সফল শিক্ষাৰ্থীৰ ১১ টা অভ্যাস

  1. একান্ততা ৰাখা। এটা সময়ত নিজৰ মনটোক একান্তলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা।
  2.  আপুনি কি কৰিব আৰু কেতিয়া কৰিব তাৰ ব্যৱস্থা কৰিলে নিশ্চিত কৰিব যে আপুনি সাধাৰণতে বলত থাকে - প্ৰকৃত অৰ্থত। 
  3. বিভিন্ন কাম নকৰিব। অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে একাধিক কাম কৰাটো সঁচাকৈয়ে অকল্পনীয়।
  4. ইয়াক বিভাজন কৰক। প্ৰথমতে বিবেচনা কৰাটো আমোদজনক নহয়, আৰু অনুসন্ধানৰ জৰিয়তে দীঘলীয়া দূৰত্বৰ দৌৰৰ জৰিয়তে নিজকে বাধ্য কৰিলে ইয়াক অধিক বৃদ্ধি হ'ব। আপোনাৰ কামক যুক্তিসঙ্গত টুকুৰাত পৃথক কৰা আৰু আপুনি প্ৰতিটো পিণ্ড শেষ কৰিলে নিজকে প্ৰতিদান দিয়াটোৱে চিন্তা কৰা (অধিক) আমোদজনক কৰি তুলিব।
  5. বিশ্ৰাম লওক। জেডজেডৰ সেই আঠ ঘণ্টাৰ তাৎপৰ্যৰ বিষয়ে অলপ নাভাবিবলৈ চেষ্টা কৰক! এটা ভাল নিশাৰ বিশ্ৰাম পোৱাটোৱে আপোনাৰ মনোযোগ বৃদ্ধি কৰিব আৰু আপোনাৰ কাৰ্যকৰী স্মৃতিৰ ওপৰত কাম কৰিব।
  6. সময়সূচী নিৰ্ধাৰণ কৰক। স্কুলৰ ঠিক পিছতে বা আপোনাৰ ৰাতিৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত উন্নত কৰিব নেকি? এইটো সঁচা নে যে আপুনি ডেৰ ঘণ্টা বৰ্গ বা আধা ঘণ্টাৰ স্প্ৰেত অধিক উপযোগী? আপোনাৰ বাবে কাম কৰা সময়সূচী এটা আৱিষ্কাৰ কৰক, আৰু ইয়াত লাগি থাকক।
  7. টোকা লওক। টোকা লোৱাটোৱে কেৱল শ্ৰেণীৰ সময়ত আপোনাক অধিক সংযোজিত কৰি ৰাখিব নোৱাৰে, তথাপিও পৰীক্ষাৰ সময় ঘূৰি ফুৰাৰ সময়ত আপুনি বিবেচনা কৰিব লগা কথাবোৰ সীমিত কৰাত সহায় কৰিব। আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ পঢ়া সামগ্ৰী পুনৰাবৃত্থান কৰাতকৈ আপোনাৰ টোকাবোৰ পুনৰাবৃতোৱা টোকাবোৰ পুনৰাবৃত্তি কৰাটো বহুত সহজ
  8. অধ্যয়ন। অৱশ্যে এইটো স্ব-প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে, আপুনি অনুভৱ কৰিছিলনে যে বিবেচনা কৰাৰ এটা অধিকাৰ আৰু অশুদ্ধ পদ্ধতি আছে? আপোনাৰ সামগ্ৰী কেইদিনমান আগতে অডিট কৰক, সৰু পিণ্ডত, আৰু বিভিন্ন অভ্যাসত (উদাহৰণ স্বৰূপে, এদিন চিট শ্বীট ৰচনা কৰক আৰু নিম্নলিখিতবোৰ অনুশীলনী পৰীক্ষা কৰক)। একেবাৰে, পেক নকৰিব
  9. আপোনাৰ পৰীক্ষাৰ স্থানৰ সৈতে লেনদেন কৰক। এটা ঠাই আৱিষ্কাৰ কৰক যি আপোনাৰ দক্ষতা বৃদ্ধি কৰিব। টিভিৰ পৰা স্থান আৰু বিভিন্ন বাধা বিচাৰিব। আপোনাৰ চুবুৰীয়া পুথিভঁৰাল হওঁক বা কেৱল আপোনাৰ কোঠাৰ কামৰ স্থান হওঁক, আপুনি শক্তি বিনিয়োগ কৰিব লগা পৰীক্ষাৰ স্থান এটা আঁতৰাই ৰাখক।
    সফল শিক্ষাৰ্থীৰ ১১ টকা অভ্যাস



  10. এটা অনুসন্ধান গোট আৱিষ্কাৰ কৰক। আপুনি শ্ৰেণীৰ সামগ্ৰী বিভ্ৰান্ত কৰা বা এটা ডাঙৰ পৰীক্ষাৰ পৰিকল্পনাৰ ওপৰত এক অবিশ্বাস্য দৃষ্টিভংগী ৰখাৰ দৰে একে বস্তু শিকি থকা ব্যক্তিৰ এক সমাৱেশৰ সৈতে প্ৰত্যাহ্বান জনাইছে। আপুনি ইজনে সিজনক পৰীক্ষা কৰিব পাৰে, সামগ্ৰী পুনৰ শিকাব পাৰে, আৰু নিশ্চিত কৰিব পাৰে যে সকলোৱে সম্পূৰ্ণ সন্মত। বিবেচনা কৰা সকলো বোৰ কথা, আন এজন ব্যক্তিক দেখুওৱাটো হৈছে শিকাৰ বাবে আটাইতকৈ আদৰ্শ পদ্ধতি
  11. অনুসন্ধানৰ ভংগীমা দিয়ক। আপুনি শিকিবলৈ স্কুলত আছে, সেয়েহে সেইটো সঠিকভাৱে কৰিবলৈ অনিচ্ছুক নহ'ব! সহায়ৰ বাবে অনুৰোধ কৰা - এজন প্ৰশিক্ষক, গাইড, বা আপোনাৰ সঙ্গীৰ পৰা - আপুনি সামগ্ৰীটো সঁচাকৈয়ে বুজি পোৱাটো নিশ্চিত কৰাৰ বাবে এক নিশ্চিত পদ্ধতি।

Post a Comment

0 Comments