কেদাৰনাথ মন্দিৰৰ বিশেষত্ব কি? ই ক'ত অৱস্থিত?

কেদাৰনাথ মন্দিৰৰ বিশেষত্ব কি? ই ক'ত অৱস্থিত?


কেদাৰনাথ মন্দিৰ হৈছে হিন্দুসকলৰ ঈশ্বৰ শিৱৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত এটা সুবৃহৎ হিন্দু মন্দিৰ। এই মন্দিৰটো ভাৰতৰ উত্তৰাখণ্ড ৰাজ্যৰ মন্দাকিনী নদীৰ ওচৰৰ গড়ৱাল হিমালয় ৰেঞ্জত অৱস্থিত। অত্যাধিক বতৰৰ পৰিস্থিতিৰ বাবে, মন্দিৰটো কেৱল এপ্ৰিল ৰ পৰা নৱেম্বৰৰ ভিতৰত সাধাৰণ ৰাইজৰ বাবে মুকলি থাকে।

উত্তৰাখণ্ডৰ চামোলী জিলাত ভগৱান শিৱক উৎসৰ্গিত 200 তকৈও অধিক মন্দিৰ আছে, ইয়াৰে ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈছে কেদাৰনাথ মন্দিৰ। লোকবিশ্বাস অনুসৰি, কুৰুক্ষেত্ৰ যুদ্ধত কৌৰৱসকলৰ ওপৰত জয়লাভ কৰাৰ পিছত পাণ্ডৱসকলে তেওঁলোকৰ নিজৰ কিথ আৰু কিনক হত্যা কৰাৰ বাবে দোষী অনুভৱ কৰিছিল আৰু মুক্তিৰ বাবে ভগৱান শিৱৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰিছিল। তেওঁ তেওঁলোকক বাৰে বাৰে আঁতৰাই ৰাখিছিল আৰু পলাই যাওঁতে এজন সহকৰ্মীৰ ৰূপত কেদাৰনাথত আশ্ৰয় লৈছিল

অনুসৰণ কৰাৰ পিছত, ভগৱানে মাটিত ডুব মাৰিলে আৰু কেদাৰনাথত পৃষ্ঠত তেওঁৰ কুঁজ এৰি দিলে। ভগৱান শিৱৰ বাকী অংশবোৰ আন চাৰিটা ঠাইত দেখা গৈছিল আৰু তাত তেওঁৰ প্ৰকাশ হিচাপে পূজা কৰা হয়। ভগৱানৰ বাহু বোৰ তুংনাথত, ৰুদ্ৰনাথৰ মুখ, মদমহেশ্বৰৰ পেট, আৰু কল্পেশ্বৰত মূৰৰ সৈতে তেওঁৰ তলা দেখা গৈছিল। কেদাৰনাথ আৰু ওপৰোক্ত চাৰিটা মন্দিৰক পঞ্চ কেদাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

কেদাৰনাথৰ মন্দিৰটোৱে এক আকৰ্ষণীয় দৃশ্য উপস্থাপন কৰিছে, যি এক বহল মালভূমিৰ মাজত থিয় হৈ আছে যাৰ চাৰিওফালে বৰফৰে আবৃত শৃংগ আছে। মন্দিৰটো মূলতঃ অষ্টম শতিকাত জগদ গুৰু আদি শংকৰাচাৰ্যৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল আৰু পাণ্ডৱসকলে নিৰ্মাণ কৰা আনকি আগৰ মন্দিৰৰ স্থানৰ কাষত থিয় হৈ আছে। বিধানসভা গৃহৰ ভিতৰৰ দেৱালবোৰ বিভিন্ন দেৱতাৰ চিত্ৰ আৰু পৌৰাণিক কাহিনীৰ দৃশ্যৰে সজোৱা হৈছে। মন্দিৰৰ দুৱাৰৰ বাহিৰত, নন্দী বাফেলোৰ এটা ডাঙৰ মূৰ্তি ৰক্ষী হিচাপে থিয় হৈ আছে।

ভগৱান শিৱৰ প্ৰতি সমৰ্পিত, কেদাৰনাথ মন্দিৰত উৎকৃষ্ট স্থাপত্য আছে, অত্যন্ত ডাঙৰ, গধুৰ আৰু সমানভাৱে কটা শিলৰ শ্লেবৰে নিৰ্মিত, ই আচৰিত কৰে যে আগৰ শতিকাবোৰত এই গধুৰ শ্লেববোৰ কেনেদৰে স্থানান্তৰ আৰু পৰিচালনা কৰা হৈছিল। মন্দিৰটোত উপাসনাৰ বাবে গৰ্ভ গৃহ আৰু এটা মণ্ডপ আছে, যি তীৰ্থযাত্ৰী আৰু দৰ্শনাৰ্থীৰ সমাবেশৰ বাবে উপযুক্ত। মন্দিৰৰ ভিতৰত এটা শঙ্কু শিলৰ গঠনতেওঁৰ সদশিৱ ৰূপত ভগৱান শিৱ হিচাপে পূজা কৰা হয়।

মন্দিৰটো পোনপটীয়াকৈ ৰাস্তাৰ দ্বাৰা উপলব্ধ নহয় আৰু গৌৰীকুণ্ডৰ পৰা 22 কিলোমিটাৰ (14 মাইল) ওপৰলৈ যাত্ৰা কৰিব লাগিব। গাঁথনিটোত উপনীত হ'বলৈ পনি আৰু মেচিন সেৱা উপলব্ধ। হিন্দু কিংবদন্তী অনুসৰি, মন্দিৰটো প্ৰথমতে পাণ্ডৱসকলে নিৰ্মাণ কৰিছিল আৰু শিৱৰ আটাইতকৈ পৱিত্ৰ হিন্দু মন্দিৰ বাৰটা জ্যোতিৰ্লিঙ্গৰ ভিতৰত এটা।
পাণ্ডৱসকলে কেদাৰনাথত তপস্যা কৰি শিৱক সন্তুষ্ট কৰাৰ কথা আছিল। মন্দিৰটো ভাৰতৰ উত্তৰ হিমালয়ৰ চোটা চাৰ ধাম তীৰ্থযাত্ৰাৰ চাৰিটা মুখ্য স্থানৰ ভিতৰত এটা আৰু পঞ্চ কেদাৰ তীৰ্থস্থানৰ ভিতৰত প্ৰথম। এই মন্দিৰটো ১২ টা জ্যোতিৰ্লিংগৰ ভিতৰত সৰ্বোচ্চ।
ই হৈছে 275 পাদাল পেট্ৰা স্থলমৰ ভিতৰত এটা, যাক টেভাৰামত বৰ্ণনা কৰা হৈছে, 6ষ্ঠ আৰু 7ম শতিকাত নয়ানাৰ নামৰ 63 জন সাধুৰ দ্বাৰা লিখা এক পৱিত্ৰ তামিল শৈৱীত পাঠ। এই মন্দিৰটো থিৰুগনানসম্বন্দৰ আৰু সুন্দৰৰে তেওঁলোকৰ তেৱাৰাম গ্ৰন্থত গাইছে।

 ২০১৩ চনত উত্তৰ ভাৰতত হোৱা আকস্মিক বানপানীৰ সময়ত কেদাৰনাথ আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত অঞ্চল আছিল। মন্দিৰ চৌহদ, চাৰিওফালৰ অঞ্চল আৰু কেদাৰনাথ চহৰৰ ব্যাপক ক্ষতি হৈছিল, কিন্তু মন্দিৰৰ গাঁথনিৰ কোনো "ডাঙৰ" ক্ষতি হোৱা নাছিল, চাৰিখন দেৱালৰ এটা ফালে কেইটামান ফাটৰ বাহিৰে যিটো ওখ পৰ্বতৰ পৰা বৈ অহা ধ্বংসাৱশেষৰ ফলত হৈছিল। ধ্বংসাৱশেষৰ মাজত এটা ডাঙৰ শিলে মন্দিৰটোক বানপানীৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি প্ৰতিবন্ধক হিচাপে কাম কৰিছিল। চাৰিওফালৰ চৌহদ আৰু বজাৰ অঞ্চলৰ অন্যান্য অট্টালিকাসমূহ যথেষ্ট ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল।


কেদাৰনাথ মন্দিৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিশেষত্বটো কিন্তু?
মন্দিৰটো ভাৰতৰ উত্তৰ হিমালয়ৰ চোটা চাৰ ধাম তীৰ্থযাত্ৰাৰ চাৰিটা মুখ্য স্থানৰ ভিতৰত এটা আৰু পঞ্চ কেদাৰ তীৰ্থস্থানৰ ভিতৰত প্ৰথম। এই মন্দিৰটো ১২ টা জ্যোতিৰ্লিংগৰ ভিতৰত সৰ্বোচ্চ। ২০১৩ চনত উত্তৰ ভাৰতত হোৱা আকস্মিক বানপানীৰ সময়ত কেদাৰনাথ আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত অঞ্চল আছিল।
কেদাৰনাথ মন্দিৰৰ সম্পূৰ্ণ কাহিনী কি?
জনশ্ৰুতি অনুসৰি মূল পাণ্ডৱসকলে কেদাৰনাথৰ মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল আৰু বৰ্তমানৰ মন্দিৰটো আদি শংকৰাচাৰ্যই প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল, যিয়ে অষ্টম শতিকাত মন্দিৰৰ গৌৰৱ পুনৰুদ্ধাৰ কৰিছিল। মন্দিৰটো ১,২০০ বছৰতকৈও অধিক পুৰণি আৰু ভাৰতৰ ১২ টা জ্যোতিৰ্লিংগৰ ভিতৰত এটা বুলি কোৱা হয়।
গঙ্গাৰ উপনদী মন্দাকিনী নদীৰ পাৰত ঋষিকেশৰ পৰা 3,583 মিটাৰ (11,755 ফুট), 223 কিমি (139 মাইল) উচ্চতাত থকা মন্দিৰটো অজ্ঞাত তাৰিখৰ এটা শিলৰ অট্টালিকা। মূল কেদাৰনাথ মন্দিৰ কোনে আৰু কেতিয়া নিৰ্মাণ কৰিছিল সেয়া নিশ্চিত নহয়। "কেদাৰনাথ" নামৰ অৰ্থ হৈছে "ক্ষেত্ৰৰ প্ৰভু": ই সংস্কৃত শব্দ কেদাৰ ("ক্ষেত্ৰ") আৰু নাথ ("প্ৰভু")ৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে। কাশী কেদাৰ মাহাত্ম্য নামৰ পাঠটোত কোৱা হৈছে যে ইয়াক তথাকথিত বুলি কোৱা হয় কিয়নো ইয়াত "মুক্তিৰ শস্য" বৃদ্ধি পায়। গড়ৱাল অঞ্চল, ভগৱান শিৱ আৰু পঞ্চ কেদাৰ মন্দিৰৰ সৃষ্টিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বহুতো লোক কিংবদন্তী বৰ্ণনা কৰা হৈছে।
পঞ্চ কেদাৰৰ বিষয়ে এজন লোক কিংবদন্তী হিন্দু মহাকাব্য মহাভাৰতৰ নায়ক পাণ্ডৱসকলৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। পাণ্ডৱসকলে তেওঁলোকৰ সম্পৰ্কীয় ভাই-ভনীসকলক পৰাজিত কৰিছিল আৰু গুলীচালনা কৰিছিল - কুৰুক্ষেত্ৰ যুদ্ধত কৌৰৱসকল। তেওঁলোকে যুদ্ধৰ সময়ত গোত্ৰ হাতিয়া আৰু ব্ৰাহ্মণ হত্যা পাপৰ প্ৰায়শ্চিত্ত কৰিব বিচাৰিছিল। সেয়েহে, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ৰাজ্যৰ শাসনভাৰ তেওঁলোকৰ আত্মীয়ৰ হাতত গতাই দিছিল আৰু ভগৱান শিৱৰ সন্ধানত আৰু তেওঁৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰি গুচি গৈছিল।
প্ৰথমতে, তেওঁলোকে পবিত্ৰ চহৰ বাৰাণসীলৈ গৈছিল, যাক শিৱৰ প্ৰিয় চহৰ বুলি বিশ্বাস কৰা হয় আৰু ইয়াৰ কাশী বিশ্বনাথ মন্দিৰৰ বাবে জনাজাত। কিন্তু, শিৱই তেওঁলোকক এৰাই চলিব বিচাৰিছিল কিয়নো তেওঁ কুৰুক্ষেত্ৰ যুদ্ধত মৃত্যু আৰু অসততাৰ দ্বাৰা গভীৰভাৱে খং উঠিছিল আৰু সেয়েহে পাণ্ডৱসকলৰ প্ৰাৰ্থনাৰ প্ৰতি অসংবেদনশীল আছিল। সেয়েহে, তেওঁ এটা ষাঁড়ৰ ৰূপ ধাৰণ কৰিছিল আৰু গড়ৱাল অঞ্চলত লুকাই আছিল।
,বাৰাণসীত শিৱক বিচাৰি নোপোৱাত পাণ্ডৱসকল গড়ৱাল হিমালয়লৈ গৈছিল। পাঁচজন পাণ্ডৱ ভাতৃৰ ভিতৰত দ্বিতীয় জন ভীমাই তেতিয়া দুটা পৰ্বত ৰখাৰ পিছত শিৱক বিচাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। তেওঁ গুপ্তকাশীৰ ওচৰত এটা ষাঁড় চৰি থকা দেখিছিল। ভীমে লগে লগে ষাঁড়টোক শিৱ বুলি চিনাক্ত কৰিলে। ভীমে ষাঁড়টোক ইয়াৰ নেজ আৰু পিছৰ ভৰিৰে ধৰিছিল। কিন্তু ষাঁড়গঠিত শিৱ মাটিত অদৃশ্য হৈ পিছত কিছু অংশত পুনৰ আবিৰ্ভাৱ হয়, কেদাৰনাথত কুঁজ ওপৰলৈ উঠে, বাহুবোৰ তুংনাথত দেখা যায়, মুখখন ৰুদ্ৰনাথত দেখা যায়, মধ্যমহেশ্বৰত নাভি আৰু পেটৰ মুখামুখি হয় আৰু কল্পেশ্বৰত চুলি ওলায়। পাণ্ডৱসকলে পাঁচটা ভিন্ন ৰূপত এই পুনৰ আবিৰ্ভাৱত সন্তুষ্ট হৈ শিৱক সন্মান আৰু উপাসনা কৰাৰ বাবে পাঁচটা স্থানত মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল। পাণ্ডৱসকলক এনেদৰে তেওঁলোকৰ পাপৰ পৰা মুক্ত কৰা হৈছিল। এইটোও বিশ্বাস কৰা হয় যে শিৱৰ সন্দিহান অংশবোৰ নেপালৰ ভক্তপুৰ জিলাৰ ডোলেশ্বোৱাৰ মহাদেৱ মন্দিৰত দেখা গৈছিল।
কাহিনীটোৰ এটা প্ৰকাৰে ভীমক কেৱল ষাঁড়টো ধৰাই নহয় কিন্তু ইয়াক নাইকিয়া হোৱাটো বন্ধ কৰাৰ কৃতিত্ব দিয়ে। ফলস্বৰূপে, ষাঁড়টো পাঁচটা ভাগত ফাটি গৈছিল আৰু হিমালয়ৰ গড়ৱাল অঞ্চলৰ কেদাৰ খান্দৰ পাঁচটা স্থানত উপস্থিত হৈছিল। পঞ্চ কেদাৰ মন্দিৰ নিৰ্মাণকৰাৰ পিছত, পাণ্ডৱসকলে পৰিত্ৰাণৰ বাবে কেদাৰনাথত ধ্যান কৰিছিল, স্বৰ্গ বা পৰিত্ৰাণ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে যজ্ঞ কৰিছিল। পঞ্চ কেদাৰ মন্দিৰবোৰ উত্তৰ-ভাৰত হিমালয় মন্দিৰস্থাপত্যত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে য'ত কেদাৰনাথ, তুংনাথ আৰু মধ্যমহেশ্বৰ মন্দিৰএকে দেখা যায়।

পঞ্চ কেদাৰ মন্দিৰত ভগৱান শিৱৰ দৰ্শনৰ তীৰ্থযাত্ৰা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, বদ্ৰীনাথ মন্দিৰত ভগৱান বিষ্ণুক সাক্ষাৎ কৰাটো এক অলিখিত ধৰ্মীয় ৰীতি, ভক্তৰ দ্বাৰা তেওঁ ভগৱান শিৱৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰিছে বুলি চূড়ান্ত নিশ্চিতপ্ৰমাণ হিচাপে।
পাণ্ডৱ আৰু কুৰুক্ষেত্ৰ যুদ্ধৰ বিৱৰণ দিয়া মহাভাৰতত কেদাৰনাথ নামৰ কোনো ঠাইৰ কথা উল্লেখ কৰা নাই। কেদাৰনাথৰ এটা প্ৰাৰম্ভিক প্ৰসংগ স্কন্দ পুৰাণত হয়। য'ত গঙ্গা নদীৰ উৎপত্তি বৰ্ণনা কৰা এটা কাহিনী আছে। পাঠটোত কেদাৰনাম সেই ঠাই হিচাপে উল্লেখ কৰা হৈছে য'ত শিৱই তেওঁৰ জটা চুলিৰ পৰা পবিত্ৰ পানী এৰি দিছিল। মাধৱৰ সংক্ষেপা-শংকৰ-বিজয়াৰ ওপৰত আধাৰিত হেজিওগ্ৰাফীঅনুসৰি, অষ্টম শতিকাৰ দাৰ্শনিক আদি শংকৰৰ কেদাৰনাথৰ ওচৰৰ পৰ্বতমালাত মৃত্যু হৈছিল; যদিও আনন্দগিৰিৰ প্ৰচীনা-শংকৰ-বিজয়াৰ ওপৰত আধাৰিত অন্যান্য হেজিওগ্ৰাফীসকলে কয় যে তেওঁ কাঞ্চিপুৰমত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। শংকৰৰ মৃত্যুস্থান চিহ্নিত কৰা এটা স্মৃতিস্তম্ভৰ ধ্বংসাৱশেষ কেদাৰনাথত অৱস্থিত। কেদাৰনাথ দ্বাদশ শতিকাৰ ভিতৰত এক বিশিষ্ট তীৰ্থকেন্দ্ৰ আছিল যেতিয়া ইয়াক গহাদাৱালা মন্ত্ৰী ভট্ট লক্ষ্মীধাৰাই লিখা ক্ৰিটিয়া-কল্পতাৰুত উল্লেখ কৰা হৈছিল। 

কেদাৰনাথ তীৰ্থ পুৰোহিত হৈছে এই অঞ্চলৰ প্ৰাচীন ব্ৰাহ্মণ, তেওঁলোকৰ পূৰ্বপুৰুষসকলে নাৰা-নাৰায়ণৰ সময়ৰ পৰাই লিঙ্গৰ উপাসনা কৰি আহিছে। পাণ্ডৱসকলৰ নাতি ৰজা নামজায়াই তেওঁলোকক এই মন্দিৰৰ উপাসনা কৰাৰ অধিকাৰ দিছিল, আৰু তেতিয়াৰ পৰাই তেওঁলোকে তীৰ্থযাত্ৰীসকলক উপাসনা কৰি আহিছে। ইংৰাজ পৰ্বতাৰোহী এৰিক শ্বিপটনৰ দ্বাৰা লিপিবদ্ধ কৰা এক পৰম্পৰা অনুসৰি, "কেইবাশ বছৰ আগতে" এজন পুৰোহিতই কেদাৰনাথ আৰু বদ্ৰীনাথ দুয়োটা মন্দিৰত সেৱা আগবঢ়োৱা হৈছিল আৰু দৈনিক দুয়োটা ঠাইৰ মাজত ভ্ৰমণ কৰিছিল।

Post a Comment

0 Comments