Robert Oppenheimer ৰ জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ

 

Robert Oppenheimer ৰ জীৱনী আৰু আৱিষ্কাৰ



Robert Oppenheimer ৰ জীৱনী

১৯০৪ চনৰ ২২ এপ্ৰিলত জন্মগ্ৰহণ কৰা জুলিয়াছ ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰ ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰ আছিল এজন আমেৰিকান তাত্ত্বিক পদাৰ্থবিজ্ঞানী আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত পাৰমাণৱিক বোমা নিৰ্মাণৰ দায়িত্বত থকা মানহাটান প্ৰজেক্টৰ বৈজ্ঞানিক পৰিচালক হিচাপে তেওঁ বেছিকৈ পৰিচিত।

নিউয়ৰ্ক চহৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা অপেনহাইমাৰে বিজ্ঞান আৰু গণিতৰ প্ৰতি আৰম্ভণিতে যোগ্যতা দেখুৱাইছিল। ১৯২৫ চনত হাৰ্ভাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ছামা কাম ল’ড স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰি পি.এইচ.ডি. তাৰ পিছত তেওঁ কেইবাবছৰ ধৰি কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয় আৰু কেলিফৰ্ণিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন'লজিকে ধৰি বিভিন্ন প্ৰতিষ্ঠানত গৱেষণা কৰিছিল।

১৯৪২ চনত অপেনহাইমাৰক মানহাটান প্ৰজেক্টৰ ভিত্তি হিচাপে কাম কৰা লছ আলামোছ লেবৰেটৰীৰ পৰিচালক নিযুক্তি দিয়া হয়। তেওঁৰ নেতৃত্বত বিজ্ঞানী আৰু অভিযন্তাৰ এটা দলে সফলতাৰে প্ৰথমটো পাৰমাণৱিক বোমা প্ৰস্তুত কৰে, যিটো ১৯৪৫ চনৰ জুলাই মাহত নিউ মেক্সিকোত ট্ৰিনিটি পৰীক্ষাত পৰীক্ষা কৰা হয়। পৰৱৰ্তী সময়ত জাপানৰ হিৰোছিমা আৰু নাগাছাকি চহৰত পাৰমাণৱিক বোমা নিয়োগ কৰাটোৱে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ অন্ত পেলোৱাত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল।

যুদ্ধৰ পিছত অপেনহাইমাৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ জগতখনৰ এজন বিশিষ্ট ব্যক্তিত্বত পৰিণত হয় আৰু তাত্ত্বিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখন গঢ় দিয়াত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ১৯৪৭ চনৰ পৰা ১৯৫২ চনলৈকে তেওঁ পাৰমাণৱিক শক্তি আয়োগৰ সাধাৰণ পৰামৰ্শদাতা সমিতিৰ অধ্যক্ষ হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল, য’ত তেওঁ পাৰমাণৱিক শক্তিৰ অসামৰিক নিয়ন্ত্ৰণৰ পোষকতা কৰিছিল আৰু হাইড্ৰ’জেন বোমা নিৰ্মাণৰ বিৰোধিতা কৰিছিল।

কিন্তু শীতল যুদ্ধৰ প্ৰাৰম্ভিক বছৰবোৰত অপেনহাইমাৰৰ ৰাজনৈতিক কাৰ্যকলাপ আৰু বাওঁপন্থী বুদ্ধিজীৱীসকলৰ সৈতে সম্পৰ্ক চৰ্চালৈ আহিছিল। ১৯৫৪ চনত তেওঁ এ ই চিৰ দ্বাৰা অনুষ্ঠিত নিৰাপত্তাৰক্ষীৰ শুনানিৰ সন্মুখীন হয়, যিয়ে তেওঁৰ আনুগত্য আৰু নিৰাপত্তাৰ অনুমতিৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰে। যদিও অৱশেষত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে কোনো অভিযোগৰ পৰা মুক্ত হ’ল, তথাপিও তেওঁৰ নিৰাপত্তাৰক্ষীৰ অনুমতি বাতিল কৰা হয়। এই ঘটনাই অপেনহাইমাৰৰ কেৰিয়াৰ আৰু ব্যক্তিগত জীৱনত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছিল।

নিৰাপত্তাৰক্ষীৰ শুনানিৰ পিছৰ বছৰবোৰত অপেনহাইমাৰে নিজৰ গৱেষণা আৰু অধ্যাপনা অব্যাহত ৰাখিছিল। প্ৰিন্সটন বিশ্ববিদ্যালয়ত পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি কোৱাণ্টাম বলবিজ্ঞান আৰু তাত্ত্বিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। অপেনহাইমাৰে তেওঁৰ বৈজ্ঞানিক কামৰ বাবে এনৰিকো ফাৰ্মি বঁটা আৰু এলবাৰ্ট আইনষ্টাইন বঁটাকে ধৰি বহুতো বঁটা আৰু সন্মান লাভ কৰে।

১৯৬৭ চনৰ ১৮ ফেব্ৰুৱাৰীত ৬২ বছৰ বয়সত ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰৰ মৃত্যু হয়।জীৱনক লৈ বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হোৱাৰ পিছতো তেওঁ বিজ্ঞানৰ ইতিহাসৰ এক চিনাকি ব্যক্তিত্ব হৈয়েই আছে, পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰৰ বিকাশত তেওঁৰ অৱদান আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত অস্ত্ৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ পোষকতাৰ বাবে পৰিচিত আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতা।


ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰৰ শিক্ষা

১৯০৪ চনৰ ২২ এপ্ৰিলত নিউয়ৰ্ক চহৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰৰ এক উল্লেখযোগ্য শিক্ষা যাত্ৰা আছিল যিয়ে তেওঁৰ পদাৰ্থবিজ্ঞানী হিচাপে প্ৰভাৱশালী কেৰিয়াৰ আৰু পাৰমাণৱিক বোমা নিৰ্মাণত তেওঁৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকাৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। ইয়াত অপেনহাইমাৰৰ শৈক্ষিক পথৰ চমু আভাস দিয়া হ’ল:

প্ৰাথমিক শিক্ষাঃ

অপেনহাইমাৰে নিউয়ৰ্ক চহৰৰ এথিকেল কালচাৰ স্কুলত পঢ়িছিল, যিখন প্ৰগতিশীল বিদ্যালয় আছিল যিয়ে সু-বৃত্তাকাৰ শিক্ষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। তেওঁ বিজ্ঞান আৰু গণিতৰ প্ৰতি আৰম্ভণিতে যোগ্যতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল, সমনীয়াৰ ভিতৰত থিয় দিছিল।

হাৰ্ভাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়:

১৯২২ চনত অপেনহাইমাৰে হাৰ্ভাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ত নামভৰ্তি কৰে আৰু তাৰ পৰাই তেওঁ ৰসায়ন বিজ্ঞান আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞানত ডিগ্ৰী লাভ কৰে। পঢ়া-শুনাত নিজকে নিমজ্জিত কৰি বিভিন্ন বৈজ্ঞানিক ক্লাব আৰু কাম-কাজত অংশ লৈ তেওঁ শৈক্ষিক দিশত পাৰদৰ্শিতা অব্যাহত ৰাখিছিল। ১৯২৫ চনত অপেনহাইমাৰে ছামা কাম ল’ড স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়:

স্নাতক অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত অপেনহাইমাৰে ইংলেণ্ডলৈ গৈ পি.এইচ.ডি. কেম্ব্ৰিজ বিশ্ববিদ্যালয়ত তাত্ত্বিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে। তাতে তেওঁ প্ৰখ্যাত পদাৰ্থবিজ্ঞানী জে.জে. থমছন আৰু কোৱাণ্টাম বলবিজ্ঞান আৰু কোৱাণ্টাম তত্ত্বৰ ওপৰত গৱেষণা কৰিছিল। ১৯২৭ চনত ইলেক্ট্ৰন-পজিট্ৰন যোৰৰ ওপৰত গৱেষণা পত্ৰৰ জৰিয়তে অপেনহাইমাৰে ডক্টৰেট ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

গটিংগেন বিশ্ববিদ্যালয়:

কেম্ব্ৰিজত থকা সময়ৰ পিছত অপেনহাইমাৰে জাৰ্মানীৰ গটিংগেন বিশ্ববিদ্যালয়ত গৱেষক হিচাপে এবছৰ (১৯২৭-১৯২৮) কটায়। তেওঁ মেক্স বৰ্ণ আৰু ৱাৰ্নাৰ হাইজেনবাৰ্গকে ধৰি বিশিষ্ট পদাৰ্থবিজ্ঞানীসকলৰ সৈতে কাম কৰিছিল আৰু কোৱাণ্টাম বলবিজ্ঞান আৰু নিউক্লিয়াৰ পদাৰ্থবিজ্ঞানৰ বিষয়ে তেওঁৰ বুজাবুজি গভীৰ কৰিছিল।

কেলিফৰ্ণিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন'লজি (কেলটেক):

আমেৰিকালৈ উভতি অহাৰ পিছত অপেনহাইমাৰে ১৯২৯ চনত কেলিফৰ্ণিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন'লজিত সহকাৰী অধ্যাপক হিচাপে যোগদান কৰে।তেওঁ তাত্ত্বিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ গৱেষণা অব্যাহত ৰাখে, কোৱাণ্টাম ইলেক্ট্ৰ'ডাইনেমিক্স আৰু কোৱাণ্টাম ক্ষেত্ৰ তত্ত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। কেলটেকৰ শৈক্ষিক পৰিৱেশত অপেনহাইমাৰে লাভৱান হৈছিল আৰু তেওঁৰ সহকৰ্মী আৰু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ মাজত জনপ্ৰিয় আৰু সন্মানীয় ব্যক্তি হৈ পৰিছিল।

ইউনিভাৰ্চিটি অৱ কেলিফৰ্নিয়া, বাৰ্কলে:

১৯৩৬ চনত অপেনহাইমাৰ বাৰ্কলেৰ কেলিফৰ্ণিয়া বিশ্ববিদ্যালয়লৈ গুচি যায় আৰু তাতেই তেওঁ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক পদ গ্ৰহণ কৰে। বাৰ্কলেত তেওঁ তাত্ত্বিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানত বিশেষকৈ জ্যোতিৰ্পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। নিউট্ৰন তৰা আৰু মহাকৰ্ষণীয় পতনৰ ওপৰত অপেনহাইমাৰৰ কামে তেওঁক বিজ্ঞান সমাজৰ ভিতৰত ব্যাপক স্বীকৃতি লাভ কৰে।

মানহাটান প্ৰকল্প:

দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ আৰম্ভণি আৰু মানহাটান প্ৰজেক্টৰ উত্থানৰ লগে লগে—আমেৰিকাৰ পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰ নিৰ্মাণৰ গৱেষণামূলক পদক্ষেপ—অপেনহাইমাৰ গভীৰভাৱে জড়িত হৈ পৰে। বৈজ্ঞানিক বিশেষজ্ঞতা আৰু নেতৃত্বৰ গুণৰ বাবে ১৯৪৩ চনত তেওঁ প্ৰকল্পটোৰ লছ আলামোছ লেবৰেটৰীৰ বৈজ্ঞানিক পৰিচালক হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰে।অপেনহাইমাৰে পাৰমাণৱিক বোমাৰ ডিজাইন আৰু বিকাশত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

যুদ্ধৰ পিছৰ কেৰিয়াৰ:

১৯৪৫ চনত প্ৰথম পাৰমাণৱিক বোমা সফল বিস্ফোৰণৰ পিছত অপেনহাইমাৰৰ সুনাম আকাশলংঘী হয় যদিও এই প্ৰকল্পত তেওঁৰ জড়িততাৰ বাবেও বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হয়। তাৰ পিছৰ বছৰবোৰত বিশেষকৈ মেককাৰ্থীৰ যুগত বাওঁপন্থী সংগঠন আৰু ব্যক্তিৰ সৈতে পূৰ্বৰ সম্পৰ্কৰ বাবে তেওঁ নিৰীক্ষণৰ সন্মুখীন হৈছিল। প্ৰত্যাহ্বানৰ মাজতো অপেনহাইমাৰে নিজৰ বৈজ্ঞানিক কাম অব্যাহত ৰাখিছিল আৰু ১৯৪৭ চনৰ পৰা ১৯৬৬ চনলৈকে প্ৰিন্সটনৰ ইনষ্টিটিউট ফৰ এডভান্সড ষ্টাডিৰ পৰিচালক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰাকে ধৰি বিভিন্ন শৈক্ষিক পদত অধিষ্ঠিত হৈছিল।

গোটেই শিক্ষা যাত্ৰাত ৰবাৰ্ট অপেনহাইমাৰে অপৰিসীম বৌদ্ধিক কৌতুহল আৰু তাত্ত্বিক পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ প্ৰতি গভীৰ আকৰ্ষণ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। বিজ্ঞানৰ প্ৰতি তেওঁৰ অৱদান, বিশেষকৈ পাৰমাণৱিক বোমাৰ বিকাশত তেওঁৰ ভূমিকা জটিল আৰু বিতৰ্কিত হ’লেও অতি উল্লেখযোগ্য হৈয়ে আছে।

Post a Comment