MoU ৰ অৰ্থ কি? ভাৰতীয় আইনত MoU কি?

MoU ৰ অৰ্থ কি? ভাৰতীয় আইনত MoU কি? MoU হৈছে চৰকাৰ আৰু কেন্দ্ৰীয় ৰাজহুৱা খণ্ডৰ উদ্যোগৰ ব্যৱস্থাপনাৰ মাজত এক মীমাংসা কৰা চুক্তি।
ইয়াৰ সম্পৰ্ক নাম হৈছে_"বুজাবুজিৰ চুক্তিপত্ৰ"।
বুজাবুজিৰ চুক্তি হৈছে দুটা বা অধিক পক্ষৰ মাজত এক প্ৰকাৰৰ চুক্তি। ই পক্ষবোৰৰ মাজত ইচ্ছাৰ এক সমন্বয় প্ৰকাশ কৰে, যি এক অভিপ্ৰেত উমৈহতীয়া কাৰ্যপন্থা সূচায়। ইয়াক প্ৰায়ে এনে ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰা হয় য'ত পক্ষবোৰে আইনী প্ৰতিশ্ৰুতি বুজায় নহয় বা এনে পৰিস্থিতিত য'ত পক্ষবোৰে আইনীভাৱে বলবৎ কৰিব পৰা চুক্তি সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰে। এইটো এজন ভদ্ৰলোকৰ চুক্তিৰ অধিক আনুষ্ঠানিক বিকল্প।বহুতো কোম্পানী আৰু চৰকাৰী সংস্থাই বিভাগ, সংস্থা বা নিকটভাৱে ধাৰণ কৰা কোম্পানীবোৰৰ মাজৰ সম্পৰ্ক নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ বুজাবুজিচুক্তি ব্যৱহাৰ কৰে।
দস্তাবেজ এখনে এক বাধ্যতামূলক চুক্তি গঠন কৰে নে নাই সেয়া কেৱল নথিপত্ৰৰ সঠিক পাঠত সুনিৰ্ধাৰিত আইনী উপাদানৰ উপস্থিতি বা অনুপস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। প্ৰয়োজনীয় উপাদানবোৰ হৈছে আগবঢ়োৱা আৰু গ্ৰহণযোগ্যতা, বিবেচনা, আৰু আইনীভাৱে আৱদ্ধ হোৱাৰ অভিপ্ৰায় আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত, চুক্তিটো সামগ্ৰীৰ বাবে বা সেৱা ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি নিৰ্দিষ্টবোৰ অলপ পৃথক হ'ব পাৰে।
ব্যৱসায়ত, বুজাবুজি চুক্তি হৈছে সাধাৰণতে দুটা (বা অধিক) পক্ষৰ মাজত আইনীভাৱে বাধ্যতামূলক নহয়, যি পাৰস্পৰিক বুজাবুজি বা চুক্তিৰ চৰ্তাৱলী আৰু বিৱৰণ নিৰ্ধাৰণ কৰে, প্ৰতিটো পক্ষৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু দায়বদ্ধতা উল্লেখ কৰে। চৰকাৰী সংস্থা আৰু এটা অ-বাণিজ্যিক, বেচৰকাৰী সংগঠনৰ মাজতও বুজাবুজিৰ চুক্তি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
যুক্তৰাজ্যত, এই বুজাবুজি চুক্তি শব্দটো সাধাৰণতে ক্ৰাউনৰ কিছু অংশৰ মাজত হোৱা চুক্তিক বুজাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই শব্দটো প্ৰায়ে হস্তান্তৰৰ সন্দৰ্ভত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, উদাহৰণ স্বৰূপে 1999 চনত কেন্দ্ৰীয় পৰিৱেশ, খাদ্য আৰু গ্ৰাম্য পৰিক্ৰমা বিভাগ আৰু স্কটিছ পৰিৱেশ সঞ্চালকালয়ৰ মাজত সংমিশ্ৰণ হয়।

Post a Comment

0 Comments