AI মানুহৰ বাবে কিমান দৰকাৰী

কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তাই (AI) সমাজত ইতিবাচক আৰু নেতিবাচক দুয়োটা দিশতে প্ৰভাৱ পেলায়। এআইয়ে সমাজত প্ৰভাৱ পেলাব পৰা কিছুমান উপায় আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা হ’ব পৰা সম্ভাৱ্য ক্ষতিৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হ’ল:

AI মানুহৰ বাবে কিমান দৰকাৰী


 ইতিবাচক প্ৰভাৱ:

 (১) স্বয়ংক্ৰিয়কৰণ: এআইয়ে প্ৰক্ৰিয়াসমূহ সুশৃংখলিত কৰিব পাৰে, দক্ষতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, আৰু বিভিন্ন উদ্যোগত হাতৰ শ্ৰম হ্ৰাস কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত উৎপাদনশীলতা আৰু খৰচৰ ৰাহি বৃদ্ধি পায়।

 (২) স্বাস্থ্যসেৱা: এআই চালিত নিদান সঁজুলিয়ে আগতীয়াকৈ ৰোগ ধৰা পেলোৱা, ব্যক্তিগতকৃত চিকিৎসা পৰিকল্পনা, আৰু ঔষধ আৱিষ্কাৰত সহায় কৰিব পাৰে, ৰোগীৰ ফলাফল উন্নত কৰি জীৱন ৰক্ষা কৰিব পাৰে।

 (৩) শিক্ষা: এআই ভিত্তিক টিউচন ব্যৱস্থা আৰু ব্যক্তিগতকৃত শিক্ষণ মঞ্চই ব্যক্তিগত ছাত্ৰৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি খাপ খাব পাৰে, শিক্ষণ অভিজ্ঞতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু শৈক্ষিক সমতাক প্ৰসাৰিত কৰিব পাৰে।

 (৪) সুৰক্ষা আৰু সুৰক্ষা: এআই-চালিত চোৱাচিতা ব্যৱস্থাই অপৰাধ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, সম্ভাৱ্য ভাবুকিৰ বাবে ৰাজহুৱা স্থানসমূহ নিৰীক্ষণ কৰিব পাৰে, আৰু ভৱিষ্যদ্বাণীমূলক বিশ্লেষণৰ জৰিয়তে দুৰ্যোগৰ সঁহাৰি উন্নত কৰিব পাৰে।

 (৫) অভিগম্যতা: বাক্য চিনাক্তকৰণ আৰু প্ৰাকৃতিক ভাষা প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ দৰে এআই প্ৰযুক্তিয়ে বিশেষভাৱে সক্ষম লোকসকলৰ বাবে অভিগম্যতাৰ বৈশিষ্ট্যসমূহ সক্ষম কৰে, যাৰ ফলত সমাজত অধিক অন্তৰ্ভুক্তিৰ সুবিধা হয়।


 নেতিবাচক প্ৰভাৱ:

 (১) চাকৰিৰ স্থানচ্যুতি: এআই-চালিত স্বয়ংক্ৰিয়কৰণৰ ফলত কিছুমান উদ্যোগত মানৱ শ্ৰমিকৰ স্থানচ্যুতি হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত পৰ্যাপ্ত পুনৰ প্ৰশিক্ষণ আৰু চাকৰি সৃষ্টিৰ ব্যৱস্থা ৰূপায়ণ নকৰিলে নিবনুৱা সমস্যা আৰু অৰ্থনৈতিক বৈষম্যৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

 (২) পক্ষপাতিত্ব আৰু বৈষম্য: এআই এলগৰিদমে তেওঁলোকক প্ৰশিক্ষণ দিয়া তথ্যৰ পৰা পক্ষপাতিত্ব উত্তৰাধিকাৰী সূত্ৰে লাভ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত নিযুক্তি, ঋণ দিয়া, আৰু অপৰাধমূলক ন্যায়ৰ দৰে ক্ষেত্ৰত বৈষম্যমূলক ফলাফলৰ সৃষ্টি হয়, যাৰ ফলত বৰ্তমানৰ সমাজৰ বৈষম্য স্থায়ী হয়।

 (৩) গোপনীয়তাৰ উদ্বেগ: এআই-চালিত চোৱাচিতা প্ৰযুক্তিয়ে গোপনীয়তা উলংঘা আৰু গণ চোৱাচিতাৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰে, যাৰ ফলত ব্যক্তিগত গোপনীয়তাৰ অধিকাৰ আৰু স্বাধীনতাৰ খহনীয়া হয়।

 (৪) ডিপফেক আৰু ভুল তথ্য: এআই-উৎপন্ন কৃত্ৰিম মাধ্যম, যেনে ডিপফেক ভিডিঅ’ আৰু অডিঅ’ৰ সহায়ত ভুল তথ্য প্ৰচাৰ কৰিব পাৰি, জনমতক হেঁচা মাৰি ধৰিব পাৰি, আৰু সংবাদ মাধ্যম আৰু প্ৰতিষ্ঠানৰ প্ৰতি থকা আস্থাক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰি।

 (৫) স্বায়ত্তশাসিত অস্ত্ৰ: এআই চালিত স্বায়ত্তশাসিত অস্ত্ৰ ব্যৱস্থাৰ বিকাশে যুদ্ধত অপব্যৱহাৰ, আকস্মিক ক্ষতি, আৰু মানৱ নিয়ন্ত্ৰণৰ খহনীয়াৰ সম্ভাৱনাৰ বিষয়ে নৈতিক চিন্তাৰ সৃষ্টি কৰে, যাৰ ফলত সংঘাত বৃদ্ধি আৰু অসামৰিক লোকৰ মৃত্যুৰ আশংকা বৃদ্ধি পায়।


 সামগ্ৰিকভাৱে, এআইয়ে সমাজলৈ উল্লেখযোগ্য সুবিধা প্ৰদান কৰিলেও, এআই প্ৰযুক্তিসমূহ যাতে মানৱ মংগল আৰু সমাজৰ অগ্ৰগতি বৃদ্ধি কৰা ধৰণে বিকশিত আৰু ব্যৱহাৰ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ নৈতিক কাঠামো, নিয়ন্ত্ৰণ, আৰু দায়িত্বশীল নিয়োগৰ জৰিয়তে ইয়াৰ সম্ভাৱ্য ক্ষতিসমূহ মোকাবিলা কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

0 Comments