চাৰ্লছ বেবেজৰ (Charles Babbage) জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ

 

চাৰ্লছ বেবেজৰ (Charles Babbage) জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ

চাৰ্লছ বেবেজ কোন আছিল?

চাৰ্লছ বেবেজ (১৭৯১-১৮৭১) এজন ইংৰাজ গণিতজ্ঞ, দাৰ্শনিক, উদ্ভাৱক আৰু যান্ত্ৰিক অভিযন্তা আছিল। যান্ত্ৰিক কম্পিউটিং মেচিনৰ ওপৰত কৰা অগ্ৰণী কামৰ বাবে তেওঁ "কম্পিউটাৰৰ পিতৃ" হিচাপে বেছিকৈ পৰিচিত। বেবেজৰ উদ্ভাৱনে আধুনিক কম্পিউটাৰ আৰু গণনা ব্যৱস্থাৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল।

ইংলেণ্ডৰ লণ্ডনত জন্মগ্ৰহণ কৰা বেবেজে গণিতৰ প্ৰতি আৰম্ভণিতে যোগ্যতা দেখুৱাইছিল। কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ত পঢ়ি তেওঁ গণনা মেচিনৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হৈ পৰে। তেওঁৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত আৱিষ্কাৰ আছিল ডিফাৰেন্স ইঞ্জিন, যিটো বহুপদ ফলনৰ গণনা স্বয়ংক্ৰিয় কৰিব পৰাকৈ ডিজাইন কৰা যান্ত্ৰিক যন্ত্ৰ। বেবেজৰ লক্ষ্য আছিল এনেকুৱা এটা যন্ত্ৰ সৃষ্টি কৰা যিয়ে সঠিক আৰু দ্ৰুততাৰে জটিল গণনা কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত মানুহৰ গণনাৰ ফলত হোৱা ভুলবোৰ নাইকিয়া হয়।

ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ ব্যাপক সহায় আৰু পুঁজিৰ সত্ত্বেও বিভিন্ন কাৰিকৰী আৰু আৰ্থিক প্ৰত্যাহ্বানৰ বাবে ডিফাৰেন্স ইঞ্জিন কেতিয়াও সম্পূৰ্ণ নহ’ল। কিন্তু বেবেজে ডিফাৰেন্স ইঞ্জিনৰ কামৰ বাবেই তেওঁ এনালিটিকেল ইঞ্জিন নামৰ আৰু অধিক অভিলাষী প্ৰকল্প এটাৰ কল্পনা কৰে, যিটো আছিল সাধাৰণ উদ্দেশ্যৰ কম্পিউটিং মেচিন। বিশ্লেষণাত্মক ইঞ্জিনত আধুনিক কম্পিউটাৰৰ বহুতো বৈশিষ্ট্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল, যেনে মেম’ৰি ইউনিট (ষ্ট’ৰ), এৰিথমেটিক লজিক ইউনিট (ALU), আৰু নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰবাহ।

যদিও বেবেজৰ জীৱনকালত বিশ্লেষণাত্মক ইঞ্জিন কেতিয়াও নিৰ্মাণ কৰা হোৱা নাছিল, তথাপিও তেওঁৰ ডিজাইন আৰু ধাৰণাসমূহে প্ৰগ্ৰেমেবল কম্পিউটাৰৰ বিকাশৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। বেবেজৰ কামে পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ উদ্ভাৱক আৰু অভিযন্তাসকলক প্ৰভাৱিত কৰিছিল, য'ত এডা লাভলেছকো এনালাইটিকেল ইঞ্জিনৰ কামৰ বাবে প্ৰায়ে প্ৰথম কম্পিউটাৰ প্ৰগ্ৰেমাৰ হিচাপে কৃতিত্ব দিয়া হয়।

কম্পিউটিঙত চাৰ্লছ বেবেজৰ অৱদান আৰু যান্ত্ৰিক গণনাৰ বিষয়ে তেওঁৰ দূৰদৰ্শী ধাৰণাই তেওঁক প্ৰযুক্তিৰ ইতিহাস আৰু কম্পিউটাৰৰ বিকাশৰ এক উল্লেখযোগ্য ব্যক্তি হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে। তেওঁৰ কামে আজি আমি বাস কৰা ডিজিটেল যুগৰ বাট মুকলি কৰি দিলে।


চাৰ্লছ বেবেজৰ পাৰিবাৰিক পটভূমি কি?

১৭৯১ চনৰ ২৬ ডিচেম্বৰত ইংলেণ্ডৰ লণ্ডনত জন্মগ্ৰহণ কৰা চাৰ্লছ বেবেজ তুলনামূলকভাৱে ধনী পৰিয়ালৰ পৰা আহিছিল। তেওঁৰ পিতৃ বেঞ্জামিন বেবেজ আছিল এজন সফল বেংকাৰ আৰু ব্যৱসায়ী। ১৭ শতিকাৰ সময়ছোৱাত ডেভন কাউন্টিত নিজকে প্ৰতিষ্ঠা কৰা প্ৰভাৱশালী বেবেজ পৰিয়ালৰ সদস্যও আছিল বেঞ্জামিন বেবেজ।

চাৰ্লছ বেবেজৰ মাতৃ আছিল বেট্ ছি প্লামলি টিপ, এগৰাকী সমৃদ্ধিশালী জাহাজ নিৰ্মাতাৰ কন্যা। বৌদ্ধিক আগ্ৰহ প্ৰবল পৰিয়ালৰ পৰা আহিছিল, আৰু গণিতৰ প্ৰতি দেউতাকৰ বিশেষ আগ্ৰহ আছিল।

যদিও বেবেজ আৰামদায়ক পটভূমিৰ পৰা আহিছিল, তথাপিও তেওঁৰ পৰিয়ালটোৱে কেইবাটাও ট্ৰেজেডীৰ সন্মুখীন হৈছিল। মাত্ৰ আঠ বছৰ বয়সতে মাকৰ মৃত্যু হয় আৰু বেবেজৰ বয়স বিশ বছৰৰ আৰম্ভণিতে দেউতাকৰ মৃত্যু হয়। এই ঘটনাবোৰে বেবেজৰ জীৱনত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলাইছিল আৰু গণিতজ্ঞ আৰু উদ্ভাৱক হিচাপে তেওঁৰ কামত প্ৰভাৱ পেলাইছিল।

সামগ্ৰিকভাৱে চাৰ্লছ বেবেজৰ পাৰিবাৰিক পটভূমিয়ে তেওঁক কিছুমান সুবিধা প্ৰদান কৰিছিল যদিও তেওঁৰ নিজৰ মেধা আৰু দৃঢ়তাই তেওঁক কম্পিউটিঙৰ অন্যতম পথ প্ৰদৰ্শক আৰু আধুনিক কম্পিউটাৰৰ পূৰ্বসূৰী বিশ্লেষণাত্মক ইঞ্জিনৰ ধাৰণাটোৰ উদ্ভাৱক হ’বলৈ প্ৰেৰণা দিছিল।


চাৰ্লছ বেবেজে শিক্ষা ক'ত কেনেকৈ কৰিছিল?

চাৰ্লছ বেবেজৰ শিক্ষা যাত্ৰাত গণিত আৰু বিজ্ঞানৰ ওপৰত প্ৰবল মনোনিৱেশ কৰা হৈছিল, যিয়ে তেওঁৰ পিছৰ কম্পিউটিং ক্ষেত্ৰত লাভ কৰা কৃতিত্বৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। তেওঁৰ শৈক্ষিক অভিজ্ঞতাৰ বৰ্ণনা ইয়াত দিয়া হ'ল:

প্ৰাথমিক শিক্ষাঃ ১৭৯১ চনৰ ২৬ ডিচেম্বৰত ইংলেণ্ডৰ লণ্ডনত চাৰ্লছ বেবেজৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁ ঘৰতে প্ৰাথমিক শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল, য'ত তেওঁৰ পিতৃ বেঞ্জামিন বেবেজে তেওঁক গণিত শিকাইছিল। বেবেজৰ দেউতাকে পুত্ৰৰ সংখ্যাৰ প্ৰতি থকা যোগ্যতাক চিনি পাইছিল আৰু বিষয়টোৰ প্ৰতি তেওঁৰ আগ্ৰহক লালন-পালন কৰিছিল।

ৰজা এডৱাৰ্ড ষষ্ঠ ব্যাকৰণ বিদ্যালয়: আঠ বছৰ বয়সত বেবেজে ডেভনৰ টটনেছৰ ৰজা এডৱাৰ্ড ষষ্ঠ ব্যাকৰণ বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল। তাত থকা সময়ছোৱাত তেওঁ গণিতত পাৰদৰ্শিতা দেখুৱাইছিল আৰু বিষয়টোত ব্যতিক্ৰমী ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। বীজগণিত আৰু জ্যামিতিৰ প্ৰতি তেওঁৰ গভীৰ আগ্ৰহ গঢ় লৈ উঠিছিল।


কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ঃ ১৮১০ চনত বেবেজে ইংলেণ্ডৰ অন্যতম প্ৰতিষ্ঠিত উচ্চ শিক্ষানুষ্ঠান কেম্ব্ৰিজৰ ট্ৰিনিটি কলেজত ভৰ্তি হয়। প্ৰথমতে তেওঁ আইন বিষয়ত ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল যদিও অতি সোনকালেই গণিত বিষয়ৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। কেম্ব্ৰিজত তেওঁ জৰ্জ পিকক আৰু জন হাৰ্চেলকে ধৰি কেইবাজনো প্ৰভাৱশালী গণিতজ্ঞ আৰু বিজ্ঞানীৰ সৈতে বন্ধুত্ব গঢ়ি তুলিছিল, যিসকল পিছলৈ তেওঁৰ সহযোগী হৈ পৰিছিল।

  1. গাণিতিক অধ্যয়ন আৰু কৃতিত্ব: কেম্ব্ৰিজত বেবেজৰ অধ্যয়নত তেওঁ উন্নত গাণিতিক ধাৰণাসমূহৰ সৈতে পৰিচিত হৈছিল। কেলকুলাছ আৰু আইজাক নিউটনৰ দৰে বিশিষ্ট গণিতজ্ঞৰ ৰচনাৰ প্ৰতি তেওঁৰ বিশেষ আগ্ৰহ জন্মিছিল। পৰীক্ষা আৰু প্ৰতিযোগিতাত তেওঁৰ ব্যতিক্ৰমী প্ৰদৰ্শনৰ জৰিয়তে গণিতৰ প্ৰতি তেওঁৰ প্ৰতিভা স্পষ্ট হৈ পৰিছিল।
  2. লুকাচিয়ান গণিতৰ অধ্যক্ষ: কেম্ব্ৰিজত অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত বেবেজে একাডেমীত কেৰিয়াৰ গঢ়িবলৈ আকাংক্ষা কৰিছিল। ১৮২৮ চনত কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গণিতৰ সন্মানীয় লুকাচিয়ান অধ্যক্ষৰ পদত নিযুক্তি লাভ কৰে। এই চকীখন পূৰ্বে আইজাক নিউটন আৰু ষ্টিফেন হকিংকে ধৰি বিশিষ্ট গণিতজ্ঞসকলে গ্ৰহণ কৰিছিল।
  3. গৱেষণা আৰু উদ্ভাৱন: লুকাচিয়ান চকীখন ধৰি থকাৰ সময়ত বেবেজে নিজৰ গৱেষণা আৰু উদ্ভাৱনৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। তেওঁ ডিফাৰেন্স ইঞ্জিনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি নিজৰ গণনা মেচিনবোৰ বিকশিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। তেওঁ এই যান্ত্ৰিক যন্ত্ৰসমূহৰ ডিজাইন আৰু পৰিশোধনৰ বাবে যথেষ্ট সময় আৰু প্ৰচেষ্টা উচৰ্গা কৰিছিল, যাৰ লক্ষ্য আছিল জটিল গণনাসমূহ স্বয়ংক্ৰিয় কৰা।
  4. বৈজ্ঞানিক সমাজ আৰু সহযোগিতা: বেবেজ ৰয়েল ছ’চাইটি আৰু ৰয়েল এষ্ট্ৰ’নমিকেল ছ’চাইটিকে ধৰি বিভিন্ন বৈজ্ঞানিক সমাজৰ সক্ৰিয় সদস্য আছিল। তেওঁ বৈজ্ঞানিক বক্তৃতাত লিপ্ত হৈছিল, গৱেষণা পত্ৰ উপস্থাপন কৰিছিল আৰু সহযোগী বিজ্ঞানী আৰু উদ্ভাৱকৰ সৈতে সহযোগিতা কৰিছিল। তেওঁৰ পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ আৰু সহযোগিতাই তেওঁৰ জ্ঞান সম্প্ৰসাৰিত কৰিছিল আৰু তেওঁৰ কামৰ বাবে মূল্যৱান অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰিছিল।

গোটেই শিক্ষা যাত্ৰাত চাৰ্লছ বেবেজে গণিতৰ প্ৰতি প্ৰবল আকৰ্ষণ আৰু বৈজ্ঞানিক জ্ঞানৰ সীমাবদ্ধতাক ঠেলি দিয়াৰ প্ৰতি তীব্ৰ আগ্ৰহ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ত তেওঁৰ অধ্যয়ন আৰু পৰৱৰ্তী গৱেষণা আৰু উদ্ভাৱনে কম্পিউটিঙত তেওঁৰ যুগান্তকাৰী অৱদান আৰু আধুনিক কম্পিউটাৰৰ বিকাশত তেওঁৰ উল্লেখযোগ্য প্ৰভাৱৰ পথ প্ৰশস্ত কৰে।

চাৰ্লছ বেবেজেৰ মৃত্যু।

প্ৰায়ে "কম্পিউটাৰৰ পিতৃ" বুলি কোৱা চাৰ্লছ বেবেজৰ মৃত্যু হয় ১৮৭১ চনৰ ১৮ অক্টোবৰত।প্ৰাকৃতিক কাৰণত তেওঁৰ মৃত্যু হয়। বিশেষকৈ তেওঁৰ মৃত্যুৰ কাৰণ কিডনী বিকল হোৱা বুলি কোৱা হৈছিল। কম্পিউটিং ক্ষেত্ৰলৈ বেবেজৰ অৱদান উল্লেখযোগ্য আছিল আৰু তেওঁ আধুনিক কম্পিউটাৰৰ ভেটি স্থাপন কৰা ডিফাৰেন্স ইঞ্জিন আৰু এনালাইটিকেল ইঞ্জিনৰ দৰে আদিম যান্ত্ৰিক কম্পিউটাৰৰ ডিজাইনৰ বাবে বেছিকৈ পৰিচিত।


Post a Comment