অসম চৰকাৰত আনন্দ ৰামবৰুৱা বঁটা কেতিয়া দিয়া হৈছিল? আনন্দৰাম বৰুৱাৰ জীৱনী।

 

লক্ষ্য কি আছিল?

২০০৫ চনত অসম চৰকাৰে ছাত্ৰ সমাজৰ মাজত স্বাস্থ্যকৰ প্ৰতিযোগিতা বৃদ্ধি কৰা আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি শিক্ষাৰ সহায়ত আজিলৈকে জ্ঞান আৰু তথ্যৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ ধাৰণা সমৃদ্ধ কৰাত সহায় কৰাৰ একমাত্ৰ লক্ষ্যৰে আনন্দৰাম বৰুৱা বঁটা আঁচনি আৰম্ভ কৰিছিল।

এই বঁটা লাভ কৰা প্ৰথম জন ব্যক্তি আছিল ৰজনীকান্ত দেৱ শৰ্মা।

যোৱা কেই বছৰমান ধৰি অসম চৰকাৰে এছ,ই,বি,এ আৰু ৰাজ্যিক মাদ্ৰাছা শিক্ষা পৰিষদৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এইচ,এছ,এল,চি, উচ্চ মাদ্ৰাছা আৰু এফ,এম পৰীক্ষাত ষ্টাৰ মাৰ্ক আৰু তাৰও অধিক লাভ কৰা মেধাৱী শিক্ষাৰ্থীসকলক সন্মান জনোৱাৰ বাবে ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰ (পিচি)ৰ সৈতে এখন প্ৰমাণপত্ৰৰ ৰূপত প্ৰশংসা পত্ৰৰ সৈতে সন্মানীয় আনন্দৰাম বৰুৱা বঁটা প্ৰদান কৰি আহিছে।

অসম চৰকাৰত আনন্দ ৰামবৰুৱা বঁটা কেতিয়া দিয়া হৈছিল? আনন্দৰাম বৰুৱাৰ জীৱনী।


২০০৫ চনত অসম চৰকাৰে ছাত্ৰ সমাজৰ মাজত স্বাস্থ্যকৰ প্ৰতিযোগিতা বৃদ্ধি কৰা আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি শিক্ষাৰ সহায়ত আপ-টু-ডেট জ্ঞান আৰু তথ্যৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ ধাৰণা সমৃদ্ধ কৰাত সহায় কৰাৰ একমাত্ৰ লক্ষ্যৰে আনন্দৰাম বৰুৱা বঁটা আঁচনি আৰম্ভ কৰিছিল। বিশ্বায়নৰ এই যুগত, তথ্য প্ৰযুক্তিয়ে ইতিমধ্যে জীৱনৰ বহুতো দিশ যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন কৰিছে আৰু শেহতীয়া বছৰবোৰত এই শক্তিশালী ক্ষেত্ৰখনে বিশ্ববিদ্যালয় পৰ্যায়লৈকে বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়সমূহৰ শৈক্ষিক পাঠ্যক্ৰমত স্থান লাভ কৰিছে। সেয়েহে তথ্য প্ৰযুক্তি উদ্যোগৰ সহজাত সম্ভাৱনাৰ বৰ্তমানৰ পৰিস্থিতিলৈ লক্ষ্য কৰি অসম চৰকাৰে এই অনন্য আঁচনিৰ জৰিয়তে তথ্য প্ৰযুক্তি শিক্ষাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে এক প্ৰয়াস কৰিছে।


কোনে আৰু কেনেকৈ পঞ্জীয়ন কৰিব?


এছ.ই.বি.এ. আৰু ৰাজ্যিক মাদ্ৰাছা শিক্ষা পৰিষদ, অসমে অনুষ্ঠিত এইচ.এছ.এল.চি., উচ্চ মাদ্ৰাছা আৰু এফ.এম. পৰীক্ষাত ষ্টাৰ মাৰ্ক আৰু অধিক লাভ কৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে প্ৰমাণপত্ৰ আৰু ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰ (পিচি)ৰ ৰূপত আনন্দৰাম বৰুৱা বঁটা লাভ কৰিবলৈ ডাটাশ্বীট পূৰণ কৰি নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব।


হিতাধিকাৰীসকলে একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হোৱাৰ বাবে অনলাইন লাৰ্ণিং, কোচিং আৰু স্কোৰ ইমপ্ৰুভমেণ্ট চিষ্টেমৰ সৈতে একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ শ্ৰেণী অনুসৰি হিতাধিকাৰী সকলৰ বাবে এন,চি,ই,আৰ,টি পাঠ্যক্ৰম অনুসৰি ডিজিটেল একাডেমিক সমলও লাভ কৰিব।


কি কি প্ৰমাণৰ প্ৰয়োজন হয়।


1. উত্তীৰ্ণৰ প্ৰমাণ পত্ৰ: উত্তীৰ্ণ প্ৰমাণ পত্ৰখন প্ৰতিষ্ঠানটোৰ মুৰব্বীৰ দ্বাৰা যথাযথভাৱে প্ৰমাণিত আৰু কাউণ্টাৰ স্বাক্ষৰিত যাৰ পৰা আবেদনকাৰীয়ে পিডি,এফ ফাইল ফৰ্মেটত উত্তীৰ্ণ হৈছিল।

2. JPG ফাইল ফৰ্মেটত আবেদনকাৰীৰ এখন স্ব-প্ৰমাণিত পাছপোৰ্ট আকাৰৰ ফটো।

3. HSLC মাৰ্ক-শ্বীটৰ মূল প্ৰতিলিপি।

4. শেহতীয়া পাছপোৰ্ট ফটোৰ এটা প্ৰতিলিপি।

5. বয়স প্ৰমাণৰ ফটোকপি।


ৰেজিষ্ট্ৰেচন কৰাৰ পূৰ্বে কৰা নিয়মাৱলী:


ডাটা শ্বীট পূৰণৰ বাবে অন-লাইন পঞ্জীয়নৰ সময়ত শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ প্ৰাথমিক তথ্য যেনে নাম, ম'বাইল নম্বৰ, পিতৃ/অভিভাৱকৰ নাম ইত্যাদি দাখিল কৰিব লাগিব। লগতে, তেওঁলোকে প্ৰতিষ্ঠানটোৰ মুৰব্বীৰ দ্বাৰা যথাযথভাৱে প্ৰমাণিত আৰু কাউণ্টাৰ ত স্বাক্ষৰিত উত্তীৰ্ণ প্ৰমাণপত্ৰ আপলোড কৰিব লাগিব যাৰ পৰা আবেদনকাৰীয়ে পিডিএফ ফাইল ফৰ্মেটত উত্তীৰ্ণ হৈছিল আৰু জেপিজি ফাইল ফৰ্মেটত আবেদনকাৰীৰ স্ব-প্ৰমাণিত পাছপোৰ্ট আকাৰৰ ফটো গ্ৰাফ। 

ওপৰোক্ত পদক্ষেপবোৰ সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত, আবেদনকাৰীয়ে তেওঁৰ পঞ্জীয়নৰ বিপৰীতে স্বীকৃতি প্ৰাপ্ত কৰিব।

Registration Online:

ৰেজিষ্ট্ৰেচন কৰাৰ অফিচিয়েল ৱেবচাইট

ডিষ্টিংচন পোৱা সকলৰ তালিকা

Star Mark পোৱা সকলৰ তালিকা


অতিৰিক্ত:


২০০৫ চনৰ মাৰ্চ মাহত বাজেট অধিৱেশনত অসম চৰকাৰে ৰাজ্যখনৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত প্ৰতিযোগিতামূলক মনোভাৱ কঢ়িয়াই অনাৰ বাবে এক অনন্য বঁটা আঁচনি হিচাপে অসম চৰকাৰে আনন্দৰাম বৰুৱা বঁটা আঁচনি ঘোষণা কৰিছিল। মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰীৰ এই ঘোষণাৰ পিছত শিক্ষাৰ দৃশ্যপট যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন হৈছে। প্ৰথমে অবিশ্বাস আছিল যি সোনকালেই আচৰিত হৈ পৰিছিল আৰু তাৰ পিছত এই আঁচনিৰ বাবে অভিভাৱক, শিক্ষাৰ্থী, বঁটা প্ৰাপ্ত আৰু শিক্ষকসকলৰ এক অনন্য আৱেগিক বন্ধনলৈ পৰিৱৰ্তিত হৈছিল।


সন্মানীয় আইচিএছত যোগদান কৰা চতুৰ্থ ভাৰতীয় (আৰু প্ৰথম অসমবাসী) স্বৰ্গীয় আনন্দৰাম বৰুৱা আৰু উপায়ুক্ত হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় ৰ সন্মানত এই বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল। তেওঁ এজন মহান সংস্কৃত পণ্ডিত আছিল আৰু সংস্কৃত-ইংৰাজী অভিধানকে ধৰি কেইবাখনো কিতাপ ৰচনা কৰিছিল।


অসম ইলেক্ট্ৰনিক্স ডেভেলপমেণ্ট কৰ্পোৰেচন লিমিটেডক পৰিকল্পনা আৰু উন্নয়ন বিভাগৰ হৈ আঁচনিখন সম্পাদন কৰাৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছিল। ২০০৫ চনৰ ১৪ ছেপ্টেম্বৰত ঐতিহাসিক ন্যায়াধীশ ক্ষেত্ৰখনত আনন্দৰাম বৰুৱা বঁটাৰ প্ৰথম কাৰ্যসূচী কেন্দ্ৰীয়ভাৱে আৰম্ভ কৰা হৈছিল। প্ৰতিখন জিলাতে জিলা পৰ্যায়ৰ কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হৈছিল আৰু মাননীয় মন্ত্ৰী আৰু বিধায়কসকলে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। এই প্ৰতিটো কাৰ্যসূচীত হাজাৰ হাজাৰ উৎসাহী শিক্ষাৰ্থী, অভিভাৱক আৰু শিক্ষক উপস্থিত আছিল।


২০০৬ চনত দ্বিতীয় বছৰত, কম্পিউটাৰ বিতৰণৰ কাৰ্যসূচীটো মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ১৭ ডিচেম্বৰ, ২০০৬ তাৰিখে ন্যায়াধীশ ক্ষেত্ৰত আনুষ্ঠানিকভাৱে আৰম্ভ কৰিছিল। আগৰ বছৰৰ দৰে, বিতৰণৰ বাবে জিলা আৰু উপ বিভাগ পৰ্যায়ৰ কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত কৰা হৈছিল। আগৰ বছৰৰ দৰে, কাৰ্যসূচীবোৰত হাজাৰ হাজাৰ শিক্ষাৰ্থী, অভিভাৱক আৰু অধ্যক্ষই উৎসাহেৰে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। ২০০৭ চনত তৃতীয় বছৰত, কম্পিউটাৰ বিতৰণ কাৰ্যসূচী ২ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০০৮ তাৰিখে ন্যায়াধীশ ক্ষেত্ৰত মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে আৰম্ভ কৰিছিল। যোৱা দুবছৰৰ দৰে, জিলা আৰু উপ বিভাগ পৰ্যায়ত একে ধৰণৰ কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হৈছিল। এই কাৰ্যসূচীবোৰত শিক্ষক, শিক্ষাৰ্থী, অভিভাৱকৰ সঁহাৰি যথেষ্ট উৎসাহজনক আছিল। একেদৰে,২০০৮ চনৰ চতুৰ্থ দাম্পত্য বৰ্ষৰ বাবে, কম্পিউটাৰ বিতৰণ কাৰ্যসূচীটো ২০০৯ চনৰ ২২ জানুৱাৰীত গুৱাহাটীৰ খানাপাৰাৰ পশু চিকিৎসা ক্ষেত্ৰত মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে আৰম্ভ কৰিছিল। বিতৰণ কাৰ্যসূচীবোৰ সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ হৈছিল যদিও অসম ৰাজ্যৰ বাহিৰত। চৰকাৰে সিদ্ধান্ত অনুসৰি ৰাজ্যিক মাদ্ৰাছা ব'ৰ্ডে অনুষ্ঠিত চূড়ান্ত পৰীক্ষাত (এফএম) প্ৰথম বিভাগ লাভ কৰা সকলো শিক্ষাৰ্থীকো আঁচনিখনৰ অধীনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল।




আনন্দৰাম বৰুৱাৰ বিষয়ে চমুকৈ


১৮৫০ চনৰ ২১ মে'ত উত্তৰ গুৱাহাটীৰ ৰাজাদুয়াৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা আনন্দৰাম বৰুৱা কেৱল এজন পণ্ডিতেই অসাধাৰণ নাছিল, ভাৰতীয় অসামৰিক সেৱাত যোগদান কৰা প্ৰথম গৰাকী অসম আৰু পঞ্চম ভাৰতীয়ও আছিল। জিলা দণ্ডাধীশ হিচাপে নিযুক্ত হোৱা তেওঁ প্ৰথম ভাৰতীয় অসামৰিক লোকও আছিল।


আনন্দৰাম বৰুৱা গুৱাহাটী চৰকাৰী চেমিনেৰীৰ পৰা (বৰ্তমান কটন কলেজিয়েট স্কুল বুলি জনা জাত) স্কুলীয়া শিক্ষা লাভ কৰিছিল, ১৮৬৪ চনত কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছিল আৰু প্ৰেচিডেন্সি কলেজত যোগদান কৰিছিল। তেওঁ ১৮৬৯ চনত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল আৰু ইংলেণ্ডত পঢ়াৰ বাবে প্ৰাৰ্থী বাছনি কৰিবলৈ মহাবিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা অনুষ্ঠিত পৰীক্ষাত শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছিল। তেওঁ ১৮৬৯ চনৰ বসন্তত ইংলেণ্ডত উপস্থিত হৈছিল। তেওঁ ১৮৭২ চনত ভাৰতীয় অসামৰিক সেৱাৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছিল। তেওঁ অসম আৰু অবিভক্ত বংগত বহুতো পদত সেৱা আগবঢ়াইছিল।



আনন্দৰাম বৰুৱা মহাবীৰ চৰিত, "সৰস্বতীকান্তভৰ্না" আৰু "নমালিঙ্গানুসৰণ"ৰ দৰে কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু বিৰল সংস্কৃত কালজয়ী ৰচনা প্ৰকাশ কৰিছিল, লগতে তেওঁৰ নিজৰ ভাষ্যবোৰৰ সৈতে, সেইবোৰৰ ভিতৰত 'জনাকীৰামভষ্য,' বুলি উল্লেখ কৰা হৈছিল। তেওঁৰ অন্যান্য ৰচনাসমূহৰ ভিতৰত আছে "ভৱভূতি" আৰু "সংস্কৃত সাহিত্য"ত তেওঁৰ স্থান আৰু ভাৰতৰ প্ৰাচীন ভূগোল। তেওঁ ১৮৭৩-৭৪ চনত ইংৰাজী সংস্কৃত অভিধানৰ সংকলন আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ১৮৭৭ চনত ইয়াক সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। চৈধ্য বছৰ বয়সত অমৰকোচা আয়ত্ত কৰাৰ বাবে আনন্দৰাম বৰুৱা, যাক "অসমঅমৰসিংহ" বুলিও জনা যায়, সংস্কৃত গ্ৰামাৰত বাৰটা খণ্ডত তেওঁৰ মেগনাম অপাছপৰিকল্পনা কৰিছিল, যি তেওঁৰ সময়ৰ আন যিকোনো পণ্ডিতৰ প্ৰতিশ্ৰুতিতকৈ অধিক কষ্টকৰ আৰু অসাধাৰণ উদ্যোগ। দুটা খণ্ড, যিবোৰ তেওঁ তেওঁৰ মৃত্যুৰ আগতে অকলে উলিয়াব পাৰিছিল, প্ৰোচোডি আৰু লেক্সিকোগ্ৰাফীৰ প্ৰতি সমৰ্পিত আছিল, আৰু মেক্স মুলাৰৰ প্ৰশংসা লাভ কৰিছিল।


১৮৮৯ চনৰ ১৯ জানুৱাৰীত আনন্দৰাম বৰুৱা শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰে। তেওঁৰ প্ৰশাসনিক আৰু সাহিত্যিক কেৰিয়াৰৰ ডেৰ দশকৰ কম সময়ৰ ভিতৰত, আনন্দৰাম বৰুৱা তেওঁৰ কাৰ্য্যালয়ৰ মনোমোহা কৰ্তব্যৰ মাজত, তেওঁৰ সহজাত প্ৰচুৰ পাণ্ডিত্যৰ প্ৰতিফলন ঘটাই দুৰ্ধৰ্ষ খণ্ডৰ সাহিত্য সৃষ্টিৰ প্ৰতি নিজকে সমৰ্পিত কৰিছিল। তেওঁৰ জীৱন আছিল নিষ্ঠা আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ প্ৰতিমূৰ্তি। তেওঁ নিঃসন্দেহে এজন শ্ৰেষ্ঠ অসামৰিক কৰ্মচাৰী আৰু এজন মহান পণ্ডিত আছিল যিটো অসমে এতিয়ালৈকে প্ৰস্তুত কৰিছে।


Post a Comment

2 Comments