বুজাবুজি চুক্তিৰ লাভালাভ বোৰ কি? MOU আৰু LOI ৰ মাজত প্ৰাৰ্থক্য কি?

 

বুজাবুজি চুক্তিৰ লাভালাভ বোৰ কি?MOU আৰু LOI ৰ মাজত প্ৰাৰ্থক্য কি?

MoU হৈছে চৰকাৰ আৰু কেন্দ্ৰীয় ৰাজহুৱা খণ্ডৰ উদ্যোগৰ ব্যৱস্থাপনাৰ মাজত এক মীমাংসা কৰা চুক্তি।

ইয়াৰ সম্পৰ্ক নাম হৈছে_"বুজাবুজিৰ চুক্তিপত্ৰ"।

বুজাবুজিৰ চুক্তি হৈছে দুটা বা অধিক পক্ষৰ মাজত এক প্ৰকাৰৰ চুক্তি। ই পক্ষবোৰৰ মাজত ইচ্ছাৰ এক সমন্বয় প্ৰকাশ কৰে, যি এক অভিপ্ৰেত উমৈহতীয়া কাৰ্যপন্থা সূচায়। ইয়াক প্ৰায়ে এনে ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰা হয় য'ত পক্ষবোৰে আইনী প্ৰতিশ্ৰুতি বুজায় নহয় বা এনে পৰিস্থিতিত য'ত পক্ষবোৰে আইনীভাৱে বলবৎ কৰিব পৰা চুক্তি সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰে। এইটো এজন ভদ্ৰলোকৰ চুক্তিৰ অধিক আনুষ্ঠানিক বিকল্প।বহুতো কোম্পানী আৰু চৰকাৰী সংস্থাই বিভাগ, সংস্থা বা নিকটভাৱে ধাৰণ কৰা কোম্পানীবোৰৰ মাজৰ সম্পৰ্ক নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ বুজাবুজিচুক্তি ব্যৱহাৰ কৰে।

দস্তাবেজ এখনে এক বাধ্যতামূলক চুক্তি গঠন কৰে নে নাই সেয়া কেৱল নথিপত্ৰৰ সঠিক পাঠত সুনিৰ্ধাৰিত আইনী উপাদানৰ উপস্থিতি বা অনুপস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। প্ৰয়োজনীয় উপাদানবোৰ হৈছে আগবঢ়োৱা আৰু গ্ৰহণযোগ্যতা, বিবেচনা, আৰু আইনীভাৱে আৱদ্ধ হোৱাৰ অভিপ্ৰায় আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত, চুক্তিটো সামগ্ৰীৰ বাবে বা সেৱা ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি নিৰ্দিষ্টবোৰ অলপ পৃথক হ'ব পাৰে।

ব্যৱসায়ত, বুজাবুজি চুক্তি হৈছে সাধাৰণতে দুটা (বা অধিক) পক্ষৰ মাজত আইনীভাৱে বাধ্যতামূলক নহয়, যি পাৰস্পৰিক বুজাবুজি বা চুক্তিৰ চৰ্তাৱলী আৰু বিৱৰণ নিৰ্ধাৰণ কৰে, প্ৰতিটো পক্ষৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু দায়বদ্ধতা উল্লেখ কৰে। চৰকাৰী সংস্থা আৰু এটা অ-বাণিজ্যিক, বেচৰকাৰী সংগঠনৰ মাজতও বুজাবুজিৰ চুক্তি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

যুক্তৰাজ্যত, এই বুজাবুজি চুক্তি শব্দটো সাধাৰণতে ক্ৰাউনৰ কিছু অংশৰ মাজত হোৱা চুক্তিক বুজাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই শব্দটো প্ৰায়ে হস্তান্তৰৰ সন্দৰ্ভত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, উদাহৰণ স্বৰূপে 1999 চনত কেন্দ্ৰীয় পৰিৱেশ, খাদ্য আৰু গ্ৰাম্য পৰিক্ৰমা বিভাগ আৰু স্কটিছ পৰিৱেশ সঞ্চালকালয়ৰ মাজত সংমিশ্ৰণ হয়।

আন্তৰ্জাতিক সম্পৰ্কত, বুজাবুজি চুক্তিসমূহ বিস্তৃত শ্ৰেণীৰ চুক্তিৰ অধীনত পৰে আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ চুক্তি সংগ্ৰহত পঞ্জীয়ন কৰিব লাগে। ব্যৱহাৰিক ভাৱে আৰু ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ আইনী পৰিক্ৰমা কাৰ্যালয়ৰ 'গোপন কূটনীতি' পৰিহাৰ কৰিবলৈ পঞ্জীয়ন কৰাৰ জোৰ স্বত্বেও, বুজাবুজি চুক্তিবোৰ কেতিয়াবা গোপনীয় ৰখা হয়। আইনৰ ক্ষেত্ৰত, বুজাবুজি চুক্তিৰ শিৰোনামৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে নথিখন আন্তৰ্জাতিক আইনৰ অধীনত বাধ্যতামূলক বা বাধ্যতামূলক নহয়। এক নিৰ্দিষ্ট বুজাবুজি চুক্তি আইনীভাৱে বাধ্যতামূলক নথি হ'ব নে নাই নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ, পক্ষবোৰৰ অভিপ্ৰায়ৰ লগতে স্বাক্ষৰকাৰীৰ স্থিতি পৰীক্ষা কৰিব লাগিব।শব্দবোৰৰ সতৰ্ক বিশ্লেষণে দস্তাবেজখনৰ সঠিক প্ৰকৃতিও স্পষ্ট কৰিব। আন্তৰ্জাতিক ন্যায়ালয়ে কাটাৰ বনাম ৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ গোচৰত এখন নথিৰ আইনী স্থিতি নিৰ্ধাৰণৰ বিষয়ে কিছু অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰিছে।

অধিক আনুষ্ঠানিক সঁজুলিৰ তুলনাত বুজাবুজিচুক্তিৰ এটা সুবিধা হ'ল, যিহেতু আন্তৰ্জাতিক আইনৰ অধীনত দায়বদ্ধতা পৰিহাৰ কৰিব পাৰি, সেইবোৰ প্ৰায়ে আইনী অনুমোদনৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ কাৰ্যকৰী কৰিব পাৰি। সেয়েহে, এই বুজাবুজি চুক্তিবোৰ প্ৰায়ে বিদ্যমান চুক্তিবোৰ সংশোধন আৰু অনুকূলিত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, এনে ক্ষেত্ৰত এই বুজাবুজি চুক্তিৰ স্থিতি আছে।অৱশ্যে, অনুমোদন সম্পৰ্কীয় সিদ্ধান্তটো পক্ষবোৰৰ আভ্যন্তৰীণ আইনৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰণ কৰা হয় আৰু সন্মত বিষয়টোৰ ওপৰত বৃহৎ পৰিমাণে নিৰ্ভৰ কৰে। গোপনীয় ৰখা বুজাবুজিচুক্তি (অৰ্থাৎ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সৈতে পঞ্জীভুক্ত নহয়) কোনো ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ অংগৰ আগত প্ৰয়োগ কৰিব নোৱাৰি, আৰু এইটো সিদ্ধান্তত উপনীত হ'ব পাৰে যে আন্তৰ্জাতিক আইনৰ অধীনত কোনো বাধ্যবাধকতা সৃষ্টি কৰা হোৱা নাই।যদিও বহুপাক্ষিক ক্ষেত্ৰত বুজাবুজিৰ চুক্তি কদাচিৎ দেখা যায়, আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমান পৰিবহন চুক্তিবোৰ প্ৰকৃততে বুজাবুজিৰ চুক্তি।

  • চৰকাৰত বুজাবুজি চুক্তি কি?

বুজাবুজিৰ চুক্তি হৈছে খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসন (এফ.ডি.এ.) আৰু ফেডাৰেল, ৰাজ্য বা স্থানীয় চৰকাৰী সংস্থাবোৰৰ মাজত এক আনুষ্ঠানিক চুক্তি; শৈক্ষিক প্ৰতিষ্ঠান; আৰু অন্যান্য প্ৰতিষ্ঠান (যেনে, অলাভজনক সংগঠন)। এই বুজাবুজি চুক্তিয়ে দুয়োপক্ষৰ মাজত এক বুজাবুজি গঠন কৰে কিন্তু ই এক অ-বাধ্যতামূলক চুক্তি।

  • ভাৰতীয় আইনত বুজাবুজি চুক্তি কি?

বুজাবুজিৰ চুক্তি পত্ৰ সাধাৰণতে এক অ-বাধ্যতামূলক চুক্তিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যিয়ে 2 জন লোক বা ব্যৱসায়ৰ সৰ্বসন্মতিক্ৰমে কাম কৰাৰ অভিপ্ৰায় বৰ্ণনা কৰে। সেয়েহে, ভাৰতত এক বুজাবুজি চুক্তিক অভিপ্ৰায় পত্ৰ বুলিও কোৱা হয়। ... এই চুক্তিক 'বুজাবুজিৰ চুক্তি' বুলি কোৱা হয়।

  • বুজাবুজি চুক্তিৰ অৰ্থ কি?

এক আনুষ্ঠানিক, স্বাক্ষৰিত চুক্তি যি সামূহিক দৰদাম চুক্তিৰ পৰিশিষ্ট হিচাপে কাম কৰে। এক বুজাবুজি চুক্তিয়ে সাধাৰণতে চুক্তিৰ ম্যাদৰ সময়ত উদ্ভৱ হোৱা এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়ৰ সমাধান কৰে, আৰু ই সেই বিষয়টোত পক্ষবোৰৰ মাজত পাৰস্পৰিক বুজাবুজিপ্ৰতিনিধিত্ব কৰে।

  • বুজাবুজি চুক্তিৰ লাভালাভ বোৰ কি?

বুজাবুজিৰ চুক্তি এখন হৈছে ব্যৱসায়িক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা এক উপযোগী সঁজুলি। গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে, ই হৈছে চুক্তি এটাত প্ৰৱেশ কৰাৰ আগতে সৃষ্টি কৰা এক অ-আইনী ভাৱে বাধ্যতামূলক নথি। ই প্ৰস্তাৱিত চৰ্তাৱলী নথিভুক্ত কৰে আৰু ব্যৱসায়িক সম্পৰ্ক সৃষ্টি কৰিবলৈ পক্ষবোৰৰ মাজত এক মৌলিক অভিপ্ৰায় স্থাপন কৰে।

  • বুজাবুজি চুক্তি কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ?

এক বুজাবুজি চুক্তি গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ই এক চুক্তিত প্ৰতিটো পক্ষৰ দায়িত্ব নিৰ্ধাৰণ কৰে, চুক্তিৰ পৰিসৰ আৰু কৰ্তৃত্ব প্ৰদান কৰে, চৰ্তাৱলী স্পষ্ট কৰে আৰু অনুপালনৰ বিষয়বোৰ নিৰ্ধাৰণ কৰে।

  • MOU আৰু LOI ৰ মাজত প্ৰাৰ্থক্য কি?

অভিপ্ৰায়পত্ৰ হৈছে এটা পক্ষৰ আন এটা পক্ষৰ সৈতে ব্যৱসায় কৰাৰ প্ৰাথমিক প্ৰতিশ্ৰুতি ঘোষণা কৰা এখন নথি। ... দুয়োটাৰ মাজত প্ৰাথমিক পাৰ্থক্য হৈছে যে অভিপ্ৰায়পত্ৰ এখন বাধ্যতামূলক নহয়, আনহাতে বুজাবুজিৰ চুক্তি এখন বাধ্যতামূলক বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু আদালতত ওজন বহন কৰে।



0 Comments