কংগ্ৰেছ দলৰ গঠন আৰু দলৰ আগুৱাই যোৱাৰ মূল কাৰণ_

কংগ্ৰেছ দলৰ গঠন আৰু দলৰ আগুৱাই যোৱাৰ মূল কাৰণ_


ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ (INC) নামেৰেও পৰিচিত কংগ্ৰেছ পাৰ্টি ভাৰতৰ অন্যতম পুৰণি আৰু বৃহৎ ৰাজনৈতিক দল। ১৮৮৫ চনৰ ২৮ ডিচেম্বৰত এ.অ. ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক ব্যৱস্থাৰ ভিতৰত ভাৰতীয়ৰ স্বাৰ্থক প্ৰতিনিধিত্ব কৰি তেওঁলোকৰ ৰাজনৈতিক অধিকাৰ আগুৱাই নিয়াৰ বাবে ৰাজনৈতিক মঞ্চ সৃষ্টি কৰিব বিচৰা অৱসৰপ্ৰাপ্ত ব্ৰিটিছ চৰকাৰী কৰ্মচাৰী হিউম।

গঠনৰ সময়ত ভাৰত এতিয়াও ব্ৰিটিছ শাসনৰ অধীনত আছিল আৰু বেছিভাগ ৰাজনৈতিক ক্ষমতা ব্ৰিটিছ বিষয়া আৰু ভাৰতীয় অভিজাত শ্ৰেণীৰ এটা সৰু গোটৰ হাতত কেন্দ্ৰীভূত হৈ আছিল যিসকলে বহুলাংশে ব্ৰিটিছ স্বাৰ্থৰ প্ৰতি সহানুভূতিশীল আছিল। চৰকাৰত ভাৰতৰ অধিক প্ৰতিনিধিত্ব আৰু ঔপনিৱেশিক শাসনৰ অন্ত পৰাৰ পোষকতা কৰি কংগ্ৰেছ পাৰ্টিয়ে এই স্থিতিক প্ৰত্যাহ্বান জনাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।

কংগ্ৰেছ পাৰ্টিৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সদস্যসকলৰ ভিতৰত আছিল ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ অধিবক্তা, সাংবাদিক, কৰ্মীকে ধৰি এক বৈচিত্ৰময় লোক। উল্লেখযোগ্য যে কেইজনমান বিশিষ্ট সদস্যৰ ভিতৰত আছিল দাদাভাই নাওৰজী, সুৰেন্দ্ৰনাথ বেনাৰ্জী, আৰু গোপাল কৃষ্ণ গোখলে। এই ব্যক্তিসকলে অধিক গণতান্ত্ৰিক আৰু প্ৰতিনিধিত্বমূলক ভাৰতৰ এক উমৈহতীয়া দৃষ্টিভংগীৰে ভাগ লৈ এই লক্ষ্যত উপনীত হ’বলৈ অক্লান্তভাৱে কাম কৰিছিল।

প্ৰথম বছৰবোৰত কংগ্ৰেছ পাৰ্টিয়ে ৰাজহুৱা সভা আয়োজন কৰা আৰু নিজৰ কাৰ্য্যৰ বাবে সমৰ্থন সংগ্ৰহ কৰাত মনোনিৱেশ কৰিছিল। ইয়াৰ আদিম সফলতাৰ ভিতৰত অন্যতম আছিল ১৮৭৬ চনত ইণ্ডিয়ান নেচনেল এছ’চিয়েচন প্ৰতিষ্ঠা, যিয়ে সমগ্ৰ দেশৰ সমমনা ব্যক্তিসকলক একত্ৰিত কৰাত সহায় কৰিছিল। স্থানীয় আৰু পৌৰসভাত ভাৰতীয় প্ৰতিনিধিত্বৰ পোষকতাতো কংগ্ৰেছ পাৰ্টিয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল, যিটো ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত অধিক ৰাজনৈতিক প্ৰতিনিধিত্বৰ পূৰ্বসূৰী হিচাপে দেখা গৈছিল।

সময়ৰ লগে লগে কংগ্ৰেছ পাৰ্টিৰ আকাৰ আৰু প্ৰভাৱ বাঢ়ি আহিছিল আৰু ২০ শতিকাৰ আৰম্ভণিতে ই ভাৰতৰ প্ৰধান ৰাজনৈতিক শক্তিত পৰিণত হৈছিল। মহাত্মা গান্ধী, জৱাহৰলাল নেহৰু, চৰ্দাৰ পেটেলৰ দৰে ব্যক্তিৰ নেতৃত্বত কংগ্ৰেছ পাৰ্টিয়ে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰামত অহিংস নাগৰিক অবাধ্যতা আৰু গণ প্ৰতিবাদৰ পোষকতা কৰি ব্ৰিটিছক এৰি যাবলৈ বাধ্য কৰাইছিল।

১৯৪৭ চনত ভাৰতে স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ পিছত কংগ্ৰেছ পাৰ্টিয়ে দেশৰ প্ৰধান ৰাজনৈতিক শক্তি হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰি প্ৰায়বোৰ আগতীয়া নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰি জৱাহৰলাল নেহৰুৰ নেতৃত্বত প্ৰথমখন চৰকাৰ গঠন কৰে। তেতিয়াৰ পৰাই কংগ্ৰেছ পাৰ্টি ভাৰতৰ অন্যতম প্ৰধান ৰাজনৈতিক দল হৈয়েই আছে যদিও সময়ৰ লগে লগে কংগ্ৰেছ পাৰ্টিৰ ভাগ্যৰ উঠা-নমা হৈছে। শেহতীয়া বছৰবোৰত ই আন ৰাজনৈতিক দলৰ পৰা কঠোৰ প্ৰতিযোগিতাৰ সন্মুখীন হৈছে আৰু পৰম্পৰাগত সমৰ্থনৰ ভিত্তি বজাই ৰাখিবলৈ সংগ্ৰাম কৰি আহিছে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ১৮৮৫ চনত ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক ব্যৱস্থাৰ ভিতৰত ভাৰতীয় ৰাজনৈতিক অধিকাৰ আৰু প্ৰতিনিধিত্বৰ কাৰ্যক আগুৱাই নিয়াৰ চেষ্টা কৰা শিক্ষিত ভাৰতীয়ৰ এটা দলে কংগ্ৰেছ পাৰ্টি গঠন কৰিছিল। সময়ৰ লগে লগে ইয়াৰ আকাৰ আৰু প্ৰভাৱ বাঢ়ি গৈ ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামত অগ্ৰণী ভূমিকা গ্ৰহণ কৰি ভাৰতৰ অন্যতম প্ৰধান ৰাজনৈতিক দল হিচাপে পৰিগণিত হয়। যদিও সময়ৰ লগে লগে ইয়াৰ ভাগ্যৰ উঠা-নমা হৈছে, তথাপিও ভাৰতীয় ৰাজনীতিত কংগ্ৰেছ পাৰ্টি আজিও এক গুৰুত্বপূৰ্ণ শক্তি হৈয়ে আছে।

কংগ্ৰেছ পাৰ্টিৰ প্ৰথম বছৰবোৰত এটা সংজ্ঞায়িত বৈশিষ্ট্য আছিল অহিংস প্ৰতিবাদ আৰু নাগৰিক অবাধ্যতাৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতা। মহাত্মা গান্ধীৰ দৰে ব্যক্তিৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈ দলটোৱে ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱাৰ মাধ্যম হিচাপে শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিবাদ আৰু বৰ্জনৰ পোষকতা কৰিছিল। এই পন্থাক সেই সময়ত কিছুমান জাতীয়তাবাদী গোটে পোষকতা কৰা অধিক উগ্ৰপন্থী প্ৰতিৰোধৰ ৰূপৰ পৰা বিচ্যুতি হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল।

কংগ্ৰেছ পাৰ্টিয়ে অহিংস প্ৰতিৰোধৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াটো অতি ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হ’ল, কিয়নো ই বৃহৎ সংখ্যক ভাৰতীয়ক সংগঠিত কৰাত সহায় কৰিছিল আৰু স্বাধীনতাৰ বাবে এক বহল ভিত্তিৰ আন্দোলন গঢ়ি তুলিছিল। গণ প্ৰতিবাদ, বৰ্জন, আৰু অন্যান্য ধৰণৰ নাগৰিক অবাধ্যতাৰ জৰিয়তে দলটোৱে ব্ৰিটিছ কৰ্তৃপক্ষৰ ওপৰত যথেষ্ট হেঁচা প্ৰয়োগ কৰি বৃহৎ সংস্কাৰ আনিবলৈ সক্ষম হৈছিল, যেনে ইনডেনচাৰেড শ্ৰমিক ব্যৱস্থা বিলুপ্ত কৰা আৰু ভাৰতীয় প্ৰতিনিধিত্বৰ সীমিত ৰূপ প্ৰতিষ্ঠা কৰা ঔপনিৱেশিক চৰকাৰত।

ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ আগৰ বছৰবোৰত কংগ্ৰেছ পাৰ্টিয়ে ব্ৰিটিছ চৰকাৰ আৰু অন্যান্য জাতীয়তাবাদী গোটৰ লগত আলোচনাত অগ্ৰণী ভূমিকা পালন কৰিছিল। স্বাধীনতাৰ চৰ্ত আৰু ভাৰতীয় সমাজৰ ভৱিষ্যৎ আকৃতি সম্পৰ্কে বিভিন্ন ফৈদৰ মাজত মতানৈক্য থাকিলেও কংগ্ৰেছ পাৰ্টি প্ৰধান ৰাজনৈতিক শক্তি হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰি শেষত ১৯৪৭ চনত ভাৰতৰ স্বাধীনতা নিশ্চিত কৰাত সফল হয়।

স্বাধীনতাৰ পিছত কংগ্ৰেছ দলে নতুন গণতান্ত্ৰিক চৰকাৰ গঢ়ি তোলাৰ কাম আৰু ঔপনিৱেশিকতাবাদৰ উত্তৰাধিকাৰৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাকে ধৰি একাধিক প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। জৱাহৰলাল নেহৰু, চৰ্দাৰ পেটেল, ইন্দিৰা গান্ধীৰ দৰে ব্যক্তিক লৈ দলটোৰ নেতৃত্বই ভাৰতৰ বাবে এক নতুন পথ গঢ়ি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, যিটো পথ ধৰ্মনিৰপেক্ষতা, গণতন্ত্ৰ, অৰ্থনৈতিক উন্নয়নৰ দ্বাৰা চিহ্নিত হ’ব।

স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথম বছৰবোৰত কংগ্ৰেছ পাৰ্টি প্ৰধান ৰাজনৈতিক শক্তি হৈয়েই থাকিল, বেছিভাগ নিৰ্বাচনতে জয়লাভ কৰি ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত চৰকাৰ গঠন কৰিলে। কিন্তু আঞ্চলিক দল আৰু বাওঁপন্থী গোটকে ধৰি আন কেইবাটাও ৰাজনৈতিক দলৰ বিৰোধিতাৰ সন্মুখীন হোৱাৰ বাবে দলটোৰ ক্ষমতাৰ দখল প্ৰত্যাহ্বানহীন নাছিল।

১৯৬০ আৰু ১৯৭০ চনত কংগ্ৰেছ দলে এক উল্লেখযোগ্য পৰিৱৰ্তন ঘটায়, কিয়নো ই সমাজবাদী নীতিৰ প্ৰতি পূৰ্বৰ দায়বদ্ধতাৰ পৰা আঁতৰি আহি অৰ্থনৈতিক উন্নয়নৰ ক্ষেত্ৰত অধিক বজাৰমুখী দৃষ্টিভংগী গ্ৰহণ কৰে। এই পৰিৱৰ্তন আংশিকভাৱে বিশ্ব বেংক আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মুদ্ৰা নিধিৰ দৰে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানৰ প্ৰভাৱৰ বাবেই হৈছিল, যিয়ে ব্যক্তিগত উদ্যোগ আৰু মুক্ত বাণিজ্যৰ অনুকূল নীতিৰ পোষকতা কৰিছিল।

কংগ্ৰেছ পাৰ্টিয়ে নব্য উদাৰবাদী অৰ্থনৈতিক নীতি আকোৱালি লোৱাটো বিতৰ্কিত বুলি প্ৰমাণিত হ’ল, কিয়নো ইয়াক বহুতে সমাজবাদ আৰু অৰ্থনৈতিক ন্যায়ৰ প্ৰতি দলৰ পূৰ্বৰ দায়বদ্ধতাক বিশ্বাসঘাতকতা বুলি গণ্য কৰিছিল। ইয়াৰ উপৰিও বিশেষকৈ ১৯৭০ চনৰ মাজভাগত প্ৰধানমন্ত্ৰী ইন্দিৰা গান্ধীয়ে জাপি দিয়া জৰুৰীকালীন শাসনৰ সময়ছোৱাত দলটোৰ বিৰুদ্ধে দুৰ্নীতি আৰু স্বৈৰাচাৰীতাৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছিল।


এই বিতৰ্কসমূহৰ মাজতো কংগ্ৰেছ পাৰ্টি ভাৰতৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজনৈতিক শক্তি হৈয়েই আছে, বছৰ বছৰ ধৰি ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত কেইবাটাও নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰি আহিছে। দলটোৱে নতুন সমষ্টিসমূহক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ আৰু বৃদ্ধি পোৱা বৈষম্য, সাম্প্ৰদায়িকতাবাদ, আঞ্চলিকতাবাদৰ দৰে নতুন প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰাৰ বাবেও অধিক পৰিৱৰ্তন সাধন কৰিছে।


শেহতীয়া বছৰবোৰত কংগ্ৰেছ দলে আন ৰাজনৈতিক দল বিশেষকৈ ভাৰতীয় ৰাজনীতিত এক প্ৰধান শক্তি হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰা ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ পৰা কঠোৰ প্ৰতিযোগিতাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছে। হিন্দু জাতীয়তাবাদী এজেণ্ডা আৰু অধিক আত্মবিশ্বাসী বৈদেশিক নীতিৰ পোষকতা কৰা বিজেপিয়ে কংগ্ৰেছ পাৰ্টিৰ পৰম্পৰাগত সমৰ্থন ভিত্তিক প্ৰত্যাহ্বান জনাই ভাৰতীয় ৰাজনীতিত অধিক গতিশীল আৰু উদ্ভাৱনী শক্তি হিচাপে নিজকে স্থান দিবলৈ চেষ্টা কৰিছে।


সামৰণিত কংগ্ৰেছ পাৰ্টিয়ে ভাৰতৰ ইতিহাসত, ৰাজনৈতিক অধিকাৰ আৰু প্ৰতিনিধিত্বৰ আন্দোলন হিচাপে প্ৰথম বছৰবোৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ নেতৃত্ব আৰু স্বাধীনতাৰ পিছৰ যুগ গঢ় দিয়াত ভূমিকা লোৱালৈকে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। বছৰ বছৰ ধৰি অসংখ্য প্ৰত্যাহ্বান আৰু বিতৰ্কৰ সন্মুখীন হৈও এই দলটো ভাৰতীয় ৰাজনীতিত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ শক্তি হৈয়েই আছে।


কংগ্ৰেছ দলটো আগুৱাই যোৱাৰ মূলতঃ কাৰণ_

  1. তৃণমূল পৰ্যায়ৰ সংগঠনত মনোনিৱেশ কৰাঃ ৰাজনৈতিক দলসমূহে স্থানীয় পৰ্যায়ত সংগঠন কৰি সমৰ্থনৰ এক শক্তিশালী ভিত্তি গঢ়ি তোলাত মনোনিৱেশ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে তেওঁলোকৰ সম্প্ৰদায়ৰ ভোটাৰসকলক চিনাক্ত আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে জড়িত হোৱা, সম্পৰ্ক গঢ়ি তোলা, আৰু তেওঁলোকৰ উদ্বেগ আৰু প্ৰয়োজনীয়তাসমূহৰ সমাধানৰ বাবে কাম কৰা।
  2. স্পষ্ট বাৰ্তা আৰু দৃষ্টিভংগী প্ৰকাশ কৰা: ৰাজনৈতিক দলসমূহৰ ভোটাৰৰ মাজত অনুৰণন ঘটা স্পষ্ট বাৰ্তা আৰু দৃষ্টিভংগী থকাটো প্ৰয়োজন। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল তেওঁলোকৰ মূল্যবোধ, নীতি আৰু লক্ষ্যসমূহ এনেদৰে উল্লেখ কৰা যিটো বাধ্যতামূলক আৰু সহজে বুজিব পৰা যায়।
  3. নতুন প্ৰযুক্তি আৰু সংবাদ মাধ্যমক আকোৱালি লোৱাঃ আজিৰ ডিজিটেল যুগত ৰাজনৈতিক দলসমূহে ভোটাৰৰ সৈতে সংযোগ স্থাপনৰ বাবে নতুন প্ৰযুক্তি আৰু সংবাদ মাধ্যমক আকোৱালি লোৱাটো প্ৰয়োজন। ইয়াৰ ভিতৰত ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্ম, ডিজিটেল বিজ্ঞাপন, আৰু অন্যান্য অনলাইন সঁজুলিসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত যিয়ে পক্ষসমূহক নতুন দৰ্শকৰ ওচৰলৈ যোৱাত সহায় কৰিব পাৰে।
  4. শক্তিশালী মিত্ৰতা আৰু মিত্ৰতা গঢ়ি তোলা: ৰাজনৈতিক দলসমূহে অন্যান্য ৰাজনৈতিক গোট, নাগৰিক সমাজৰ সংগঠন, আৰু সম্প্ৰদায়ৰ গোটৰ সৈতে মিত্ৰতা আৰু মিত্ৰতা গঠন কৰি নিজৰ সমৰ্থনৰ ভিত্তি গঢ়ি তুলিব পাৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে নিজৰ বাৰ্তা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু নতুন দৰ্শকৰ মাজলৈ যাব পাৰে।
  5. স্বচ্ছতা আৰু জবাবদিহিতাক প্ৰসাৰ কৰাঃ ৰাজনৈতিক দলসমূহে নিজৰ কাৰ্য্যকলাপত স্বচ্ছতা আৰু জবাবদিহিতাক প্ৰসাৰিত কৰি ভোটাৰৰ সৈতে বিশ্বাস আৰু বিশ্বাসযোগ্যতা গঢ়ি তুলিব পাৰে। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল তেওঁলোকৰ বিত্তীয়, সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ প্ৰক্ৰিয়া আৰু তেওঁলোকৰ সংস্থাৰ অন্যান্য দিশসমূহৰ বিষয়ে মুকলিকৈ কোৱা।
  6. শক্তিশালী নেতৃত্ব গঢ়ি তোলা: ৰাজনৈতিক দলসমূহক এনে শক্তিশালী আৰু ফলপ্ৰসূ নেতাৰ প্ৰয়োজন যিয়ে নিজৰ দৃষ্টিভংগীক স্পষ্ট কৰি দিব পাৰে আৰু আনক অনুপ্ৰাণিত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল দলৰ ভিতৰত প্ৰতিভা চিনাক্ত আৰু বিকাশ কৰা, আৰু নেতৃত্বৰ বিকাশ আৰু প্ৰশিক্ষণৰ সুযোগ প্ৰদান কৰা।
  7. যুৱক-যুৱতীসকলৰ সৈতে জড়িত হওক: যুৱক-যুৱতীসকল ৰাজনৈতিক দলসমূহৰ বাবে জড়িত হ’ব পৰা এক গুৰুত্বপূৰ্ণ জনগাঁথনি, কিয়নো তেওঁলোকে দেশৰ ভৱিষ্যতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। দলসমূহে যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়সমূহৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি, আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ছ’চিয়েল মিডিয়া আৰু অন্যান্য অনলাইন প্লেটফৰ্ম ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে।

0 Comments