কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ। এশিঙীয়া গঁড়ৰ বাবে বিখ্যাত।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ। এশিঙীয়া গঁড়ৰ বাবে বিখ্যাত।


১৯০৮ চনত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সংস্থাপিত হয়।
গোলাঘাট আৰু নগাঁৱত অৱস্থিত আৰু নিকটতম চহৰ হৈছে
গোলাঘাট, নগাঁও, ফুৰকাটিং
স্থানাংক
২৬°৪০′এন ৯৩°২১ই′
অঞ্চল
৪১৩ কিমি2 (১৭০ বৰ্গ মাইল)
পৰিচালনা সমিতি
অসম চৰকাৰ
ভাৰত চৰকাৰ
বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ
১৯৮৫ চনৰ পৰা ইউনেস্কোৰ দ্বাৰা বিশ্ব ঐতিহ্যস্থান।

২০১৫ চনত, গঁড়ৰ সংখ্যা আছিল ২৪০১। কাজিৰঙা ত বিশ্বৰ সুৰক্ষিত অঞ্চলসমূহৰ ভিতৰত বাঘৰ ঘনত্ব সৰ্বাধিক, আৰু ২০০৬ চনত ইয়াক ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চল হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল (এতিয়া সৰ্বাধিক বাঘৰ ঘনত্ব অসমৰ ওৰাং ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত)। উদ্যানখনত হাতী, বনৰীয়া পানী ম'হ আৰু জলাভূমিহৰিৰ বৃহৎ প্ৰজনন জনসংখ্যা আছে।
কাজিৰঙাক বাৰ্ডলাইফ ইণ্টাৰনেচনেলৰ দ্বাৰা এভিফাউনেল প্ৰজাতিৰ সংৰক্ষণৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পক্ষী ক্ষেত্ৰ হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হয়। 
ভাৰতৰ অন্যান্য সুৰক্ষিত অঞ্চলৰ সৈতে তুলনা কৰিলে, কাজিৰঙাই বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণত উল্লেখযোগ্য সফলতা অৰ্জন কৰিছে। পূব হিমালয় জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ হটস্পটৰ কাষত অৱস্থিত, উদ্যানখনে উচ্চ প্ৰজাতিৰ বৈচিত্ৰ্য আৰু দৃশ্যমানতা একত্ৰিত কৰে।
কাজিৰঙা হৈছে ওখ হাতী ঘাঁহ, জলাভূমি, আৰু ঘন ক্ৰান্তীয় সেমেকা বহল পাতৰ অৰণ্যৰ এক বিশাল বিস্তাৰ, ব্ৰহ্মপুত্ৰকে ধৰি চাৰিখন মুখ্য নদীৰ দ্বাৰা ক্ৰছ-ক্ৰছ কৰা, আৰু উদ্যানখনত অসংখ্য সৰু সৰু পানী অন্তৰ্ভুক্ত আছে। কাজিৰঙা কেইবাখনো কিতাপ, গান আৰু তথ্যচিত্ৰৰ বিষয়বস্তু হৈ আহিছে। উদ্যানখনে ১৯০৫ চনত সংৰক্ষিত বনাঞ্চল হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা হোৱাৰ পিছত ২০০৫ চনত ইয়াৰ শতবৰ্ষ উদযাপন কৰিছিল।
সুৰক্ষিত এলেকা হিচাপে কাজিৰঙাৰ ইতিহাস ১৯০৪ চনৰ পৰা জানিব পাৰি, যেতিয়া ভাৰতৰ ভাইচৰয় কেডলেষ্টনৰ পত্নী কেডলেষ্টনৰ বেৰোনেছ কাৰ্জন মেৰী কাৰ্জন অঞ্চলটো পৰিদৰ্শন কৰিছিল। এটাগঁড় দেখা ত বিফল হোৱাৰ পিছত, যাৰ বাবে অঞ্চলটো প্ৰসিদ্ধ আছিল, তাই তাইৰ স্বামীক তেওঁলোকৰ সুৰক্ষাৰ বাবে পৰিকল্পনা আৰম্ভ কৰি কৰা হ্ৰাস হোৱা প্ৰজাতিবোৰৰ সুৰক্ষাৰ বাবে জৰুৰী ব্যৱস্থা ল'বলৈ প্ৰেৰিত কৰিছিল। 
১৯০৫ চনৰ ১ জুনত কাজিৰঙা প্ৰস্তাৱিত সংৰক্ষিত বনাঞ্চল ২৩২ কিমি২ (৯০ বৰ্গ মাইল) এলেকাৰে সৃষ্টি কৰা হৈছিল।

পৰৱৰ্তী তিনি বছৰত, উদ্যানৰ এলেকাটো ১৫২ কিমি2 (৫৯ বৰ্গ মাইল) বৃদ্ধি কৰা হৈছিল, ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পাৰলৈ।বিফল প্ৰমাণীকৰণ] ১৯০৮ চনত, কাজিৰঙাক "সংৰক্ষিত বনাঞ্চল" হিচাপে মনোনীত কৰা হৈছিল।
১৯১৬ চনত, ইয়াক "কাজিৰঙা খেল অভয়াৰণ্য" হিচাপে পুনৰ মনোনীত কৰা হৈছিল আৰু ১৯৩৮ চনলৈকে আছিল, যেতিয়া চিকাৰ নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল আৰু দৰ্শনাৰ্থীসকলক উদ্যানত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছিল।
কাজিৰঙা খেল অভয়াৰণ্যৰ নাম ১৯৫০ চনত বন সংৰক্ষক পি ডি ষ্ট্ৰেচিয়ে "কাজিৰঙা বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য" নাম দিছিল, যাতে চিকাৰৰ অৰ্থৰ নাম আঁতৰ কৰা যায়।
১৯৫৪ চনত অসম চৰকাৰে অসম (গঁড়) বিধেয়ক গৃহীত কৰে, যিয়ে গঁড়ৰ চোৰাং চিকাৰৰ বাবে গধুৰ জৰিমনা আৰোপ কৰে। চৈধ্য বছৰৰ পিছত, ১৯৬৮ চনত ৰাজ্য চৰকাৰে কাজিৰঙাক এক নিৰ্ধাৰিত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰি ১৯৬৮ চনৰ অসম ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আইন গৃহীত কৰে। [উদ্ধৃতিৰ প্ৰয়োজন] ১৯৭৪ চনৰ ১১ ফেব্ৰুৱাৰীত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৪৩০ কিমি২ (১৬৬ বৰ্গ মাইল) উদ্যানখনক চৰকাৰী মৰ্যাদা প্ৰদান কৰিছিল।  ১৯৮৫ চনত ইউনেস্কোৰ দ্বাৰা কাজিৰঙাক ইয়াৰ অনন্য প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশৰ বাবে বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ হিচাপে ঘোষণা কৰা হয়।
শেহতীয়া দশকবোৰত কাজিৰঙা কেইবাটাও প্ৰাকৃতিক আৰু মানৱ-নিৰ্মিত দুৰ্যোগৰ লক্ষ্য হৈ আহিছে। ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ উপচি পৰাৰ ফলত হোৱা বানপানীৰ ফলত পশুৰ জীৱনৰ যথেষ্ট ক্ষতি হয়। পৰিধিৰ কাষৰ মানুহৰ দ্বাৰা বেদখলৰ ফলত বনাঞ্চল হ্ৰাস পাইছে আৰু বাসস্থান হেৰুওৱা হৈছে।
অসমত চলি থকা এক বিচ্ছিন্নতাবাদী আন্দোলনই ইউনাইটেড লিবাৰেচন ফ্ৰণ্ট অৱ আসাম (উলফা)ৰ নেতৃত্বত চলি থকা এক বিচ্ছিন্নতাবাদী আন্দোলনই অঞ্চলটোৰ অৰ্থনীতিক পঙ্গু কৰি তুলিছে,কিন্তু কাজিৰঙা আন্দোলনৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হোৱা নাই; প্ৰকৃততে, ইউনাইটেড লিবাৰেচন ফ্ৰণ্ট অৱ আসামৰ বিদ্ৰোহীসকলে জন্তুবোৰক সুৰক্ষা দিয়া আৰু চৰম ক্ষেত্ৰত চোৰাং চিকাৰীক হত্যা কৰাৰ উদাহৰণ ১৯৮০ ৰ দশকৰ পৰা প্ৰতিবেদিত হৈছে।

উদ্যানখনত তিনিটা ঋতু অনুভৱ হয়: গ্ৰীষ্ম, বাৰিষা, আৰু শীতকাল। নৱেম্বৰ আৰু ফেব্ৰুৱাৰীৰ মাজৰ শীতকাল মৃদু আৰু শুকান, যাৰ গড় উচ্চতা হৈছে ২৫ °চি (৭৭ °এফ) আৰু নিম্ন ৫ °চি (৪১ °এফ)। এই ঋতুত, বীল আৰু নলা (পানীৰ চেনেল) শুকাই যায়। মাৰ্চ আৰু মে মাহৰ মাজৰ গ্ৰীষ্মকাল গৰম, তাপমাত্ৰা ৩৭ °চে.-ৰ (৯৯ °ফাৰেন্স) উচ্চতাত উপনীত হয়। [উদ্ধৃতিৰ প্ৰয়োজন] এই ঋতুত, জীৱ-জন্তু সাধাৰণতে জলাশয়ৰ ওচৰত পোৱা যায়। বৰষুণৰ মৌচুমী বতৰ জুনৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰ লৈকে থাকে, আৰু কাজিৰঙাৰ বাৰ্ষিক ২,২২০ মিমি (৮৭ ইঞ্চি) বেছিভাগ বৰষুণৰ বাবে দায়বদ্ধ।  জুলাই আৰু আগষ্ট মাহৰ শীৰ্ষ মাহত, ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বৰ্ধিত পানীৰ স্তৰৰ বাবে উদ্যানখনৰ পশ্চিম অঞ্চলৰ তিনি-চতুৰ্থাংশ জলমগ্ন হৈ আছে। দেখা গৈছিল যে ৩ আগষ্ট ২০১৬ তাৰিখলৈকে ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ৭০% বানপানী হৈছিল। বানপানীৰ ফলত বেছিভাগ জন্তু উদ্যানৰ দক্ষিণ সীমাৰ বাহিৰৰ উচ্চ আৰু বনাঞ্চললৈ প্ৰব্ৰজন কৰে, যেনে মিকিৰ পাহাৰ। ২০১২ চনৰ অভূতপূৰ্ব বানপানীত ১৩ টা গঁড় আৰু বেছিভাগ হগ হৰিণসহ ৫৪০ টা জন্তু ধ্বংস হৈছিল। অৱশ্যে, মাজে মাজে শুকান মন্ত্ৰে সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে, যেনে খাদ্যৰ অভাৱ আৰু মাজে মাজে বনজুই।

বন্যপ্ৰাণী বোৰ পৰ্যবেক্ষণ কৰা, চৰাই চৰাইসহ, উদ্যানখনৰ ভিতৰত আৰু ইয়াৰ চাৰিওফালে মুখ্য দৰ্শনাৰ্থীৰ কাৰ্যকলাপ। হাতী বা জীপৰ দ্বাৰা নিৰ্দেশিত ভ্ৰমণ উপলব্ধ। সাম্ভাব্য মানৱ-জন্তুৰ সংঘৰ্ষ পৰিহাৰ কৰিবলৈ উদ্যানখনত হাইকিং নিষিদ্ধ। বন্যপ্ৰাণী দৰ্শনৰ বাবে পৰ্যৱেক্ষণ টাৱাৰবোৰ চোহোলা, মিহিমুখ, কাঠপাৰা, ফলিয়ামাৰী আৰু হাৰমোটিত অৱস্থিত। নিম্ন হিমালয়ৰ শৃংগবোৰে উদ্যানখনৰ গছ আৰু ঘাঁহৰ দৃশ্যপট বহুতো পুখুৰীৰ সৈতে বিয়পি আছে। দৰ্শনাৰ্থীসকলক উদ্যানখনৰ বিষয়ে অধিক জানিবলৈ কাজিৰঙাৰ বাগোৰী ৰেঞ্জত এটা ব্যাখ্যা কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰা হৈছে। বাৰিষাৰ বৰষুণৰ বাবে উদ্যানখন ১ মেৰ পৰা অক্টোবৰৰ শেষলৈ দৰ্শনাৰ্থীৰ বাবে বন্ধ থাকে। কোহোৰাত চাৰিটা পৰ্যটক ৰখা স্থান আৰু উদ্যানখনৰ বাহিৰত তিনিটা পৰ্যটক ৰক্ষণাবেক্ষণ অসম চৰকাৰৰ পৰিৱেশ আৰু বন বিভাগে কৰে। উদ্যানৰ সীমাৰ বাহিৰত ব্যক্তিগত ৰিজৰ্ট উপলব্ধ। ১৯ পৰ্যটকৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধিৰ ফলত উদ্যানখনৰ প্ৰান্তত বাস কৰা লোকসকলৰ অৰ্থনৈতিক সৱলীকৰণ হৈছে, পৰ্যটন সম্পৰ্কীয় কাৰ্যকলাপৰ জৰিয়তে, ইয়াৰ সুৰক্ষাৰ মূল্যৰ স্বীকৃতিক উৎসাহিত কৰি। ১৬-১৭ পৰ্যটকৰ এক সমীক্ষাত উল্লেখ কৰা হৈছে যে ৮০ শতাংশই গঁড় দেখা টো আটাইতকৈ উপভোগ্য বুলি পাইছিল আৰু বিদেশী পৰ্যটকসকলে উদ্যানসুৰক্ষা আৰু নিযুক্তিৰ সুযোগবোৰ আৰ্থিকভাৱে সমৰ্থন কৰাৰ সম্ভাৱনা অধিক আছিল, আনহাতে স্থানীয় পৰ্যটকসকলে পশু চিকিৎসা সেৱাৰ বাবে সমৰ্থন ৰখাৰ পক্ষপাতী আছিল। শেহতীয়াকৈ দুৰ্গাপুৰ গাঁৱত স্থাপিত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় অৰ্কিড আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্য উদ্যান পৰ্যটকসকলৰ বাবে এক শেহতীয়া আকৰ্ষণ। ইয়াত ৫০০ তকৈও অধিক প্ৰজাতিৰ অৰ্কিড, ১৩২ প্ৰকাৰৰ টেঙা ফল আৰু শাক-পাচলি, ১২ প্ৰজাতিৰ বেত, ৪৬ প্ৰজাতিৰ বাঁহ আৰু এক বৃহৎ প্ৰকাৰৰ স্থানীয় মাছ আছে।
কাজিৰঙা কেইবাখনো কিতাপ, গান আৰু তথ্যচিত্ৰৰ বিষয়বস্তু আছিল, বা উল্লেখ কৰা হৈছে। চিকিৎসকৰ পৰা ফটোগ্ৰাফাৰ হোৱা আৰু চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা ৰবীন বেনাৰ্জীয়ে কাজিৰঙা শীৰ্ষক এখন তথ্যচিত্ৰ প্ৰস্তুত কৰাৰ পিছত উদ্যানখনে প্ৰথমে আন্তৰ্জাতিক খ্যাতি লাভ কৰে, যিটো ১৯৬১ চনত বাৰ্লিনত দূৰদৰ্শনত সম্প্ৰচাৰিত হৈছিল আৰু পলাতক সফলতা লাভ কৰিছিল। আমেৰিকান কল্পবিজ্ঞান আৰু কল্পনাৰ লেখক এল স্প্ৰাগ ডি কেম্পে তেওঁৰ কবিতা "কাজিৰঙা, অসম"ত উদ্যানখনৰ বিষয়ে লিখিছিল। 

ইয়াক প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯৭০ চনত ডেমনছ এণ্ড ডাইনোচৰ নামৰ কবিতা সংকলনত প্ৰকাশ কৰা হৈছিল আৰু ২০০৫ চনত ইয়ৰ্ছ ইন দা মেকিং: দ্য টাইম-ট্ৰেভেল ষ্টোৰিজ অৱ এল স্প্ৰাগ ডি কেম্পত কাজিৰঙা হিচাপে পুনৰ মুদ্ৰণ কৰা হৈছিল। ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত গঁড়ৰ চোৰাং চিকাৰ সম্পৰ্কে অৰূপ দত্তৰ শিশু কাহিনীপুথি কাজিৰঙা ট্ৰেইল (চিল্ড্ৰেনছ বুক ট্ৰাষ্ট, ১৯৭৯) শংকৰ বঁটা লাভ কৰে৷ অসমগায়ক ভূপেন হাজৰিকাই তেওঁৰ এটা গীতত কাজিৰঙাক উল্লেখ কৰিছে৷ বিবিচিৰ সংৰক্ষক আৰু ভ্ৰমণ লেখক মাৰ্ক শ্বেণ্ডে সাম্প্ৰতিক সময়ত প্ৰথম মহিলা মাহুতৰ জীৱনৰ ওপৰত আধাৰিত এখন কিতাপ আৰু বিবিচিৰ সংশ্লিষ্ট তথ্যচিত্ৰ কুইন অফ দ্য এলিফেন্টছ ৰচনা কৰিছিল- কাজিৰঙাৰ পাৰবাতি বৰুৱা। কিতাপখনে ১৯৯৬ চনৰ থমাছ কুক ট্ৰেভেল বুক এৱাৰ্ড আৰু প্ৰিক্স লিটাৰাইৰ ডি'এমিছ লাভ কৰে, যাৰ দ্বাৰা মাহুতৰ লগতে কাজিৰঙাৰ বৃত্তিত একেলগে প্ৰচাৰ প্ৰদান কৰা হয়।
Rhino



বন বিভাগৰ কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত গাইডসকলে উদ্যানখনৰ ভিতৰত থকা সকলো ভ্ৰমণকাৰীৰ সৈতে থাকে। মাহুত-নিৰ্দেশিত হাতীযাত্ৰা আৰু জীপ বা অন্যান্য 4ডব্লিউডি বাহনৰ যাত্ৰা আগতীয়াকৈ বুক কৰা হয়। কোহোৰাৰ পাৰ্ক প্ৰশাসনিক কেন্দ্ৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি, এই যাত্ৰাবোৰে তিনিটা পৰিসৰৰ অধিকাৰক্ষেত্ৰৰ অধীনত তিনিটা মটৰযোগ্য ট্ৰেইল অনুসৰণ কৰিব পাৰে- কোহোৰা, বাগোৰী আৰু আগৰাটোলি। এই ট্ৰেইলবোৰ নৱেম্বৰৰ পৰা এপ্ৰিলৰ শেষলৈ পাতল বাহনৰ বাবে মুকলি থাকে। গাইডৰ সৈতে থাকিলে দৰ্শনাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ নিজৰ বাহন ল'বলৈ অনুমতি দিয়া হয়। অসম ৰাজ্যিক পৰিবহণ নিগম আৰু গুৱাহাটী, গোস্বামী আৰু উজনি অসমৰ মাজত ব্যক্তিগত সংস্থাৰ মালিকানাধীন বাছবোৰ কোহোৰাৰ ৩৭ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ কাজিৰঙাৰ মুখ্য গেটত ৰয়। নিকটতম চহৰ হৈছে ২৩ কিলোমিটাৰ আৰু ৬৫ কিলোমিটাৰ দূৰত অৱস্থিত বোকাখাত, গোলাঘাট। 

উদ্যানখনৰ ওচৰৰ মুখ্য চহৰবোৰ হৈছে গুৱাহাটী, ডিমাপুৰ আৰু যোৰহাট। উত্তৰ-পূব সীমান্ত ৰে'লৱেৰ তত্বাৱধানত থকা ৭৫ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত থকা ফুৰকাটিং হৈছে নিকটতম ৰেল ষ্টেচন। ৰৌৰিয়াহৰ জ্যোতি বিমানবন্দৰ (৯৭ কিলোমিটাৰ দূৰত), শালিনীবাৰীত থকা জ্যোতিৰ বিমানবন্দৰ (প্ৰায় ১০০ কিলোমিটাৰ দূৰত), ডিমাপুৰ বিমানবন্দৰ ১৭২ কিলোমিটাৰ আৰু গুৱাহাটীৰ লোকপ্ৰিয় গোপীনাথ বৰদলৈ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ (প্ৰায় ২১৭ কিলোমিটাৰ দূৰত) ওচৰৰ বিমানবন্দৰ। গুৱাহাটীৰ পৰা কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু অসম আৰু নাগালেণ্ডৰ অন্যান্য স্থানলৈও পৰিবহন উপলব্ধ।

Post a Comment

0 Comments