মানুহ কোনে উদ্ভাৱন কৰিছিল_ Who invented human?

মানুহ কোনে উদ্ভাৱন কৰিছিল_ Who invented human?


পাতনি (মানুহ)

মানুহ পৃথিৱীত বাস কৰা এক উল্লেখযোগ্য প্ৰজাতি। ইহঁত জৈৱিক পৰিয়াল হোমিনিডেৰ অন্তৰ্গত, সাধাৰণতে মহাবান্দৰ বুলি জনা যায় আৰু ভাষা, যুক্তি আৰু সমস্যা সমাধানৰ দক্ষতাকে ধৰি ইহঁতৰ জটিল জ্ঞানমূলক ক্ষমতাৰ দ্বাৰা পৃথক।

মানুহৰ এটা সংজ্ঞায়িত বৈশিষ্ট্য হ’ল ইয়াৰ উলম্ব ভংগীমা আৰু দ্বিপদ গতিবিধি, যিয়ে তেওঁলোকৰ হাত দুখন বহুতো কামৰ বাবে মুক্ত কৰে। বস্তুৰ লগত হেতালি খেলাৰ এই ক্ষমতাই সঁজুলি আৰু প্ৰযুক্তিৰ বিকাশৰ সূচনা কৰিছে, যাৰ ফলত মানুহক আন প্ৰাণীৰ পৰা পৃথক কৰা হৈছে। ইতিহাসৰ কালছোৱাত মানুহে জুইৰ শক্তিক ব্যৱহাৰ কৰি চকা আৱিষ্কাৰ কৰি জটিল যন্ত্ৰ সৃষ্টি কৰি নিজৰ জীৱন-যাপনৰ ধৰণ আৰু পৰিৱেশৰ সৈতে যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰত এক বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিছে।

মানুহ সামাজিক জীৱ, জটিল সমাজ আৰু সংস্কৃতি গঠন কৰে। তেওঁলোকে কথিত আৰু লিখিত ভাষাৰ জৰিয়তে যোগাযোগ কৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকে প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্মৰ মাজত জ্ঞান, বিশ্বাস আৰু মূল্যবোধৰ সংক্ৰমণ ঘটাব পাৰে। যোগাযোগৰ এই ক্ষমতাই পৰিয়াল আৰু সম্প্ৰদায়ৰ পৰা আৰম্ভ কৰি জাতি আৰু বিশ্ব সংস্থালৈকে জটিল সামাজিক গাঁথনিৰ বিকাশ সাধন কৰিছে।

সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্য মানৱতাৰ এক চিহ্ন, বিভিন্ন গোটে অনন্য ৰীতি-নীতি, পৰম্পৰা আৰু বিশ্বাস পদ্ধতিৰ বিকাশ ঘটাইছে। এই সাংস্কৃতিক পাৰ্থক্যই ইতিহাসৰ পাতত সহযোগিতা আৰু সংঘাত দুয়োটাৰে সূচনা কৰি আহিছে। মানুহৰ পৰিচয় আৰু অন্তৰ্নিহিততাৰ ভাৱ প্ৰবল, প্ৰায়ে নিজৰ সাংস্কৃতিক পটভূমিৰ সৈতে মিল থকাসকলৰ সৈতে বন্ধন গঢ়ি তোলে।

মানুহৰ প্ৰেম আৰু মমতাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি খং আৰু ভয়লৈকে বহুতো আৱেগ থাকে। এই আৱেগবোৰে তেওঁলোকৰ আচৰণ আৰু সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ প্ৰক্ৰিয়া গঢ় দিয়াত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে। মানুহৰ সহানুভূতিৰ গভীৰ ক্ষমতা থাকে, যিয়ে তেওঁলোকক আনৰ আৱেগক বুজিবলৈ আৰু সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ সক্ষম কৰে, সহযোগিতা, মমতা আৰু নৈতিক মূল্যবোধৰ ভিত্তি গঠন কৰে।

মানৱতাৰ ইতিহাস উল্লেখযোগ্য কৃতিত্ব আৰু উল্লেখযোগ্য প্ৰত্যাহ্বান দুয়োটাৰে চিহ্নিত। মানুহে সাগৰৰ গভীৰতা অন্বেষণ কৰি চন্দ্ৰত উপনীত হৈছে, তথাপিও তেওঁলোকে পৰিৱেশৰ অৱক্ষয়, বৈষম্য, সংঘাতৰ দৰে জৰুৰী সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। এই প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ ক্ষেত্ৰত খাপ খুৱাই লোৱা, উদ্ভাৱন কৰা আৰু সহযোগিতা কৰাৰ ক্ষমতা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।


মানুহ কোনে উদ্ভাৱন কৰিছিল।

মানুহক কোনে বা কিহে "আৱিষ্কাৰ" কৰিলে এই প্ৰশ্নটো জটিল আৰু ইয়াৰ পোনপটীয়া উত্তৰ নাই। আজি আমি জনা মানুহবোৰ লাখ লাখ বছৰৰ বিৱৰ্তনৰ ফল। ইহঁত হোমো চেপিয়েন্স প্ৰজাতিৰ অন্তৰ্গত, যি পূৰ্বৰ হমিনিড প্ৰজাতিৰ পৰা বিকশিত হৈছিল।

মানুহ সৃষ্টিৰ বাবে দায়বদ্ধ এজনো ব্যক্তি বা সত্তা নাই। বৰঞ্চ মানুহে আন প্ৰাইমেটৰ সৈতে এক উমৈহতীয়া বংশ ভাগ কৰে আৰু প্ৰাকৃতিক নিৰ্বাচন আৰু জিনীয় মিউটেচনৰ জৰিয়তে সময়ৰ লগে লগে ক্ৰমান্বয়ে বিকশিত হৈছে। মানুহৰ বিৱৰ্তনৰ প্ৰক্ৰিয়াটো বান্দৰৰ সৈতে আমাৰ সাধাৰণ পূৰ্বপুৰুষৰ পৰাই আৰম্ভ কৰিব পাৰি, যিসকলে লাখ লাখ বছৰৰ আগতে আফ্ৰিকাত বাস কৰিছিল।

চাৰ্লছ ডাৰউইনৰ প্ৰাকৃতিক নিৰ্বাচনৰ দ্বাৰা বিৱৰ্তনৰ তত্ত্বই মানুহ আৰু অন্যান্য প্ৰজাতিৰ সময়ৰ লগে লগে কেনেকৈ বিকশিত হৈছে সেই কথা বুজিবলৈ এক ব্যাপক কাঠামো প্ৰদান কৰে। এই তত্ত্ব অনুসৰি প্ৰজাতিবোৰে প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্মৰ পিছত নিজৰ পৰিৱেশৰ পৰিৱৰ্তন আৰু খাপ খাই পৰে আৰু সুবিধাজনক বৈশিষ্ট্য থকাসকলে জীয়াই থকাৰ আৰু বংশবৃদ্ধিৰ সম্ভাৱনা বেছি, নিজৰ বৈশিষ্ট্যসমূহ সন্তানলৈ প্ৰেৰণ কৰে।


১ম মানুহৰ জন্ম কেনেকৈ হৈছিল?

বিৱৰ্তনশীল জীৱবিজ্ঞানৰ প্ৰেক্ষাপটত বুজাৰ দৰে প্ৰথম মানুহৰ এটাও "জন্ম" মুহূৰ্ত নাছিল। মানুহৰ বিৱৰ্তন হৈছে লাখ লাখ বছৰ ধৰি চলি থকা এক ক্ৰমান্বয়ে প্ৰক্ৰিয়া। আমাৰ প্ৰজাতি হোমো চেপিয়েন্স পূৰ্বৰ হ’মিনিড পূৰ্বপুৰুষৰ পৰা জিনীয় আৰু পৰিৱেশৰ ধাৰাবাহিক পৰিৱৰ্তনৰ জৰিয়তে বিকশিত হৈছিল।

হোমো চেপিয়েন্সৰ আৱিৰ্ভাৱৰ সঠিক মুহূৰ্তটো চলি থকা গৱেষণা আৰু বিতৰ্কৰ বিষয় যদিও সাধাৰণতে আফ্ৰিকাত প্ৰায় ২ লাখৰ পৰা ৩ লাখ বছৰ আগতে এইটো সংঘটিত হোৱা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই উত্থান আছিল এজন ব্যক্তিৰ জন্ম নহয়, দীৰ্ঘ সময়ৰ ভিতৰত শৰীৰচৰ্চা, আচৰণ আৰু জিনীয় বিজ্ঞানৰ ক্ৰমান্বয়ে পৰিৱৰ্তনৰ ফল।



Common Questions, People's Also Asked..

⏩ পৃথিৱীৰ ১ম মানুহ কোন?
হোমো হাবিলিছ।
⏩ মানুহক কোনে মানুহ নাম দিলে?
কাৰ্ল লিনিয়াছ।
⏩ প্ৰথম মানুহ ক'ত সৃষ্টি হৈছিল?
দক্ষিণ আফ্ৰিকা।
⏩ মানুহৰ উৎপত্তি কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল?
ডাৰউইন।
⏩ মানুহৰ প্ৰথম পিতৃ কোন?
আদম।
⏩ মানুহৰ বয়স কিমান?
২ লাখ বছৰ।
⏩ হিন্দু ধৰ্মৰ প্ৰথম পুৰুষ কোন?
মনু।
⏩ সকলো দেৱতাৰ পিতৃ কোন?
জিউছ।
⏩ মানুহৰ বিৱৰ্তন কেনেকৈ আৱিষ্কাৰ হৈছিল?জীৱাশ্মযুক্ত হাড়ৰ অধ্যয়ন কৰি।
⏩ পৃথিৱীৰ প্ৰথম মানুহৰ আবিৰ্ভাৱ কেনেকৈ হ’ল?আজিৰ পৰা প্ৰায় পাঁচ নিযুতৰ পৰা সত্তৰ নিযুত বছৰৰ ভিতৰত প্ৰথম মানৱ পূৰ্বপুৰুষৰ আবিৰ্ভাৱ হৈছিল। আফ্ৰিকাত থকা কিছুমান বান্দৰৰ দৰে জীৱই তেওঁলোকৰ দুখন ভৰিৰে খোজ কাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, সেই তেতিয়াই প্ৰায় ২৫ লাখ বছৰ আগতে খাৰুৱা শিলৰ সঁজুলিবোৰ ফ্লেক কৰি আছিল। তেতিয়াৰ পৰা সম্ভৱতঃ আৱিৰ্ভাৱ হৈছিল।






Post a Comment