International Literacy Day || আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱস।

International Literacy Day || আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱস।


আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱসৰ উদ্ধৃতি।
("মানুহে অনুভৱ নকৰে যে কেনেকৈ এজন মানুহৰ গোটেই জীৱন এখন কিতাপৰ দ্বাৰা সলনি কৰিব পাৰি।" "পৃথিৱীখন সলনি কৰাৰ বাবে শিক্ষা হৈছে আটাইতকৈ শক্তিশালী অস্ত্ৰ।" "শিক্ষাৰ কাম হৈছে এজনক গভীৰভাৱে চিন্তা কৰিবলৈ আৰু সমালোচনামূলকভাৱে চিন্তা কৰিবলৈ শিকোৱা। বুদ্ধিমত্তা আৰু চৰিত্ৰ – সেয়াহৈছে প্ৰকৃত শিক্ষাৰ লক্ষ্য।)

আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱস হৈছে এক আন্তৰ্জাতিক পালন, প্ৰতি বছৰে ৮ ছেপ্টেম্বৰত উদযাপন কৰা হয়, যাক ইউনেস্কোৰ সাধাৰণ সন্মিলনৰ ১৪ তম অধিৱেশনত ইউনেস্কোৰ দ্বাৰা ১৯৬৬ চনৰ ২৬ অক্টোবৰত ঘোষণা কৰা হৈছিল। ইয়াক ১৯৬৭ চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে উদযাপন কৰা হৈছিল। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে ব্যক্তি, সম্প্ৰদায় আৰু সমাজৰ বাবে সাক্ষৰতাৰ গুৰুত্ব কঢ়িয়াই অনা। কেইবাখনো দেশত উদযাপন অনুষ্ঠিত হয়।
আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱস উদযাপনত সকলো লক্ষ্যৰ বাবে শিক্ষা আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ অন্যান্য কাৰ্যসূচী যেনে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাক্ষৰতা দশকৰ সৈতে সংগতি ৰাখি নিৰ্দিষ্ট বিষয়বস্তু অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। ২০০৭ আৰু ২ চনৰ বাবে উদযাপনৰ বিষয়বস্তু আছিল "সাক্ষৰতা আৰু স্বাস্থ্য", স্বাস্থ্য শিক্ষাৰ শীৰ্ষত থকা সংগঠনবোৰক পুৰস্কাৰ প্ৰদান কৰা হৈছিল।এইটো ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাক্ষৰতা দশকৰ ২০০৭-২০০৮ বিয়েনিয়ামৰ বিষয়ভিত্তিক গুৰুত্ব আছিল। বিশেষকৈ, আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱস ২০০৮-ত এইচ.আই.ভি., যক্ষ্মা আৰু মেলেৰিয়াৰ দৰে সংক্ৰামক ৰোগৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি সাক্ষৰতা আৰু মহামাৰীৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছিল, যি হৈছে বিশ্বৰ কিছুমান আগশাৰীৰ ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য ৰক্ষা।২০০৯-২০১০ বৰ্ষৰ বাবে লিংগ সমতা আৰু মহিলাৰ সৱলীকৰণৰ ওপৰত বিশেষ বিবেচনা কৰি "সাক্ষৰতা আৰু সশক্তিকৰণ"ৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছিল। ২০১১-২০১২ বৰ্ষৰ উদযাপনৰ বিষয়বস্তু হৈছে "সাক্ষৰতা আৰু শান্তি"।
নিম্নলিখিত লেখকসকলে ৰাইটাৰ্ছ ফৰ লিটাৰেচি ইনিশিয়েটিভ: মাৰ্গাৰেট এটউডৰ জৰিয়তে ইউনেস্কোক সমৰ্থন কৰি আছে, পল অষ্টাৰ, ফিলিপ ক্লডেল, পাওলো কোৱেলহো, ফিলিপ ডেলাৰ্ম, ফাটৌ ডিঅ'মে, চাহডোৰ্ট ডিজাভান, নাডিন গৰ্ডিমাৰ, অমিতাভ ঘোষ, মাৰ্ক লেভি, আলবাৰ্টো মাংগুয়েল, আন্না মোই, স্কট মোমাডে, টনি মৰিচন, এৰিক অৰ্চেন্না, গিছক্ৰীম পাইনাউ, এল তৈয়ব চালিহ, ফ্ৰাঞ্চিস্কো জোচিয়ন এ ৱোলিন, মিকলচ ভেমচ, চাহডোৰ্ট ডিজাভান, অমিতাভ ঘোষ, মাৰ্ক লেভি, আলবাৰ্টো মাংগুয়েল, স্কট মোমাডে, টনি মৰিচন, এৰিক অৰ্চেনাউ, গিছক্ৰীম পাইনাউ, এল তায়েব চালিহ, ফ্ৰাঞ্চিস্কো জোচে ইনমি, এ ৱোলিন, চ'ইন, এ ৱোলিন, চহডোৰ্ট ডিজাভান, নাডিন গৰ্ডিমাৰ, মাৰ্ক লেভি, আলবাৰ্টো মাংগুয়েল, স্কট মো আব্দুৰহমান ৱাবেৰী, ৱেই ৱেই, বানানা ইয়োশিমোটো।কেৱল লেখকসকলে নিৰক্ষৰতাৰ সমস্যাৰ প্ৰতি সজাগতা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগোৱাই নহয়: লেখকসকলৰ ব্যস্ততাৰ লগতে, বিভিন্ন কোম্পানী আৰু দাতব্য সংগঠন আছে যি নিৰক্ষৰতাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত সমৰ্থন কৰে। আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱসৰ কিছুসমৰ্থকৰ ভিতৰত আছে গোলকীয় উন্নয়ন গৱেষণা কেন্দ্ৰ, মণ্টব্লাংক, ৰাষ্ট্ৰীয় সাক্ষৰতা প্ৰতিষ্ঠান, আৰু ৰোটাৰী ইণ্টাৰনেচনেল।

প্ৰায় ৭৭৫ নিযুতলোকৰ নিম্নতম সাক্ষৰতা দক্ষতাৰ অভাৱ; পাঁচজনপ্ৰাপ্তবয়স্কৰ ভিতৰত এজন এতিয়াও সাক্ষৰ নহয় আৰু তেওঁলোকৰ দুই-তৃতীয়াংশ মহিলা; ৬০.৭ নিযুত শিশু বিদ্যালয়ৰ বাহিৰত আছে আৰু বহুতে অনিয়মীয়াভাৱে উপস্থিত থাকে বা এৰি যায়।
ইউনেস্কোৰ "সকলোৰে বাবে শিক্ষাৰ ওপৰত গোলকীয় নিৰীক্ষণ প্ৰতিবেদন (২০০৬)" অনুসৰি, দক্ষিণ এছিয়াত সৰ্বনিম্ন আঞ্চলিক প্ৰাপ্তবয়স্ক সাক্ষৰতাৰ হাৰ (৫৮.৬%), তাৰ পিছত আছে চাব-চাহাৰা আফ্ৰিকা (৫৯.৭%)। বিশ্বত সৰ্বনিম্ন সাক্ষৰতাৰ হাৰ থকা দেশবোৰ হৈছে বুৰ্কিনা ফাছো (১২.৮%), নাইজাৰ (১৪.৪%) আৰু মালি (২০%)। প্ৰতিবেদনখনে নিৰক্ষৰতা আৰু তীব্ৰ দৰিদ্ৰতাথকা দেশবোৰৰ মাজত, আৰু মহিলাৰ বিৰুদ্ধে নিৰক্ষৰতা আৰু কুসংস্কাৰৰ মাজত এক স্পষ্ট সম্পৰ্ক দেখুৱাইছে।

১/ সাক্ষৰতা দিৱস ২০২১ ৰ বিষয়বস্তু কি?
উ: আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱস (আইএলডি) 2021-ৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'মানৱ-কেন্দ্ৰিক পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে সাক্ষৰতা: ডিজিটেল বিভাজন সংকুচিত কৰা।
২/ আমি ৮ ছেপ্টেম্বৰত সাক্ষৰতা দিৱস কিয় উদযাপন কৰো?
উ: আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱস হৈছে এক আন্তৰ্জাতিক পালন, প্ৰতি বছৰে 8 ছেপ্টেম্বৰত উদযাপন কৰা হয়, যাক ইউনেস্কোৰ সাধাৰণ সন্মিলনৰ 14 তম অধিৱেশনত ইউনেস্কোৰ দ্বাৰা 1966 চনৰ 26 অক্টোবৰত ঘোষণা কৰা হৈছিল।
৩/ ইউনেস্কোৰ দ্বাৰা আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱস কেতিয়া ঘোষণা কৰা হৈছিল?
উ: সাক্ষৰতাৰ গুৰুত্ব চিহ্নিত কৰিবলৈ আৰু সাক্ষৰতা এটা অধিকাৰ বুলি মনত পেলাই দিবলৈ এই দিনটো উদযাপন কৰা হয়। ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শৈক্ষিক, বৈজ্ঞানিক আৰু সাংস্কৃতিক সংগঠনে (ইউনেস্কো) ১৯৬৬ চনত ৮ ছেপ্টেম্বৰক আন্তৰ্জাতিক সাক্ষৰতা দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰিছিল।

Post a Comment

0 Comments