শ্বাৰ্লি টেম্পলৰ জীৱনী।


শ্বাৰ্লি টেম্পলৰ জীৱনী।

আমেৰিকান অভিনেতা, গায়ক, নৃত্যশিল্পী আৰু কূটনীতিবিদ শ্বাৰ্লি টেম্পলক বুধবাৰে গুগল ডুডলে সন্মানিত কৰে। গুগল ইণ্ডিয়াই টুইটাৰত লিখিছে, "এগৰাকী শিশু তাৰকাৰ পৰা এগৰাকী দক্ষ অভিনেত্ৰী আৰু এগৰাকী দক্ষ কূটনীতিবিদলৈকে, আজিৰ গুগল ডুডলে শ্বাৰ্লি টেম্পল উদযাপন কৰে আৰু তেওঁ সমগ্ৰ বিশ্বৰ মহিলা অৰ্জনকাৰীসকলৰ বাবে মঞ্চ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ কৰা সকলো বোৰ উদযাপন কৰে।" ২০১৫ চনৰ আজিৰ দিনটোতে ছাণ্টা মনিকা ইতিহাস সংগ্ৰহালয়ে "লাভ, চাৰ্লি টেম্পল" মুকলি কৰে, যি হৈছে তেওঁৰ বিৰল স্মৃতিচিহ্নৰ সংগ্ৰহ থকা এক বিশেষ প্ৰদৰ্শনী।
এনিমেটেড ডুডলখনত শ্বাৰ্লি টেম্পলক এগৰাকী কূটনীতিবিদ, এগৰাকী পুৰস্কাৰ প্ৰাপ্ত অভিনেতা আৰু এগৰাকী যুৱতী নৃত্যকৰা ছোৱালী হিচাপে দেখুওৱা হৈছে। চাৰ্চ ইঞ্জিনৰ নাম তিনিখন চিনেমাৰ ষ্টুবত ডুডলৰ তলত দেখা যায়।
গুগল ডুডল আৰু তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰীৰ বিষয়ে কওঁতে তেওঁৰ নাতিনী টেৰেছা কালটাবিয়ানোৱে কয়, "সকলো বোৰৰ কেন্দ্ৰবিন্দু আছিল তেওঁৰ পৰিয়াল। আমি তাইক, তাইৰ প্ৰেম, তাইৰ সাহস আৰু তাইৰ শক্তিক জানি ধন্য হৈছিলোঁ। তাইএতিয়াও গভীৰভাৱে মৰম আৰু সঁচাকৈয়ে অনুপস্থিত, আৰু আমি তাইৰ বিষয়ে আমাৰ স্মৃতি বোৰ কঢ়িয়াই ৰাখোঁ।
এজন আইকনিক শিশু তাৰকাৰ পৰা স্তন কৰ্কট ৰোগৰ অধিবক্তালৈকে, শ্বাৰ্লি টেম্পলৰ যাত্ৰা এক অসাধাৰণ কাহিনী। ১৯২৮ চনৰ ২৩ এপ্ৰিলত কেলিফৰ্ণিয়াৰ ছাণ্টা মনিকাত জন্মগ্ৰহণ কৰা শ্ৰীমতী টেম্পলে মাত্ৰ তিনি বছৰ বয়সতে এগৰাকী নৃত্যশিল্পী হিচাপে প্ৰশিক্ষণ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ ১৯৩৪ চনৰ ভৰিৰ আঙুলি টেপিং সংগীত "ষ্টেণ্ড আপ এণ্ড চিয়াৰ"ত তেওঁৰ স্বাক্ষৰডিম্পল, আৰু বগা ৰিংলেট কাৰ্লৰ দ্বাৰা দৰ্শকসকলক আকৰ্ষিত কৰিছিল।
তাই হলিউডৰ শীৰ্ষ বক্স অফিচ ড্ৰ হিচাপে মহাহতাশাৰ কষ্টৰ মাজেৰে লাখ লাখ আমেৰিকানক সহায় কৰিছিল। পিছত, তেওঁ আন্তৰ্জাতিক সম্পৰ্কত তেওঁৰ কামৰ জৰিয়তে বিশ্বৰ সৈতে তেওঁৰ কেৰিশ্মা ভাগ বতৰা কৰিছিল।
শ্ৰীমতী টেম্পলে কেৱল ১৯৩৪ চনত এক ডজন চলচ্চিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত আছে "উজ্জ্বল চকু", য'ত তেওঁ তেওঁৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত ৰুটিনবোৰৰ এটা পৰিৱেশন কৰিছিল - "অন দ্য গুড শ্বিপ ললিপপ",শ্ৰীমতী টেম্পল ১০ স্পৰ্শ কৰাৰ আগতে আমেৰিকান চলচ্চিত্ৰৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় অভিনেতাসকলৰ মাজৰ এগৰাকী আছিল আৰু তেওঁ ছয় বছৰ বয়সত একাডেমী বঁটা লাভ কৰা প্ৰথম শিশু তাৰকা আছিল।
১৯৪২ চনত, শ্ৰীমতী টেম্পলে নিউয়ৰ্ক চহৰত ডাঙৰ হোৱা এগৰাকী কিশোৰীক লৈ এটা ৰেডিঅ' চিটকম "জুনিয়ৰ মিছ" হিচাপে ঢৌ সৃষ্টি কৰিছিল। তেওঁ তেওঁৰ কিশোৰ কালছোৱাত চলচ্চিত্ৰত অভিনয় অব্যাহত ৰাখিছিল, আৰু ২২ বছৰ বয়সত, তেওঁ হলিউডৰ আইকন হিচাপে চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগৰ পৰা অৱসৰ লৈছিল।১৯৬৯ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিনিধি হিচাপে চাৰ্লি টেম্পলক নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। ৰাজনীতিত তেওঁৰ কেৰিয়াৰত তেওঁৰ সমৰ্পিত পৰিৱেশবাদ অন্তৰ্ভুক্ত আছিল, যি ১৯৭২ চনত মানৱ পৰিৱেশৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সন্মিলনত তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল।ঘানাত ৰাষ্ট্ৰদূত হোৱা আৰু ৰাজ্যিক বিভাগৰ প্ৰথম মহিলা প্ৰটোকল প্ৰধান হোৱাঅন্তৰ্ভুক্ত তেওঁৰ কূটনৈতিক সাফল্যৰ স্বীকৃতিস্বৰূপে, তেওঁক ১৯৮৮ চনত সন্মানীয় বৈদেশিক সেৱাবিষয়া হিচাপে নিযুক্ত কৰা হৈছিল।
২০১৪ চনৰ ১০ ফেব্ৰুৱাৰীত কেলিফৰ্ণিয়াত থকা তেওঁৰ ঘৰত ৮৫ বছৰ বয়সত তেওঁৰ মৃত্যু হয়। তাইক আলতা মেচা মেম'ৰিয়েল পাৰ্কত সমাধিস্থ কৰা হৈছে।

Post a Comment

0 Comments