বিশ্ব ইমোজী দিৱসৰ তাৎপৰ্য। ইমোজী দিৱস কেতিয়া আৰু কিয় উদ্যাপন কৰা হয়।

বিশ্ব ইমোজী দিৱসৰ তাৎপৰ্য। ইমোজী দিৱস কেতিয়া আৰু কিয় উদ্যাপন কৰা হয়।



বিশ্ব ইমোজি দিৱস হৈছে এক বাৰ্ষিক অনানুষ্ঠানিক বন্ধ যি ১৭ জুলাইত অনুষ্ঠিত হৈছিল, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে ইমোজি উদযাপন কৰা, আটাইতকৈ পুৰণি উদযাপনৰ পিছৰ বছৰবোৰত, ইমোজি সম্পৰ্কীয় সামগ্ৰী বা অন্যান্য ঘোষণা আৰু মুক্তিৰ বাবে এক জনপ্ৰিয় তাৰিখ হৈ পৰিছে।

বিশ্ব ইমোজি দিৱস হৈছে চি.এন.বি.চি.ৰ মতে "জেৰেমি বাৰ্গেৰ মস্তিষ্কৰ উদ্ভাৱন" যিয়ে কৈছিল যে "ইমোজিপিডিয়া"ৰ লণ্ডনস্থিত প্ৰতিষ্ঠাপকে ইয়াক ২০১৪ চনত সৃষ্টি কৰিছিল।

নিউয়ৰ্ক টাইমছে প্ৰতিবেদন দিছিল যে বুৰ্গে ১৭ জুলাইত এইটো সৃষ্টি কৰিছিল "আইফোনত কেলেণ্ডাৰ ইমোজি দেখুওৱাৰ ধৰণৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি"। প্ৰথম বিশ্ব ইমোজি দিৱসৰ বাবে "বুৰ্গে দ্য ইণ্ডিপেণ্ডেণ্ট"ক কৈছিল__তাৰিখ বাছনি কৰাৰ বাহিৰে আন কোনো আনুষ্ঠানিক পৰিকল্পনা ৰখা হোৱা নাছিল। ৱাশ্বিংটন পোষ্টে ২০১৮ চনত পৰামৰ্শ দিছিল যে পঢ়ুৱৈসকলে এই দিনটো কেৱল ইমোজিৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে।

২০১৬ চনত, গুগলে ইউনিকোড চৰিত্ৰ ইউ+১এফ ৪ চি৫ কেলেণ্ডাৰৰ উপস্থিতি সলনি কৰি এণ্ড্ৰইড, জিমেইল, হেংআউট আৰু ক্ৰ'ম অ'এছ সামগ্ৰীত ১৭ জুলাই প্ৰদৰ্শন কৰে। ২০২০ চনলৈকে, বেছিভাগ মুখ্য প্লেটফৰ্মে বিশ্ব ইমোজি দিৱসত বিভ্ৰান্তি পৰিহাৰ কৰিবলৈ এই ইমোজিত ১৭ জুলাই দেখুৱাবলৈ সলনি কৰিছিল।

২০১৬ চনত পেপচি ৱৰ্ল্ড ইমোজি দিৱসৰ ৰেড কাৰ্পেট অনুষ্ঠানত মেগী গিলেনহল, এণ্ড্ৰিউ ৰেনেলছ আৰু অলিভিয়া পালেৰ্মো উপস্থিত আছিল। ২০১৭ চনত বিশ্ব ইমোজি দিৱসত চাক্স ফিফথ এভিনিউৰ ৰেড কাৰ্পেটত পাওলা আব্দুল, মায়া ৰুডলফ, লিয়াম আইকেন, জেৰেমি বুৰ্গে আৰু ফাৰ্ণ মেলিছ।

এম্পায়াৰ ষ্টেট বিল্ডিংটো ২০১৭ চনত বিশ্ব ইমোজি দিৱসৰ বাবে "ইমোজি হালধীয়া"ত জ্বলোৱা হৈছিল, আৰু নিউয়ৰ্ক ষ্টক এক্সচেঞ্জ ক্লোজিং বেলটো ইমোজি চলচ্চিত্ৰৰ জেক টি অষ্টিন আৰু ইমোজিপিডিয়াৰ জেৰেমি বুৰ্গে বজাইছিল। ২০১৭ চনত বিশ্ব ইমোজি দিৱসত ডুবাইত "ইমোজিৰ পোছাক পিন্ধা লোকৰ সৰ্ববৃহৎ সমাৱেশ"ৰ বাবে গিনিছ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডৰ চেষ্টা কৰা হৈছিল।

নিউয়ৰ্ক মিউজিকেল ফেষ্টিভেলৰ অংশ হিচাপে বিশ্ব ইমোজি দিৱস ২০১৮-ত একৰ্ণ থিয়েটাৰত নিউয়ৰ্ক চহৰত মিউজিকেল ইমোজিলেণ্ডৰ অফ-ব্ৰডৱে প্ৰিমিয়াৰ হৈছিল।

২০১৯ চনত ব্ৰিটিছ লাইব্ৰেৰীয়ে ইউনিকোডৰ সভাপতি মাৰ্ক ডেভিছ আৰু ইমোজিপেডিয়াৰ প্ৰতিষ্ঠাপক জেৰেমি বুৰ্গেৰ সৈতে ইমোজিৰ ভৱিষ্যত সম্পৰ্কে আলোচনা কৰি বিশ্ব ইমোজি দিৱসত এক অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰিছিল আৰু তুৰিনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ সংগ্ৰহালয়ে ১৫০০-২০২০: ফিজিঅ'গনোমিৰ পৰা ইমোজিলৈও প্ৰদৰ্শনী মুকলি কৰিছিল।

২০১৬ চনত টুইটাৰে উল্লেখ কৰিছিল যে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ "ইমোজি-প্ৰেমী" বৈদেশিক মন্ত্ৰী জুলি বিশপে তেওঁৰ জন্মদিন বিশ্ব ইমোজি দিৱসৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিছিল।

২০১৭ চনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সদনৰ অধ্যক্ষ পল ৰিয়ানে বিশ্ব ইমোজি দিৱসত এটা ভিডিঅ' মুকলি কৰি দাবী কৰিছিল যে তেওঁ "ইমোজিৰ ওপৰত উন্মাদ হৈ পৰে" যাক ব্যাপকভাৱে সমালোচনা কৰা হৈছিল।

২০১৮ চনত, এডউইকে প্ৰতিবেদন দিছিল যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা, সেনা আৰু নৌসেনা বিভাগৰ ছ'চিয়েল মিডিয়া পোষ্টবোৰ বিশ্ব ইমোজি দিৱসৰ "উচ্ছল আনন্দৰ বাবে এক অদ্ভুত উপযুক্ত" যেন লাগিছিল, আনহাতে আন বিপনীবোৰে এইবোৰক "অদ্ভুত" আৰু "এটা ইমোজিৰ আটাইতকৈ ভয়ানক হাৰামীকৰণ" বুলি অভিহিত কৰিছিল।

Post a Comment

0 Comments