মাৰাত্মক কৰোণা ভাইৰাছৰ সৃষ্টি। প্ৰকৃত সত্য কি?


   Dr. Li,Wenliang


কৰোণা ভাইৰাছ ক'ৰ পৰা আৰু  কেনেকৈ সৃষ্টি হৈছিল?
আহক কৰোণা ভাইৰাছৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণকৈ জানি লও।কৰোণা ভাইৰাছ ধৰা পৰিছিল ২০০২-০৩ চনত চীন দেশত।আৰু তেতিয়াৰ পৰা এই ভাইৰাছৰ বিষয়ে চীনে বিশ্বৰ আগত লুকুৱাই ৰাখিছিল। কিন্তু তেতিয়া এই ভাইৰাচৰ পৰা ৭০০ ৰো অধিক মানুহৰ মৃতু‍্য হৈছিল । যেতিয়া এই ভাইৰাচ দিনক দিনে বাঢ়িবলৈ ধৰিলে আৰু তেতিয়া ই বিশ্বৰ আগত ওলাই পৰিল।
চীন দেশৰ বিখ্যাত ডক্তৰDr. Li Wenliang কৈছিল যে এই ভাইৰাচৰ সৃষ্টি ৱাহাং মাছ বজাৰৰ পৰা হয়। মাছৰ বাহিৰেও বিভিন্ন ধৰণৰ মাংস যেনে:- গৰু মাংস,কুকুৰৰ মাংস,মেকুৰীৰ মাংস,গাহৰীৰ মাংস,ছাগলীৰ মাংস ইত‍্যাদি পোৱা যায়। এই মাছ- মাংসৰ পৰা অহা গেলা-পচা দূৰ্গন্ধৰ পৰা এই কৰোণা ভাইৰাচৰ সৃষ্টিৰ মূল কাৰণ বুলি তেওলোকে কৈছিল।কিন্তু ই সচা নহয় আহক আমি জানি থও যে ইয়াৰ সৃষ্টি হোৱাৰ কাৰণসমূহ...
বহুদিন ধৰি চীনদেশৰ  "চৰকাৰী ৰিৰ্চাছ লেব" ত প্ৰায় ৬০০ৰো অধিক বাদূলীৰ ওপৰত বিশেজ্ঞসকলে ৰিৰ্চাছ কৰি আছিল। ৰিৰ্চাছ কৰি থাকোতে এদিন এটা বাদূলীয়ে  Dr. Li Wenliang দেহত আক্ৰমণ কৰিছিল। Dr. Li Wenliang দেহত আক্ৰমণ কৰাৰ পাছত তেওৰ দেহত কিছুমান ৰোগে আক্ৰমণ কৰিছিল। যেনে:- জ্বৰ,কাহ,বিষ আদি।
আৰু এদিধ গৈ ই এটা ভয়ানক ৰূপত ৰূপান্তৰিত হল। কিন্তু Dr. Li Wenliang এই বেমাৰৰ ধৰা পেলাইল যে ই কৰোনাভাইৰাছ বুলি।
কিন্তু চীনে বিশ্বৰ আগত এই কথা লুকুৱাই  ৰাখিছিল। মূলতে কব লাগিব যে চীনৰ ভূলৰ কাৰণে এই ভাইৰাছৰ সৃষ্টি হয়।

Post a Comment

0 Comments