন:

গোটেই জীৱন বেলে বিভিন্ন বৈজ্ঞানিক ক্ষেত্ৰত অন্বেষণ আৰু গৱেষণা অব্যাহত ৰাখিছিল। তেওঁৰ শিক্ষা যাত্ৰাই তেওঁক শব্দ, বাক্য আৰু যোগাযোগৰ অধ্যয়নত এক শক্তিশালী ভেটি প্ৰদান কৰিছিল, যিয়ে তেওঁৰ উদ্ভাৱনত প্ৰত্যক্ষভাৱে অৰিহণা যোগাইছিল। বেলৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত আৱিষ্কাৰ টেলিফোনৰ উন্মেষ ঘটিছিল তেওঁৰ ধ্বনিবিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত বিস্তৃত জ্ঞান আৰু পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ ফলত।


মন কৰিবলগীয়া যে বেলৰ শিক্ষা যাত্ৰা কেৱল আনুষ্ঠানিক প্ৰতিষ্ঠানত সীমাবদ্ধ নাছিল। বৌদ্ধিকভাৱে উদ্দীপক পৰিবেশত তেওঁৰ লালন-পালন, পিতৃৰ কামৰ সৈতে পৰিচিত হোৱা, নিজৰ কৌতুহল আৰু স্ব-চালিত শিক্ষণে তেওঁৰ সামগ্ৰিক শিক্ষা আৰু উদ্ভাৱনী চিন্তাধাৰাত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল।


আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ শৈক্ষিক অভিজ্ঞতাই তেওঁক ইতিহাসৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী উদ্ভাৱক আৰু বিজ্ঞানী হ’বলৈ প্ৰয়োজনীয় জ্ঞান আৰু দক্ষতাৰে সজ্জিত কৰি তুলিছিল।


আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ পৰিয়ালৰ পটভূমি

১৮৪৭ চনৰ ৩ মাৰ্চত স্কটলেণ্ডৰ এডিনবাৰ্গত শিক্ষা আৰু গৱেষণাৰ চহকী পটভূমি থকা পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ। তেওঁৰ পৰিয়ালৰ পটভূমিৰ এক আভাস ইয়াত দিয়া হ’ল:

পিতৃ:

আলেকজেণ্ডাৰ মেলভিল বেল: আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ পিতৃ আছিল এজন প্ৰখ্যাত শিক্ষাবিদ, ভাষাবিদ আৰু স্পিচ থেৰাপিষ্ট। তেওঁ Visible Speech নামৰ এটা ব্যৱস্থা উদ্ভাৱন কৰিছিল, যাৰ লক্ষ্য আছিল বধিৰ ব্যক্তিসকলক বাক্যৰ শব্দক দৃশ্যমানভাৱে প্ৰতিনিধিত্ব কৰি যোগাযোগ কৰাত সহায় কৰা। আলেকজেণ্ডাৰ মেলভিল বেলৰ কামে তেওঁৰ পুত্ৰৰ যোগাযোগ আৰু শব্দৰ প্ৰতি আগ্ৰহক বহু পৰিমাণে প্ৰভাৱিত কৰিছিল।


মাতৃ:

এলিজা গ্ৰেচ চাইমণ্ডছ বেলঃ ইংলেণ্ডত জন্মগ্ৰহণ কৰা আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ মাতৃ আছিল এগৰাকী প্ৰতিকৃতি চিত্ৰকৰ। বধিৰ ব্যক্তিৰ শিক্ষাৰ প্ৰতিও তেওঁৰ তীব্ৰ আগ্ৰহ আছিল, যাৰ ফলত তেওঁৰ পুত্ৰই পিছলৈ বধিৰ সমাজৰ সৈতে কৰা কামত প্ৰভাৱ পৰিছিল।


দাদা:

আলেকজেণ্ডাৰ বেল: আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ দাদা আছিল বাকপটুতা আৰু উচ্চাৰণৰ বিশেষজ্ঞ। এই বিষয়ত তেওঁ কেইবাখনো গ্ৰন্থ প্ৰকাশ কৰি পুত্ৰ আলেকজেণ্ডাৰ মেলভিল বেলৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছিল।


পত্নী:

মেবেল গাৰ্ডিনাৰ হাবাৰ্ড বেল: ১৮৭৭ চনত আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলে মেবেল গাৰ্ডিনাৰ হাবাৰ্ডৰ সৈতে বিবাহপাশত আবদ্ধ হয়। মেবেল নিজেই স্বামীৰ কামৰ প্ৰবল সমৰ্থক আছিল আৰু তেওঁ দান-বৰঙণি আৰু বধিৰসকলৰ শিক্ষাৰ প্ৰসাৰৰ কামত জড়িত হৈ পৰিছিল।

সামগ্ৰিকভাৱে আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেল এনে এটা পৰিয়ালৰ পৰা আহিছিল যিয়ে শিক্ষা, যোগাযোগ আৰু বধিৰ সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে কাম কৰাটোক মূল্য দিছিল। তেওঁলোকৰ প্ৰভাৱে তেওঁৰ আগ্ৰহ গঢ় দিয়াত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল আৰু শেষত টেলিফোন উদ্ভাৱন আৰু দূৰসংযোগৰ ক্ষেত্ৰখনলৈ অৰিহণা যোগোৱাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ যুগান্তকাৰী কামৰ সূচনা কৰিছিল।


আলেকজেণ্ডাৰ গ্ৰেহাম বেলৰ কেইটামান উল্লেখযোগ্য উক্তি তলত দিয়া হ’ল:

  • "When one door closes, another opens; but we often look so long and so regretfully upon the closed door that we do not see the one which has opened for us."
  • "The day will come when the man at the telephone will be able to see the distant person to whom he is speaking."
  • "Before anything else, preparation is the key to success."
  • "The most successful men in the end are those whose success is the result of steady accretion."
  • "The inventor looks upon the world and is not contented with things as they are. He wants to improve whatever he sees; he wants to benefit the world."
  • "Concentrate all your thoughts upon the work at hand. The sun's rays do not burn until brought to a focus."
  • "The only difference between success and failure is the ability to take action."
  • "Sometimes we stare so long at a door that is closing, that we see too late the one that is open."
  • "What this power is, I cannot say. All I know is that it exists...and it becomes available only when you are in that state of mind in which you know exactly what you want...and are fully determined not to quit until you get it."
  • "Great discoveries and improvements invariably involve the cooperation of many minds."

Post a Comment