অসমৰ মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ উদ্ভৱ।

অসমৰ মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ উদ্ভৱ।



মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ নাম কেনেকৈ উৎপত্তি হৈছিল?
 উদ্যানখনৰ নাম মানস নদীৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে, যাক সৰ্প দেৱী মানসাৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছে। মানস নদী হৈছে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ এক মুখ্য উপনদী, যি ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ মাজভাগৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়।
বিৱৰণ____

মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানক ১৯২৮ চনৰ ১ অক্টোবৰত ৩৬০ কিলোমিটাৰ এলেকাৰ সৈতে অভয়াৰণ্য হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। মানস জৈৱ সংৰক্ষণ ১৯৭৩ চনত সৃষ্টি কৰা হৈছিল। অভয়াৰণ্য ঘোষণা কৰাৰ আগতে, ই মানস আৰ.এফ. আৰু উত্তৰ কামৰূপ আৰ.এফ. নামৰ এক সংৰক্ষিত অৰণ্য আছিল। ইয়াক কুচবিহাৰ ৰাজপৰিয়াল আৰু গৌৰীপুৰৰ ৰাজাই চিকাৰ সংৰক্ষিত স্থান হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিছিল। 

১৯৫১ আৰু ১৯৫৫ চনত অঞ্চলটো ৩৯১ কিলোমিটাৰ² লৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। ই উনেস্কোৰ দ্বাৰা ১৯৮৫ চনৰ ডিচেম্বৰত এইটো এটা বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ আছিল। কহিতামা আৰ.এফ. কোকিলাবাৰী আৰ.এফ. আৰু পানবাৰী আৰ.এফ. 1990 চনত যোগ কৰি মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান গঠন কৰা হৈছিল। ১৯৯২ চনত ইউনেস্কোৱে ইয়াক গধুৰ চোৰাং চিকাৰ আৰু সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপৰ বাবে বিপদত পৰা বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ হিচাপে ঘোষণা কৰে। 25 ফেব্ৰুৱাৰী 2008 তাৰিখে, অঞ্চলটো 950 কিমি2 লৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। 21 জুন 2011 তাৰিখে, ইয়াক বিপদত থকা বিশ্ব ঐতিহ্যৰ তালিকাৰ পৰা আঁতৰোৱা হয় আৰু সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবে প্ৰশংসা কৰা হয়।
ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখনৰ কেন্দ্ৰত কেৱল এখন বন গাওঁ, পাগ্ৰাং আছে। এই গাওঁখনৰ বাহিৰেও আৰু ৫৬ খন গাওঁ উদ্যানখনৰ চাৰিওফালে আছে। আৰু বহুতো প্ৰান্তীয় গাওঁ প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষভাৱে উদ্যানখনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল।
ভৌগোলিক____
ৰাজনৈতিক ভূগোল: উদ্যানৰ এলেকা নিম্নলিখিত জিলাসমূহত পৰে: স্বায়ত্তশাসিত আঞ্চলিক অঞ্চলত চিৰাং, বাক্সা, অৰ্থাৎ ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যৰ বিটিআৰ।

উদ্যানখন তিনিটা পৰিসৰত বিভক্ত। পশ্চিম পৰিসৰটো পানবাৰীত অৱস্থিত, বৰপেটা ৰোডৰ ওচৰৰ বনচবাৰীত কেন্দ্ৰীয়, আৰু পাঠশালৰ ওচৰৰ ভূইয়াপাৰাত পূৱ। পৰিসৰবোৰ ভালদৰে সংযোজিত নহয়; যদিও কেন্দ্ৰৰ পৰা পানবাৰীলৈ যোৱাৰ বাবে দুখন মুখ্য নদী কঢ়িয়াই অনা প্ৰয়োজন, কেন্দ্ৰটোক পূব পৰিসৰৰ সৈতে সংযোগ কৰা এটা খহটা পথ (ডাইমাৰী পথ) আছে। বেছিভাগ দৰ্শনাৰ্থী বনচবাৰীলৈ আহে আৰু তাৰ পিছত ভূটান সীমান্তৰ মানস নদীৰ মাথানগুৰিত অৰণ্যৰ ভিতৰত কিছু সময় অতিবাহিত কৰে।
মানস পূৱ হিমালয়ৰ পাদদেশত অৱস্থিত আৰু ঘন অৰণ্যযুক্ত। মানস নদী উদ্যানখনৰ পশ্চিমৰ মাজেৰে বৈ গৈছে আৰু ইয়াৰ ভিতৰত মুখ্য নদী। ই ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ এটা মুখ্য উপনদী আৰু সমভূমিত উপনীত হোৱাৰ লগে লগে বি ডব্লিউ আৰ চি আৰু ভোলকাডুবা নামৰ দুখন পৃথক নদীত বিভক্ত হয়। আন পাঁচখন সৰু নদীও ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ মাজেৰে বৈ গৈছে যি বাহিৰৰ হিমালয়ৰ পাদদেশৰ তলত বিয়পি থকা বহল, তলৰ পলসুৱা টেৰাছত অৱস্থিত। মানস নদীয়ে ভাৰত আৰু ভূটানক বিভক্ত কৰা এক আন্তৰ্জাতিক সীমান্ত হিচাপেও কাম কৰে। উদ্যানখনৰ উত্তৰে থকা চাভানা এলেকাৰ আধাৰ চূণশিল আৰু বেলেগ শিলেৰে গঠিত, আনহাতে উদ্যানখনৰ দক্ষিণৰ ঘাঁহনিবোৰ সূক্ষ্ম এলুভিয়ামৰ গভীৰ জমাৰ ওপৰত থিয় হৈ আছে। উপ-হিমালয় ভবৰ তেৰাই গঠনৰ সংমিশ্ৰণৰ লগতে উপ-হিমালয় পৰ্বত অৰণ্যলৈকে নদীৰ উত্তৰাধিকাৰী য়ে ইয়াক পৃথিৱীৰ জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ আটাইতকৈ ধনী অঞ্চলসমূহৰ ভিতৰত এটা কৰি তুলিছে। উদ্যানখন অঞ্চলটোত 950 বৰ্গ কিলোমিটাৰ (370 বৰ্গ মাইল) আৰু ই গড় সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা 61-110 মিটাৰ (200-361 ফুট) উচ্চতাত অৱস্থিত।
সৰ্বনিম্ন তাপমাত্ৰা প্ৰায় 15 °চে. (59 °এফ) আৰু সৰ্বাধিক তাপমাত্ৰা প্ৰায় 37 °চে. (99 °ফাৰেনশ্বন)।
মে আৰু ছেপ্টেম্বৰৰ মাজত ধাৰাসাৰ বৰষুণ হয়। বাৰ্ষিক গড় বৰষুণ প্ৰায় 333 চেণ্টিমিটাৰ (131 ইঞ্চি)।

মানসত দুটা মুখ্য বশিষ্ঠ আছে:
ঘাঁহনিৰ বশিষ্ঠ: পিগমি হগ, ভাৰতীয় গঁড় , বেংগল ফ্লৰিকেন, বনৰীয়া এছিয়ান ম'হ ইত্যাদি।
উদ্ভিদ___
অৰণ্যৰ বশিষ্ঠ: লেহেম লৰিচ, কেপড লাঙ্গুৰ, বনৰীয়া গাহৰি, সম্বাৰ, মহান হৰ্ণবিল, মালায়ান দৈত্য কাঠবিলাক বা ক'লা দৈত্য কাঠবিলাক, চীনা পেঙ্গোলিন ইত্যাদি।

মানসৰ বাৰিষা অৰণ্য বোৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাৰ অৰ্ধ-চিৰসেউজ বনাঞ্চল পৰিৱেশঅঞ্চলত অৱস্থিত। হিমালয়ৰ উপ-ক্ৰান্তীয় বহল পাতৰ অৰণ্যলৈ যোৱা নদীৰ উত্তৰাধিকাৰীৰ সৈতে উপ-হিমালয় ভবৰ তেৰাই গঠনৰ সংমিশ্ৰণে ইয়াক পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ধনী জৈৱ বৈচিত্ৰ্যঅঞ্চলসমূহৰ ভিতৰত এটা কৰি তোলে।

মুখ্য উদ্ভিদৰ প্ৰকাৰবোৰ হৈছে:
  • উত্তৰ অংশত উপ-হিমালয়ৰ পোহৰ এলুভিয়েল অৰ্ধ-চিৰসেউজ অৰণ্য।
  • পূব হিমালয়মিশ্ৰিত আৰ্দ্ৰ আৰু শুকান পৰ্ণপাতী অৰণ্য (আটাইতকৈ সচৰাচৰ প্ৰকাৰ)।
  • নিম্ন এলুভিয়েল চাভানা উডলেণ্ড, আৰু
  • অসম উপত্যকা অৰ্ধ-চিৰসেউজ এলুভিয়েল ঘাঁহনি যি উদ্যানখনৰ প্ৰায় 50% আৱৰি আছে।

নদীৰ বেছিভাগ শুকান পৰ্ণপাতী অৰণ্য প্ৰাৰম্ভিক উত্তৰাধিকাৰী পৰ্যায়ত আছে। ইয়াৰ সলনি পানীৰ পাঠ্যক্ৰমৰ পৰা আঁতৰত আৰ্দ্ৰ পৰ্ণপাতী অৰণ্য ৰখা হয়, যাৰ পিছত উদ্যানখনৰ উত্তৰ অংশত অৰ্ধ-চিৰসেউজ ক্লাইমেক্স অৰণ্য থাকে। মূল অঞ্চলৰ পৰা মুঠ ৫৪৩ টা উদ্ভিদৰ প্ৰজাতি নথিভুক্ত কৰা হৈছে। ইয়াৰ ভিতৰত, 374 টা প্ৰজাতি হৈছে ডিকোটাইলেডন (89 টা গছ সহ), 139 টা প্ৰজাতিৰ মনোকোটাইলেডন আৰু 30 টা হৈছে পেৰিডোফাইট আৰু জিমনোস্পাৰ্ম।

উদ্যানখনৰ সাধাৰণ গছবোৰৰ ভিতৰত আছে আফানামিক্সিছ পলিষ্টাচিয়া, এণ্টোচেফালাছ চিনেনচিছ, চিজিগিয়াম জিৰানি, চিজিগিয়াম ফৰ্মোচাম, চিজিগিয়াম অবলাটুম, বাউহিনিয়া পুৰপুৰুয়া, মালোটাছ ফিলিপেন্সিছ, চিন্নামোমুম তামালা, এক্টিনোডেফনি ওব্বাটা, বম্বেক্স চিবা, ষ্টাৰকুলিয়া ভিলোচা, ডিলেনিয়া ইণ্ডিকা, ডিলেনিয়া পেণ্টেগাইনা, কেৰিয়া আৰ্বোৰেমিয়া পাৰ্চেমি, লেগাৰভিয়ে পাৰ্চেমি, লেগাৰভিয় পাৰ্চেমি, কেৰিয়া আৰ্বোৰেমিয়া পাৰ্চেমি।

লেগাৰষ্ট্ৰোমিয়া স্পেচিওচা, টাৰ্মিনেলিয়া বেলিৰিকা, টাৰ্মিনেলিয়া চেবুলা, ট্ৰেৱিয়া পলিকাৰ্পা, গ্মেলিনা আৰ্বোৰিয়া, অৰক্সিলাম ইণ্ডিকাম আৰু ব্ৰিডলিয়া এছপিপি। ঘাঁহনিবোৰত ইম্পেৰাটা চাইলিন্দ্ৰিকা, চাক্ৰুম নাৰাঙ্গা, ফ্ৰাগমাইটচ কাৰ্কা, অৰুণ্ডো ডোনাক্স, ডিলেনিয়া পেণ্টাগাইনা, ফিলান্থাছ এম্বলিকা, বম্বাক্স চিবা, আৰু ক্লেৰোডেন্দ্ৰম, লীয়া, গ্ৰুৱেয়া, প্ৰেমনা আৰু মুচেণ্ডাৰ প্ৰজাতি আছে।

অভয়াৰণ্যখনত ৫৫ টা প্ৰজাতিৰ স্তন্যপায়ী প্ৰাণী, ৩৮০ প্ৰজাতিৰ চৰাই, ৫০ টা সৰীসৃপ আৰু ৩ প্ৰজাতিৰ উভচৰ প্ৰাণী নথিভুক্ত কৰা হৈছে। এই বন্যপ্ৰাণীবোৰৰ ভিতৰত, 21 টা স্তন্যপায়ী প্ৰাণী হৈছে ভাৰতৰ অনুসূচী 1 স্তন্যপায়ী আৰু ইয়াৰে 31 টা বিপদাপন্ন।
অভয়াৰণ্যখনৰ প্ৰাণীবোৰৰ ভিতৰত আছে ভাৰতীয় হাতী, ভাৰতীয় গঁড়, গৌৰ, এছিয়ান পানী ম'হ, বৰাসিংহ, ভাৰতীয় বাঘ, ভাৰতীয় নাহৰফুটুকী বাঘ, ডাৱৰীয়া নাহৰফুটুকী বাঘ, এছিয়ান সোণালী মেকুৰী, কেপড লাঙ্গুৰ, সোণালী লাঙ্গুৰ, অসমী মেকাক, ধীৰ লৰি, হুলক গিবন, মসৃণ আৱৰণ যুক্ত উদৰ, শ্লথ ভালুক, ভুকোৱা হৰিণ, হগ হৰিণ, ক'লা হৰিণ, চেমচ, চেমচ ডায়েৰ আৰু চেমচ্ চামবাৰ।
উদ্যানখন বিৰল আৰু বিপদাপন্ন বন্যপ্ৰাণীৰ প্ৰজাতিৰ বাবে সুপৰিচিত যিবোৰ পৃথিৱীৰ আন কোনো ঠাইত পোৱা নাযায় যেনে অসম চালৰ কাছ, হিচপিড হেৰ, সোণালী লাঙ্গুৰ আৰু পিগমি হগ।
মানসত ৪৫০ তকৈও অধিক প্ৰজাতিৰ চৰাই আছে। ইয়াত যিকোনো ঠাইতে পোৱা বিপদাপন্ন বেংগল ফ্লৰিকেনৰ সৰ্বাধিক জনসংখ্যা আছে। অন্যান্য মুখ্য চৰাইৰ প্ৰজাতিবোৰৰ ভিতৰত আছে মহান শিঙৰ বিল, জংঘল কুকুৰা, বুলবুল, ব্ৰাহ্মণী হাঁহ, কালিজ ফেচেণ্ট, ইগ্ৰেট, পেলিকান, মাছ ধৰা ঈগল, ক্ৰেষ্টেড সৰ্প-ঈগল, বাজ, লাল ৰঙা মিনিভেট, মৌমাখি খোৱা, মেগপি ৰবিন, পাইড হৰ্ণবিল, মেৰ্গানচাৰ, হেৰিয়াৰ, ইণ্ডিয়ান পেফাউল, অস্প্ৰেচন আৰু তাইৰ অস্প্ৰেয়ান।
অসমৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান



Post a Comment

0 Comments