৯/১১ ৰ আমেৰিকা আক্ৰমণৰ মূল কাহিনী

৯/১১ ৰ আমেৰিকা আক্ৰমণৰ মূল কাহিনী


২০০১ চনৰ ১১ ছেপ্টেম্বৰ আমেৰিকাক জোকাৰি যোৱা এটা ভয়ংকৰ দিন। এনে এটা দিন যিয়ে হয়তো পৃথিৱীখন চিৰদিনৰ বাবে সলনি কৰি পেলালে। ২০ বছৰৰ পাছতো আজিলৈকে আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনত এই দিনটোৰ প্ৰভাৱ দেখা গৈছে। এই ১ দিনটোৱে আপোনাৰ জীৱনত কি কি প্ৰভাৱ পেলাইছে সেই বিষয়ে আপুনি বিশ্বাস নকৰিব।


১১ ছেপ্টেম্বৰৰ পুৱা আছিল। আমেৰিকান এয়াৰলাইন্সৰ ফ্লাইট ৱানে উৰা মাৰিলে। বষ্টনৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰৰ পৰা এই বিমানখনৰ গন্তব্যস্থান হৈছে লছ এঞ্জেলছ। এই বিমানখনত প্ৰায় ৯২ জন লোক আছে, ইয়াৰে ১১ জন ক্ৰু মেম্বাৰ আৰু ৮১ জন যাত্ৰী। বিমান উৰণৰ প্ৰায় ১৫ মিনিট পিছত গম পোৱা যায় যে এই ৮১ জন যাত্ৰীৰ ভিতৰত প্ৰকৃততে পাঁচজন হাইজেকাৰ আছে। এই হাইজেকাৰে বিমানখন হাইজেক কৰে। যাত্ৰীসকলক আগুৰি ধৰি জোৰকৈ ককপিটত প্ৰৱেশ কৰে।


এই লোকসকলৰ ভিতৰত এজন হৈছে মহম্মদ আত্তা যি ট্ৰেণ্ড হায় আইছা পাইলট বি জাতীয়তা প্ৰদৰ্শনী হায় আৰু তেওঁৰ বয়স ৩৩ বছৰ। ই পাইলট আৰু কপিপাইলটৰ পৰা বিমানখনৰ নিয়ন্ত্ৰণ লয় আৰু বিমানখনক পোনে পোনে ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰৰ ফালে উৰুৱাই দিয়ে। বন্ধুসকল, ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰ সেই সময়ৰ এক অতি কীৰ্তিচিহ্নস্বৰূপ ঐতিহাসিক অট্টালিকা আছিল। আমেৰিকাত আৰু এটা সময়ত ই আছিল পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওখ অট্টালিকা। নিউয়ৰ্কৰ গৌৰৱ আছিল। এই বিমানখন ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰৰ নৰ্থ টাৱাৰলৈ লৈ যোৱা হয় আৰু ইয়াৰ লগত দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হয়। হাইজেকাৰৰ দ্বাৰা।


ক্ৰেচ হয়। তেতিয়াৰ আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জৰ্জ বুছ ৰাতিপুৱা ৮৪৬এমত থকা ফ্ল’ৰিডাৰ এখন বিদ্যালয় পৰিদৰ্শন কৰিবলৈ গৈ আছিল। তেওঁ আৰু তেওঁৰ হোৱাইট হাউছৰ মুখ্য কৰ্মচাৰীয়ে বাটত আছিল, যেতিয়া তেওঁলোকৰ ওচৰলৈ এই দুৰ্ঘটনাৰ খবৰ আহি পৰে, তেওঁলোকে জৰ্জ বুছক কয় আৰু বুছে বিশ্বাস নকৰে। তেওঁলোকে কয়, কোনোবাই এনেকুৱা কাম কৰিব পাৰে বুলি বিশ্বাস কৰিব নোৱাৰি।


তেওঁ কয় যে পাইলট শ্বুৰলীৰ নিশ্চয় হাৰ্ট এটেক হৈছিল। সেইবাবেই এই অট্টালিকাটোত এই বিমান দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হয়। নহ’লে এইটো কেনেকৈ হ’ব পাৰে?


ছাৰ ইন ফিউচাৰত ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰ, নিউয়ৰ্ক চহৰৰ পৰা ৱালেটলৈ সৰু বিমান দুৰ্ঘটনা I Wood Collective Response Was on Herbal Accidents Pilot Most of the Haart Attack a Something.


মাত্ৰ ১৭ মিনিটৰ পিছত গম পোৱা গৈছে যে ইউনাইটেড এয়াৰলাইন্সৰ ১৭৫ বিমানো হাইজেক কৰা হৈছে। পাঁচজন হাইজেকাৰে পুনৰবাৰ হাইজেকাৰৰ পাইলটক পৰাস্ত কৰি বিমানখনৰ নিয়ন্ত্ৰণ দখল কৰে, যিহেতু মাত্ৰ ১৭ মিনিটৰ পিছতহে।


প্ৰথম দুৰ্ঘটনাৰ পৰা এই হাইজেকাৰসকলে আকৌ এবাৰ ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰলৈ আঙুলিয়াই বিমানখন চাউথ টাৱাৰলৈ লৈ গৈ বিমানখন দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত কৰে। আন এটা টাৱাৰত দ্বিতীয়টো দুৰ্ঘটনা।


এই সময়লৈকে আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জৰ্জ বুছে বিদ্যালয়খনত উপস্থিত হৈ এটা শ্ৰেণীকোঠাত উপস্থিত হৈ আছে। দ্বিতীয় শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ সৈতে তেওঁ পেট গট নামৰ পঢ়াৰ অনুশীলন এটা কৰি আছে। এই সময়ত তেওঁৰ মুখ্য কৰ্মচাৰী এণ্ড্ৰু কাৰ্ডে ক্লাছ ৰুমৰ মাজত সোমাই কাণত মৃদুভাৱে কয়। আমেৰিকাত আক্ৰমণ চলিছে যদিও জৰ্জ বুছে সেই শ্ৰেণীকোঠাত বহি আছে।


তেওঁ পঢ়াৰ ব্যায়াম অব্যাহত ৰাখে আৰু পৰৱৰ্তী ৭ মিনিটলৈকে ব্যায়াম চলি থাকে। ল’ৰা-ছোৱালীৰ লগত কথা পাতে, ফটো তুলি, ল’ৰা-ছোৱালীক ল’ৰা-ছোৱালীৰ লগত আৰু শিক্ষকৰ লগত পৰিপূৰক কৰে।


এই ৭ মিনিট অতি জটিল কাৰণ এই ৭ মিনিটত বিশ্ব বাণিজ্য কেন্দ্ৰত দুখন বিমান দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হোৱাৰ বাতৰি সমগ্ৰ বিশ্বতে বিয়পি পৰিছে।


পিছলৈ বহুতে সমালোচনা কৰে। জৰ্জ বুছৰ আগত এই কথাটো সন্দৰ্ভত তেওঁ কিয় তাৎক্ষণিক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ নকৰিলে? যেতিয়া সি গম পালে যে দুখন বিমান হাইজেক হৈছে, মাৰিকাক আক্ৰমণ কৰা হৈছে, দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হৈছে, তথাপিও সি ইমান মিনিট ক্লাছ ৰুমত থাকিল। এই কথাটো আওকাণ কৰিলে। দ্বিতীয়খন বিমান দুৰ্ঘটনাৰ কেইমিনিটমান পিছতে খবৰ আহিছে যে বন্ধুৰ আৰু দুখন বিমান হাইজেক কৰা হৈছে। এটা হৈছে ৱাশ্বিংটন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰৰ পৰা উৰা মৰা আমেৰিকান এয়াৰলাইন্সৰ বিমান ৭/৭। এই বিমানখন লছ এঞ্জেলছলৈ গৈ আছিল আৰু এই বিমানখনতো পাঁচজন হাইজেকাৰ আছে।


দ্বিতীয়খন বিমান হৈছে ইউনাইটেড এয়াৰলাইন্সৰ বিমান ৯৩ নিউ জাৰ্চিৰ পৰা কেলিফৰ্ণিয়ালৈ চাৰিজন হাইজেকাৰৰ সৈতে। এই দুয়োখন বিমানেই পেৰেণ্ট লি অন কৰা হয়। পুনৰ ৰুট কৰা হয়। ৱাশ্বিংটন ডিচিৰ ফালে ৱাশ্বিংটন ডিচি ফ্ৰেণ্ডছ কেপিটেল হৈছে ৱাশ্বিংটন ডিচিৰ ঠিক বাহিৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, আমেৰিকাৰ প্ৰতিৰক্ষা বিভাগৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ৰ ভৱনটো, যাক পেন্টাগন নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছে, সেইটোও নিজৰ বাবেই এটা ডাঙৰ অট্টালিকা।


হাইজেকাৰে সেই বিমানখন ৭/৭ কাষলৈ ঘূৰাই বিমানখন সাত সাতখন দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত কৰে। এই পেন্টাগন ভৱন।


এই সময়লৈকে তৃতীয়টো দুৰ্ঘটনাৰ পিছত আমেৰিকাৰ সমগ্ৰ আকাশমাৰ্গ বন্ধ হৈ পৰিছে। আনকি বিজয়ী বিমানবোৰো বতাহত উপস্থিত আছিল। সকলোকে অৱতৰণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। আপোনাৰ বাতিল কৰা বিমানবন্দৰত।


পেন্টাগন বিল্ডিঙত ৯৩৭এমত এইটোৱেই তৃতীয়টো দুৰ্ঘটনা, যাৰ বাবে পেন্টাগন বিল্ডিঙৰ এটা বৃহৎ অংশ ধ্বংস হয়। ৯৫৯এম চাউথ টাৱাৰত সংঘটিত হোৱা বিমান দুৰ্ঘটনাত ব্যাপক অগ্নিকাণ্ড সংঘটিত হয়। গোটেই অট্টালিকাটোৰ জুইৰ বাবে আৰু দুৰ্ঘটনাৰ বাবে অট্টালিকাৰ গঠন দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু এই সময়তে গোটেই অট্টালিকাটো ভাঙি যায়। দক্ষিণ টাৱাৰটো খহি পৰিল।


চতুৰ্থখন হাইজেক বিমানৰ ভয়ে সকলোকে অশান্তি দিবলৈ ধৰিলে, ইউনাইটেড এয়াৰলাইন্সৰ ফ্লাইট ৯৩, যিটো হাইজেক হোৱা চতুৰ্থখন বিমান আছিল, মানুহে আশংকা কৰিবলৈ ধৰিলে যে এই হাইজেকাৰসকলে এই বিমানখন ক’ত দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত কৰিব? এই বিমান দুৰ্ঘটনা প্ৰকৃততে হ’ব বুলি সন্দেহ কৰা হৈছিল।


১১ ছেপ্টেম্বৰৰ আক্ৰমণ, যাক ৯/১১ বুলিও কোৱা হয়, ২০০১ চনৰ ১১ ছেপ্টেম্বৰত ইছলামিক উগ্ৰপন্থী গোট আল কায়দাই আমেৰিকাৰ বিৰুদ্ধে সংঘটিত কৰা সমন্বিত সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণ।

এই আক্ৰমণত চাৰিখন বিমান অপহৰণ কৰিছিল আল কায়দাৰ ১৯টা সন্ত্ৰাসবাদীয়ে। ইয়াৰে দুখন বিমান নিউয়ৰ্ক চহৰৰ ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰৰ টুইন টাৱাৰত উৰুৱাই নিয়াৰ ফলত দুয়োটা টাৱাৰ ভাঙি পৰে। আন এখন বিমান ভাৰ্জিনিয়াৰ আৰ্লিংটনত থকা আমেৰিকাৰ প্ৰতিৰক্ষা বিভাগৰ মুখ্য কাৰ্যালয় পেন্টাগনত উৰুৱাই নিয়াৰ বিপৰীতে চতুৰ্থখন বিমান পেনচিলভেনিয়াৰ শ্বেংকছভিলৰ পথাৰত দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হয় আৰু যাত্ৰীসকলে বিমানখনৰ ওপৰত পুনৰ নিয়ন্ত্ৰণ ল’বলৈ চেষ্টা কৰে।

এই আক্ৰমণৰ ফলত চাৰিখন বিমানত ২৪৬ জন, ৱৰ্ল্ড ট্ৰেড চেণ্টাৰ টাৱাৰ আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা অঞ্চলত ২৬০৬ জন আৰু পেন্টাগনত ১২৫ জনকে ধৰি ২৯৭৭ জন লোকৰ মৃত্যু হয়। এই আক্ৰমণ বিশ্ব ইতিহাসৰ আটাইতকৈ মাৰাত্মক সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্য্য আৰু আমেৰিকাৰ ইতিহাসত অগ্নিনিৰ্বাপক বাহিনী আৰু আইন প্ৰয়োগকাৰী বিষয়াৰ বাবে একক মাৰাত্মক কাণ্ড, য’ত ক্ৰমে ৩৪৩ আৰু ৭২ জন লোকৰ মৃত্যু হয়।

উছামা বিন লাডেনৰ নেতৃত্বত আল কায়দাৰ পৰিকল্পিত আৰু সংঘটিত হৈছিল এই আক্ৰমণ। মুছলমান বিশ্বত পশ্চিমীয়া প্ৰভাৱ আৰু ক্ষমতাৰ প্ৰতীক হিচাপে দেখা আমেৰিকাক লক্ষ্য কৰি লোৱা এই গোটৰ লক্ষ্য আছিল। ১৯৯৮ চনত কেনিয়া আৰু তাঞ্জানিয়াত আমেৰিকাৰ দূতাবাসত বোমা বিস্ফোৰণকে ধৰি আমেৰিকাৰ লক্ষ্যৰ বিৰুদ্ধে পূৰ্বৰ আক্ৰমণ চলোৱা আল কায়দাৰ বছৰ বছৰ ধৰি পৰিকল্পনা আৰু প্ৰস্তুতিৰ শিখৰত উপনীত হয় এই আক্ৰমণ।

এই আক্ৰমণৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই আমেৰিকাই সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনক ভাঙি পেলোৱা আৰু আক্ৰমণৰ দোষীক ন্যায়ৰ ওচৰলৈ অনাৰ লক্ষ্যৰে ৱাৰ অন টেৰ’ৰ নামৰ বিশ্ব সামৰিক অভিযান আৰম্ভ কৰে। আল কায়দাৰ বাবে তালিবান চৰকাৰে নিৰাপদ আশ্ৰয়স্থল প্ৰদান কৰা আফগানিস্তানত আমেৰিকাই আক্ৰমণ কৰে আৰু পিছত গণধ্বংসী অস্ত্ৰ আৰু সন্ত্ৰাসবাদৰ সৈতে সম্পৰ্কক লৈ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰি ইৰাক আক্ৰমণ কৰে। আমেৰিকাই গৃহ নিৰাপত্তা বিভাগ গঠন আৰু USA PATRIOT আইন গৃহীত কৰাকে ধৰি একাধিক নতুন নিৰাপত্তা ব্যৱস্থাও গ্ৰহণ কৰে।

৯/১১ আক্ৰমণৰ প্ৰভাৱ আমেৰিকা আৰু সমগ্ৰ বিশ্বতে অনুভৱ কৰা হৈছে, সন্ত্ৰাসবাদ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তাৰ নামত নাগৰিক স্বাধীনতা খহনীয়াক লৈ উদ্বেগ অব্যাহত আছে। এই আক্ৰমণৰ ফলত আমেৰিকাৰ বৈদেশিক নীতি আৰু মধ্যপ্ৰাচ্যত ইয়াৰ প্ৰভাৱৰ ওপৰতো তদন্ত বৃদ্ধি পোৱাৰ লগতে ৯/১১ৰ পিছৰ বিশ্বত সামৰিক শক্তিৰ ব্যৱহাৰ আৰু নিৰাপত্তা আৰু নাগৰিক স্বাধীনতাৰ মাজৰ ভাৰসাম্যক লৈ বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হয়।

Post a Comment

0 Comments