চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্স (Charles Francis Jenkins) জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ।

চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্স (Charles Francis Jenkins) জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ।


  চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্স

চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্স (১৮৬৭-১৯৩৪) আছিল এজন আমেৰিকান উদ্ভাৱক আৰু চলচ্চিত্ৰ আৰু টেলিভিছনৰ ক্ষেত্ৰখনৰ আৰম্ভণিৰ পথ প্ৰদৰ্শক। প্ৰাথমিক চলচ্চিত্ৰ প্ৰযুক্তিৰ বিকাশত তেওঁৰ অৱদান আৰু যান্ত্ৰিক টেলিভিছনৰ কামৰ বাবে তেওঁ বেছিকৈ পৰিচিত।

১৮৬৭ চনৰ ২২ আগষ্টত অহাইঅ’ৰ ডেটনত জেনকিন্সৰ জন্ম হৈছিল। কম বয়সতে তেওঁৰ ইলেক্ট্ৰিকেল ইঞ্জিনিয়াৰিং আৰু উদ্ভাৱনৰ প্ৰতি আগ্ৰহ গঢ় লৈ উঠিছিল। ১৮৯০ চনৰ শেষৰ ফালে জেনকিন্সে চলচ্চিত্ৰৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু ১৮৯৫ চনত তেওঁৰ ফেণ্টস্কোপ নামৰ আৰম্ভণিৰ চিনেমা প্ৰজেক্টৰ ব্যৱহাৰ কৰি ইণ্ডিয়ানাৰ ৰিচমণ্ডৰ পৰ্দাত এখন চলচ্চিত্ৰ সফলতাৰে প্ৰক্ষেপ কৰে।


কিন্তু জেনকিন্স যান্ত্ৰিক টেলিভিছনৰ কামৰ বাবে আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য। ১৯২৩ চনত তেওঁ ৰাজহুৱাভাৱে এটা যান্ত্ৰিক টেলিভিছন ব্যৱস্থা প্ৰদৰ্শন কৰে যাক তেওঁ ৰেডিঅ’ভাইজাৰ বুলি কয়। এই ব্যৱস্থাই ছবি ধৰি ৰাখিবলৈ আৰু প্ৰেৰণ কৰিবলৈ এটা যান্ত্ৰিক ডিস্ক ব্যৱহাৰ কৰিছিল, যাক নিপক'ভ ডিস্ক বুলি জনা যায়। যদিও জেনকিন্সৰ যান্ত্ৰিক টেলিভিছন ব্যৱস্থাৰ ৰিজ’লিউচন আৰু গুণগত মান সীমিত আছিল, তথাপিও ই টেলিভিছন প্ৰযুক্তিৰ ভৱিষ্যতৰ বিকাশৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল।

জেনকিন্সে অন্যান্য ক্ষেত্ৰ যেনে বিমান পৰিবহণ আৰু ৰঙীন ফটোগ্ৰাফীতো উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। তেওঁ গোটেই জীৱনত ৪০০ৰো অধিক পেটেণ্ট লাভ কৰিছিল আৰু তেওঁ আছিল এজন উৎকৃষ্ট উদ্ভাৱক।

১৯৩৪ চনৰ ৬ জুনত ৱাশ্বিংটন ডি চিত চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্সৰ মৃত্যু হয়।তেওঁৰ কৰ্ম আৰু উদ্ভাৱনে চলচ্চিত্ৰ আৰু প্ৰাৰম্ভিক টেলিভিছন প্ৰযুক্তিৰ বিকাশত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

শিক্ষা জীৱন।

চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্স আছিল এজন আমেৰিকান উদ্ভাৱক আৰু চলচ্চিত্ৰ আৰু টেলিভিছনৰ ক্ষেত্ৰখনৰ আৰম্ভণিৰ পথ প্ৰদৰ্শক। ১৮৬৭ চনৰ ২২ আগষ্টত অহাইঅ’ৰ ডেটনত জন্মগ্ৰহণ কৰা জেনকিন্সৰ শৈক্ষিক পটভূমি বৈচিত্ৰময় আছিল।

জেনকিন্সে ডেটনত স্কুলত পঢ়িছিল আৰু পৰম্পৰাগত শিক্ষা লাভ কৰিছিল। পিছলৈ তেওঁ অহাইঅ’ নৰ্মেল ইউনিভাৰ্চিটিত নামভৰ্তি কৰে আৰু তাতেই মেকানিকেল ইঞ্জিনিয়াৰিং অধ্যয়ন কৰে। তাত থকা সময়ছোৱাত তেওঁ উদ্ভাৱন আৰু অভিযান্ত্ৰিকতাৰ প্ৰতি আগ্ৰহ গঢ়ি তুলিছিল।

কিন্তু জেনকিন্সে অহাইঅ’ নৰ্মেল ইউনিভাৰ্চিটিত ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰা নাছিল। স্নাতক হোৱাৰ আগতেই তেওঁ গুচি যায় আৰু উদ্ভাৱক আৰু উদ্যোগী হিচাপে কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰে। আনুষ্ঠানিক অৰ্হতাৰ অভাৱৰ পিছতো জেনকিন্সৰ অভিযান্ত্ৰিকতাৰ স্বাভাৱিক যোগ্যতা আছিল আৰু তেওঁ হাতে কামে কৰা অভিজ্ঞতা আৰু আত্ম-অধ্যয়নৰ জৰিয়তে শিকি থাকিল।

গোটেই কেৰিয়াৰত জেনকিন্সে বিভিন্ন উদ্ভাৱন আৰু প্ৰযুক্তিগত উন্নতিৰ কাম কৰিছিল। ১৮৯৫ চনত তেওঁ চলচ্চিত্ৰৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হৈ পৰে আৰু প্ৰাথমিক চলচ্চিত্ৰ প্ৰজেক্টৰ ফেণ্টোস্কোপ প্ৰস্তুত কৰে। এই উদ্ভাৱনে চলন্ত ছবিক পৰ্দাত প্ৰক্ষেপণৰ অনুমতি দিছিল আৰু ই চলচ্চিত্ৰ প্ৰযুক্তিৰ অন্যতম প্ৰাচীন উদাহৰণ আছিল।

টেলিভিছনৰ বিকাশতো জেনকিন্সে উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। ১৯২৩ চনত তেওঁ ৰেডিঅ’ভাইজাৰ নামৰ যান্ত্ৰিক টেলিভিছন ব্যৱস্থা এটা প্ৰদৰ্শন কৰে, যিটো ব্যৱস্থাই দীৰ্ঘ দূৰত্বত চলন্ত ছবি প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে। পিছলৈ তেওঁ এই ব্যৱস্থাৰ উন্নতি সাধন কৰি ১৯২৫ চনত "ৰেডিঅ'ভিজন" যন্ত্ৰৰ পেটেণ্ট লাভ কৰে।


জেনকিন্সৰ চলচ্চিত্ৰ বা টেলিভিছনৰ আনুষ্ঠানিক শিক্ষা নাছিল যদিও উদ্ভাৱনৰ প্ৰতি থকা আকৰ্ষণ আৰু ব্যৱহাৰিক অভিজ্ঞতাই তেওঁক এই ক্ষেত্ৰসমূহত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াবলৈ অনুমতি দিছিল। তেওঁৰ এই কামে আগন্তুক দশকবোৰত তাৰ পিছৰ উন্নতিৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্সক চলচ্চিত্ৰ আৰু টেলিভিছন প্ৰযুক্তিৰ আদিম পথ প্ৰদৰ্শক হিচাপে স্মৰণ কৰা হয়।


পৰিয়ালৰ পটভূমি

১৮৬৭ চনৰ ২২ আগষ্টত অহাইঅ’ৰ ডেটনত জন্মগ্ৰহণ কৰা চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্সৰ ঘৰ মধ্যবিত্তীয় পৰিয়ালৰ পটভূমিৰ পৰা। তেওঁৰ পিতৃ জোচেফাছ ৱাইথ জেনকিন্সে চিভিল ইঞ্জিনিয়াৰ আৰু ভূমি জৰীপকাৰী হিচাপে কাম কৰিছিল। তেওঁৰ মাতৃ মেৰী এমিলি হাৰ্ণ্ডন জেনকিন্স আছিল এগৰাকী গৃহিণী। চাৰ্লছ জেনকিন্সৰ দুজন ভাই-ভনী আছিল, হেনৰী নামৰ এজন ভাতৃ আৰু মেৰী নামৰ এগৰাকী ভগ্নী।

জেনকিন্স পৰিয়ালে শিক্ষাক মূল্য দিছিল আৰু চাৰ্লছে শৈশৱত ভাল শিক্ষা লাভ কৰিছিল। ডেটনৰ ৰাজহুৱা বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল আৰু পিছলৈ অহাইঅ’ ষ্টেট ইউনিভাৰ্চিটিত নামভৰ্তি কৰে আৰু অভিযান্ত্ৰিক শিক্ষা গ্ৰহণ কৰে। কিন্তু উদ্ভাৱন আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ প্ৰতি থকা আগ্ৰহক আগুৱাই নিবলৈ ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰাৰ আগতে বিশ্ববিদ্যালয় এৰি তেওঁ।

১৮৯৫ চনত চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্সে মেৰী শ্ব' (মেৰী জেনকিন্স বুলিও জনা যায়)ক বিয়া কৰায় আৰু তেওঁলোকৰ একেলগে দুটা সন্তান জন্ম হয়, উইলিয়াম শ্ব' জেনকিন্স নামৰ এজন পুত্ৰ আৰু ফ্ৰান্সিছ মেৰী জেনকিন্স নামৰ এগৰাকী কন্যা।

চাৰ্লছ জেনকিন্সে উদ্ভাৱক আৰু উদ্ভাৱক হিচাপে নিজৰ কেৰিয়াৰত উল্লেখযোগ্য সফলতা লাভ কৰাৰ বিপৰীতে তেওঁৰ পাৰিবাৰিক পটভূমি আৰু লালন-পালনে তেওঁৰ কৌতুহল আৰু জ্ঞানৰ সন্ধানৰ ভেটি গঢ়ি তুলিছিল। তেওঁৰ উদ্ভাৱনী মনোভাৱ আৰু প্ৰযুক্তিগত উন্নতিৰ প্ৰতি থকা আকৰ্ষণে তেওঁক চলচ্চিত্ৰ আৰু প্ৰাৰম্ভিক টেলিভিছন সম্প্ৰচাৰৰ ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াবলৈ বাধ্য কৰাইছিল।


চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্সৰ মৃত্যু

১৯৩৪ চনৰ ৬ জুনত আমেৰিকাৰ উদ্ভাৱক তথা চলচ্চিত্ৰ আৰু টেলিভিছন প্ৰযুক্তিৰ প্ৰাৰম্ভিক পথ প্ৰদৰ্শক চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্সৰ মৃত্যু হয়।৬৫ বছৰ বয়সত ৱাশ্বিংটন ডি চিত তেওঁৰ মৃত্যু হয়।তেওঁৰ মৃত্যুৰ কাৰণ হাৰ্ট এটেক বুলি কোৱা হয়। জেনকিন্সে জীৱনকালত সংবাদ মাধ্যম আৰু প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰখনলৈ উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল আৰু চলচ্চিত্ৰ আৰু টেলিভিছনৰ উদ্ভাৱন আৰু উদ্ভাৱনৰ বাবে তেওঁক স্মৰণ কৰা হয়।

যিকোনো বিভ্ৰান্তিৰ বাবে ক্ষমা বিচাৰিছো। এআই ভাষাৰ আৰ্হি হিচাপে মোৰ হাতত ২০২১ চনৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত মোৰ জ্ঞান কাটঅফৰ বাহিৰেও বাস্তৱ সময়ৰ তথ্য বা ইণ্টাৰনেটৰ ব্যৱহাৰ নাই।সেয়েহে সেই পৰ্যন্ত ৰাজহুৱাভাৱে উপলব্ধ হোৱাৰ বাহিৰে চাৰ্লছ ফ্ৰান্সিছ জেনকিন্সৰ মৃত্যুৰ বিষয়ে অধিক বিৱৰণ দিব নোৱাৰো .

যদি আপুনি তেওঁৰ মৃত্যুৰ নিৰ্দিষ্ট বিৱৰণ বা গভীৰ বিৱৰণৰ প্ৰয়োজন হয়, তেন্তে মই নিৰ্ভৰযোগ্য ঐতিহাসিক উৎস, জীৱনী, বা শেহতীয়া সম্পদ ব্যৱহাৰ কৰি অধিক গৱেষণা কৰাৰ পৰামৰ্শ দিওঁ।

Post a Comment