জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাটৰ জীৱনী: জন্ম, কৰ্ম আৰু মৃত্যু।

 

জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাট জীৱনী: জন্ম, কৰ্ম আৰু মৃত্যু।


জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাট জীৱনী: ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰতিৰক্ষা কৰ্মচাৰী।


বুধবাৰে হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হোৱা বিপিন লক্ষ্মণ সিং ৰাৱাটক 30 ডিচেম্বৰ, 2019 তাৰিখে ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰতিৰক্ষা কৰ্মচাৰী (চিডিএছ) হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। প্ৰাক্তন ভাৰতীয় সেনা প্ৰধানজনে ২০২০ চনৰ ১ জানুৱাৰীৰ পৰা কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল।


তামিলনাডুত সংঘটিত দুৰ্ঘটনাত জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাট, তেওঁৰ পত্নী মধুলিকা ৰাৱাট আৰু Mi-17 (আই,এ,এফ) হেলিকপ্টাৰত থকা আন ১১ জন লোকৰ মৃত্যু হয়।


জেনেৰেল ৰাৱাটে 17 ডিচেম্বৰ, 2016 তাৰিখে জেনেৰেল দলবীৰ সিং সুহাগৰ পৰা 27 তম সেনা প্ৰধান হিচাপে ভাৰতীয় সেনাৰ শাসনভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। 


প্ৰথম চি.ডি.এছ. আছিল বিদ্ৰোহী বিৰোধী যুদ্ধৰ এজন প্ৰবীণ ব্যক্তি আৰু উত্তৰ আৰু পূৱ কমাণ্ডকে ধৰি ভাৰতৰ কিছুমান আটাইতকৈ কঠিন অঞ্চলত সেৱা আগবঢ়াইছিল।  

 

তেওঁৰ চাৰি দশক দীঘলীয়া সেৱাত ৰাৱাটে ব্ৰিগেড কমাণ্ডাৰ, জেনেৰেল অফিচাৰ কমাণ্ডিং-ইন-চীফ (জিঅ'চি-চি) চাউদাৰ্ণ কমাণ্ড, সামৰিক অভিযান সঞ্চালকালয়ৰ সাধাৰণ কৰ্মচাৰী গ্ৰেড 2, সামৰিক সচিব আৰু সামৰিক সচিবৰ শাখাত উপ সামৰিক সচিব আৰু জুনিয়ৰ কমাণ্ড শাখাৰ জ্যেষ্ঠ প্ৰশিক্ষক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছে।


তেওঁ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শান্তিৰক্ষী বাহিনীৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ আছিল আৰু ডেমক্ৰেটিক ৰিপাব্লিক অফ কঙ্গোত এটা বহুজাতিক ব্ৰিগেডৰ নেতৃত্ব দিছিল।

তেওঁ উত্তৰ-পূবত উগ্ৰবাদ হ্ৰাস কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল, তেওঁৰ কেৰিয়াৰৰ অন্যতম মুখ্য বিষয় আছিল ২০১৫ চনত ম্যানমাৰত সীমান্ত পাৰ হৈ চলোৱা অভিযান য'ত ভাৰতীয় সেনাই এন,এছ,চি,এন-কে উগ্ৰপন্থীৰ আক্ৰমণৰ সফল সঁহাৰি দিছিল। 


ৰাৱাটৰ তত্বাৱধানত ডিমাপুৰস্থিত তৃতীয় কৰ্পৰ অপাৰেচন কমাণ্ডৰ পৰা এই অভিযান টো পৰিচালনা কৰা হৈছিল। তেওঁ ২০১৬ চনৰ চাৰ্জিকেল ষ্ট্ৰাইকৰ পৰিকল্পনাৰ অংশ আছিল, য'ত ভাৰতীয় সেনাই নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখা পাৰ হৈ পাকিস্তান অধিকৃত কাশ্মীৰলৈ গৈছিল। 

খবৰ অনুসৰি, ৰাৱাটে নতুন দিল্লীৰ চাউথ ব্লকৰ পৰা হোৱা উন্নয়নৰ ওপৰত নিৰীক্ষণ কৰি আছিল।


লক্ষণীয়ভাৱে, ২০১৫ চনত, জেনেৰেল ৰাৱাটে নাগালেণ্ডৰ পৰা উৰা মৰাৰ কেইমিনিটমান পিছতে অলৌকিকভাৱে এটা ইঞ্জিনৰ হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাৰ পৰা বাচি গৈছিল। 


জেনেৰেল ৰাৱাট নেপাল, ভূটান, ম্যানমাৰ, ৰাছিয়া আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দৰে ঠাইলৈ বহুতো আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দ্বিপাক্ষিক ভ্ৰমণৰ অংশ হৈ আহিছে।

তেওঁ নেপালী সেনাৰ এজন সন্মানীয় জেনেৰেলও আছিল। 


সেৱাৰ সময়ত জেনেৰেল ৰাৱাটক পৰম বিশ্বস্ত সেৱা পদক, উত্তম যুদ্ধ সেৱা পদক, অতী বিশ্বত সেৱা পদক, বিশ্বসেৱা পদক, যুদ্ধ সেৱা পদক আৰু সেনা পদকৰে সজ্জিত কৰা হৈছে।


ৰাৱাটৰ জন্ম উত্তৰৰাজ্য উত্তৰাখণ্ডৰ পাউৰী জিলাত হৈছিল। তেওঁৰ পৰিয়ালে বহু প্ৰজন্ম ধৰি ভাৰতীয় সেনাক সেৱা আগবঢ়াই আহিছিল। তেওঁৰ দেউতাক লক্ষ্মণ সিং ৰাৱাটে সেনাবাহিনীত লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

৬৩ বছৰীয়া ব্যক্তিজন ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী, খড়কৱাছলা আৰু ডেৰাডুনৰ ভাৰতীয় সামৰিক একাডেমীৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰ আছিল, য'ত তেওঁক 'সন্মানৰ তৰোৱাল' প্ৰদান কৰা হৈছিল। তেওঁ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ফৰ্ট লিভেনৱৰ্থত কমাণ্ড আৰু জেনেৰেল ষ্টাফ পাঠ্যক্ৰমতো অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।


১৯৭৮ চনৰ ডিচেম্বৰমাহত ৰাৱাটক তেওঁৰ দেউতাকৰ দৰে একেটা গোটতে ভাৰতীয় সেনাত নিযুক্তি দিয়া হয়, যি হৈছে ১১ গোৰ্খা ৰাইফলছৰ পঞ্চম বেটেলিয়ন। 

এজন শিক্ষাগত ভাৱে প্ৰৱণ সেনাপতি ৰাৱাটে ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা আৰু নেতৃত্বৰ ওপৰত অসংখ্য প্ৰবন্ধ ৰচনা কৰিছে, যিবোৰ বিভিন্ন আলোচনী আৰু প্ৰকাশনত প্ৰকাশিত হৈছে।  


তেওঁক মাদ্ৰাজ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা প্ৰতিৰক্ষা অধ্যয়নত 'এমফিল' বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল।


তেওঁৰ মেনেজমেণ্টত ডিপ্লোমা আৰু কম্পিউটাৰ অধ্যয়নত আন এটা ডিপ্লোমা আছে। তেওঁ সামৰিক মাধ্যমৰ কৌশলগত অধ্যয়নৰ ওপৰত গৱেষণাও সম্পূৰ্ণ কৰিছে আৰু 2011 চনত মীৰাটৰ চৌধুৰী চৰণ সিং বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ডক্টৰেট অফ ফিলোচফি (পি,এইচ,ডি) বঁটা লাভ কৰিছিল।


জেনেৰেল ৰাৱাটৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্যকলাপ আৰু ব্যস্ততা


পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে:  

ৰাৱাটৰ নেতৃত্বত ভাৰতীয় সেনাই পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে কিছুমান কঠোৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁৰ কাৰ্যকালত ভাৰতীয় বায়ু সেনাই ২০১৯ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত বালাকোট আক্ৰমণ কৰাৰ সময়ত সেনাই পাকিস্তানৰ সৈতে সীমান্তত শক্তিশালী প্ৰতিৰক্ষা প্ৰদান কৰিছিল। 


ঘটনাক্ৰমে, তেওঁ নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাত পাকিস্তান সেনাৰ দ্বাৰা অপ্ৰৰোচিত যুদ্ধবিৰতি উলংঘনৰ শক্তিশালী প্ৰতিশোধ নিশ্চিত কৰিছিল।


চীনৰ বিৰুদ্ধে:  

পাকিস্তানৰ উপৰিও, তেওঁ চীনৰ সৈতে সীমান্তত সামৰিক বিষয়বোৰো পৰিচালনা কৰিছে, দুমাহ ধৰি চলি থকা ডোকলাম অচলাৱস্থাৰ পিছত। তেওঁ নিয়মীয়া সীমান্ত বৈঠক, বাৰ্তালাপ আৰু যুটীয়া অনুশীলনৰ জৰিয়তে ভাৰত আৰু চীনৰ সৈন্যবাহিনীৰ মাজত উন্নত সম্পৰ্ক গঢ়ি তোলাত সহায় কৰিছিল। 


এজন সেনা প্ৰধান হিচাপে, জেনেৰেল ৰাৱাটে 2017 চনত 73 দিনৰ বাবে ভাৰত-ভূটান-চীন ত্ৰি-জংচনৰ ডোকলাম মালভূমিত চীনা পি,এল,এ ৰ ওচৰত থিয় দিছিল। 


ম্যানমাৰ ষ্ট্ৰাইক:  

তেওঁ উত্তৰ-পূবত উগ্ৰবাদ হ্ৰাস কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল, তেওঁৰ কেৰিয়াৰৰ অন্যতম মুখ্য বিষয় আছিল ২০১৫ চনত ম্যানমাৰত সীমান্ত পাৰ হৈ চলোৱা অভিযান য'ত ভাৰতীয় সেনাই এন,এছ,চি,এন-কে উগ্ৰপন্থীৰ আক্ৰমণৰ সফল সঁহাৰি দিছিল। 


ৰাৱাটৰ তত্বাৱধানত ডিমাপুৰস্থিত তৃতীয় কৰ্পৰ অপাৰেচন কমাণ্ডৰ পৰা এই অভিযান টো পৰিচালনা কৰা হৈছিল। 

তেওঁ ২০১৬ চনৰ চাৰ্জিকেল ষ্ট্ৰাইকৰ পৰিকল্পনাৰ অংশ আছিল, য'ত ভাৰতীয় সেনাই নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখা পাৰ হৈ পাকিস্তান অধিকৃত কাশ্মীৰলৈ গৈছিল। 


সেনা প্ৰধান হিচাপে ৰাৱাটৰ আন এটা সাফল্য: 

ৰাৱাটেও সেনাগঠনত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। প্ৰশাসনিক ফ্লেব হ্ৰাস কৰা, দ্বৈততা হ্ৰাস কৰা আৰু যুঁজৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে সেনাৰ পুনৰ গঠনত তেওঁ মৌলিক অধিকাৰ আছিল। 


তেওঁ লগতে নিশ্চিত কৰিছে যে যন্ত্ৰটোৰ পিছফালৰ মানুহজন গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ থাকে, তেওঁলোকক আমেৰিকাৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা নতুন এছল্ট ৰাইফলৰে সজ্জিত কৰে। সেনাৰ আধুনিকীকৰণতো তেওঁ গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল। 


অৱশ্যে, তেওঁৰ কাৰ্যকালও বিতৰ্কৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল। তেওঁৰ কাৰ্যকালত, সেনাই বিকলাঙ্গতা পেঞ্চনৰ ওপৰত কৰ আৰোপ কৰাৰ চৰকাৰৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে, যাৰ ফলত বিকলাঙ্গ প্ৰাক্তন সকলৰ মাজত ক্ষোভৰ সৃষ্টি হয়। তেওঁৰ অধীনত সেনানিবাসৰ ৰাস্তাবোৰ সাধাৰণ লোকৰ বাবে মুকলি কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত সামৰিক সম্প্ৰদায়ৰ দ্বাৰা নিৰাপত্তাৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছিল।  

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ অভিযান:

যেতিয়া বিপিন ৰাৱাটে ২০০৮ চনত ডেমক্ৰেটিক ৰিপাব্লিক অৱ কঙ্গোত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ উত্তৰ কিভু ব্ৰিগেডৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল, বিশ্বৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল শান্তি ৰক্ষা অভিযানৰ বাবে বিষয়বোৰ খুব ভাল দৰে চলি থকা নাছিল, যাক ইয়াৰ ফৰাচী সংক্ষিপ্ত নাম এম.ও.এন.ইউ.চি.-য়ে জনা যায়।


স্থানীয় লোকসকলে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শান্তিৰক্ষীসকলক ঘৃণা কৰিছিল, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ জীৱনত কি পাৰ্থক্য আনিছিল বুলি প্ৰশ্ন কৰিছিল আৰু মিছনটোৱে তেওঁলোকক সুৰক্ষা দিয়াৰ বাবে কম কাম কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল। খঙাল জনতাই প্ৰায়ে উত্তৰ কিভুৰ ৰাজধানী গোমাৰ ৰাস্তাত আৰু ভাৰতীয় ব্ৰিগেড অৱস্থিত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বাহন সমূহত শিল নিক্ষেপ কৰিছিল।

জেনেৰেল ৰাৱাট এজন ব্ৰিগেডিয়াৰ আছিল যেতিয়া তেওঁক ২০০৮ চনৰ আগষ্টত ভাৰতীয় সেনাৰ কমাণ্ড কৰিবলৈ কঙ্গোলৈ পঠোৱা হৈছিল, তেতিয়া বিদেশৰ মাটিত সৰ্ববৃহৎ নিযুক্তি। তেওঁ দৌৰি থকা মাটিত খুন্দা মাৰিছিল আৰু শান্তিৰক্ষীসকলে কঙ্গোৰ সংকট নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰি থকাৰ কাৰণটো সোনকালে বুজি পাইছিল, যাক পূৰ্বতে 'জাইৰ' বুলি জনা গৈছিল।


ৰাৱাটে তেওঁৰ আগমনৰ এমাহৰ ভিতৰত মখমল-হাতমোজাৰ ৰণনীতিটো লোহাৰ মুঠিলৈ পুনৰ প্ৰস্তুত কৰিছিল, সঘনাই অসামৰিক লোকৰ মৃত্যুৰ বাবে দায়ী বিদ্ৰোহী গোটবোৰৰ দ্বাৰা ধাৰণ কৰা স্থানবোৰ ৰখাৰ বাবে আক্ৰমণকাৰী হেলিকপ্টাৰৰ ব্যৱহাৰকৰ্তা, শিশু সৈনিক নিয়োগ আৰু লাখ লাখ লোকক স্থানচ্যুত কৰাৰ কৰ্তৃত্ব প্ৰদান কৰিছিল।


কঙ্গোৰ আভ্যন্তৰীণ সংঘৰ্ষ ৰৈ যোৱাৰ লগে লগে, তেওঁ বিদ্ৰোহীসকলক চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ কৰিবলৈ আৰু টংগা, কন্যাবায়োঙ্গা, ৰুটচুৰু আৰু বুনাগানাৰ দৰে ফ্লেচপইণ্টত শান্তি প্ৰয়োগ কৰিবলৈ মেচিনগান আৰু কামানেৰে প্ৰৱঞ্চিত পদাতিক যুঁজাৰু বাহন সমূহ মোতায়েন কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল।


ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বেনাৰত গতিশীল নেতৃত্ব প্ৰদান কৰাৰ কৃতিত্ব সেনাপতিক দিয়া হয়। ভাৰতীয় শান্তিৰক্ষীসকলে তেওঁৰ নেতৃত্বত মখমলৰ হাতমোজাৰ পৰা লোহাৰ মুঠিলৈ তেওঁলোকৰ দৃষ্টিভংগী সলনি কৰিছিল।


চি,ডি,এছ বিপিন ৰাৱাট জীৱনী: জন্ম, বয়স, মৃত্যু, পৰিয়াল, শিক্ষা, সামৰিক কেৰিয়াৰ, অন্তিম সংস্কাৰ, আৰু অধিক।


চি,ডি,এছ বিপিন ৰাৱাট জীৱনী: জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাট আছিল ভাৰতৰ প্ৰথম চি,ডি,এছ যি তেওঁৰ পত্নী মধুলিকা ৰাৱট আৰু কৰ্মচাৰীৰ সৈতে তামিলনাডুৰ কুনুৰত 8 ডিচেম্বৰ 2021 তাৰিখে আই,এ,এফ হেলিকপ্টাৰ এম,আই-17 ভি5 দুৰ্ঘটনাত নিহত হৈছিল। হেলিকপ্টাৰত থকা ১৪ জন সদস্যৰ ভিতৰত ১৩ জনক মৃত ঘোষণা কৰা হৈছিল। ভাৰতীয় সেনাই চি,ডি,এছ ৰাৱাট, তেওঁৰ পত্নী আৰু ব্ৰিগেডিয়াৰ লিডাৰক ইতিবাচকভাৱে চিনাক্ত কৰিছিল যাক 10 ডিচেম্বৰ 2021 তাৰিখে বিশ্ৰাম দিয়া হৈছিল। চিনাক্তকৰণ সম্পূৰ্ণ নোহোৱালৈকে বাকী ১০ টা মৃতদেহ সেনা ঘাটি চিকিৎসালয়ৰ শৱগৃহত ৰখা হৈছিল। এয়াৰ চীফ মাৰ্শ্বেল মানবেন্দ্ৰ সিঙৰ নেতৃত্বত ত্ৰি-সেৱা তদন্তৰ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল আৰু ব্লেক বক্সটো উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল। এই দুখজনক দুৰ্ভাগ্যজনক মুহূৰ্তত, চি,ডি,এছ বিপিন ৰাৱাটৰ জীৱনৰ ওপৰত ঘোৰ আমানিশা নামি আহিছিল।


চিডিএছ বিপিন ৰাৱাট জীৱনীঃ

তামিলনাডুৰ কুনুৰত চিডিএছ বিপিন ৰাৱাট, পত্নী মধুলিকা ৰাৱট আৰু আন ১২ জন ব্যক্তিৰ সৈতে আইএএফ হেলিকপ্টাৰ এমআই-১৭ভি৫ দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হয়।  


হেলিকপ্টাৰত থকা ১৪ জন সদস্যৰ ভিতৰত ১৩ জনক মৃত ঘোষণা কৰা হৈছে। ভাৰতীয় সেনাই এতিয়ালৈকে চিডিএছ ৰাৱাট, তেওঁৰ পত্নী আৰু ব্ৰিগেডিয়াৰ লিডাৰক ইতিবাচকভাৱে চিনাক্ত কৰিছে। চিনাক্তকৰণ সম্পূৰ্ণ নোহোৱালৈকে বাকী ১০ টা মৃতদেহ সেনা ঘাটি চিকিৎসালয়ৰ শৱগৃহত ৰখা হ'ব। 


চিডিএছ জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাটক তেওঁৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াত ১৭ টা বন্দুকৰ অভিবাদন জনোৱা হৈছিল য'ত ৮০০ জন সামৰিক কৰ্মী উপস্থিত আছিল। ব্ৰিগেডিয়াৰ লিডাৰকো আজি সম্পূৰ্ণ সামৰিক সন্মানেৰে বিশ্ৰাম দিয়া হৈছিল। জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাট আৰু তেওঁৰ পত্নী মধুলিকা ৰাৱটে তেওঁলোকৰ জীয়েক কৃতিকা আৰু তাৰিণীক এৰি থৈ গৈছে আৰু ব্ৰিগেডিয়াৰ লিডাৰে তেওঁৰ পত্নী আৰু জীয়েকক এৰি গৈছে। 


এই শোকাৱহ দুৰ্ঘটনাৰ একমাত্ৰ জীৱিত গ্ৰুপ কেপ্টেইন বৰুণ সিঙৰ স্বাস্থ্যৰ অৱস্থা সংকটজনক। তেওঁ বেংগালুৰুৰ কমাণ্ড হস্পিটেলত জীৱন সমৰ্থনত আছে। তেওঁক চুলুৰ এয়াৰ বেচলৈ লৈ যোৱা হৈছিল য'ৰ পৰা তেওঁক বিমানেৰে বেংগালুৰুলৈ লৈ যোৱা হৈছিল। 


দুৰ্ঘটনাটোৰ কাৰণ জানিবলৈ ত্ৰি-সেৱা তদন্তৰ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। ইয়াৰ নেতৃত্ব দিব এয়াৰ চীফ মাৰ্শ্বেল মানবেন্দ্ৰ সিঙে। দুৰ্ভাগ্যজনক আইএএফ হেলিকপ্টাৰৰ ক'লা বাকচটো উদ্ধাৰ কৰা হৈছে। 


এই দুখজনক দুৰ্ভাগ্যজনক মুহূৰ্তত, আমি চিডিএছ বিপিন ৰাৱাটৰ জীৱনৰ ওপৰত এবাৰ চকু ফুৰাওঁ আহক।  


চি.ডি.এছ. বিপিন ৰাৱাট: জন্ম, প্ৰাৰম্ভিক জীৱন, আৰু শিক্ষা

জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাট ভাৰতীয় সেনাৰ এজন চাৰিতাৰকা সেনাপতি আছিল যাক 2021 চনৰ 31 ডিচেম্বৰত ভাৰতৰ প্ৰথম চিডিএছ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। তেওঁ ২০২০ চনৰ ১ জানুৱাৰীত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। 


চিডিএছ বিপিন ৰাৱাট জন্মৰ বিষয়ে:

  • জন্ম: 16 মাৰ্চ 1958 (পাউৰী, উত্তৰাখণ্ড)
  • মৃত্যু: 8 ডিচেম্বৰ 2021 (কুনুৰ, তামিলনাডু) 
  • বয়স: 63 বছৰ 
  • শিক্ষা:
  • ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী (B.Sc)।
  • আই.এম.এ. ডিফেন্স
  • সেৱা কৰ্মচাৰী মহাবিদ্যালয় (এমফিল)
  • আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আৰ্মি কমাণ্ড এণ্ড জেনেৰেল ষ্টাফ কলেজ (আইএলই)
  • চৌধুৰী চৰণ সিং বিশ্ববিদ্যালয় (পিএইচডি)


পত্নী মধুলিকা ৰাৱট পিতৃ লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল লক্ষ্মণ সিং ৰাৱট ইয়ৰ্ছ অফ চাৰ্ভিচ 16 ডিচেম্বৰ 1978 – 8 নৱেম্বৰ 2021 বঁটা।

  1. পৰম বিশ্বত সেৱা পদক
  2. উত্তম যুধ সেৱা পদক
  3. আতি বিশ্বত সেৱা পদক
  4. যুধ সেৱা পদক
  5. সেনা পদক
  6. বিশ্বত সেৱা পদক


জন্ম আৰু পৰিয়াল

প্ৰতিৰক্ষা কৰ্মচাৰী প্ৰধান জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাটৰ জন্ম উত্তৰাখণ্ডৰ পাউৰীত হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক লক্ষ্মণ সিং ৰাৱাটে ভাৰতীয় সেনাৰ সেৱা আগবঢ়াই লেফটেনেণ্ট-জেনেৰেল পদলৈ উন্নীত হয়। তেওঁৰ মাক উত্তৰাখণ্ডৰ উত্তৰকাশীৰ এগৰাকী প্ৰাক্তন বিধায়কৰ জীয়ৰী আছিল। 

শিক্ষাঃ

 তেওঁ ডেৰাডুনৰ কেম্ব্ৰিয়ান হল স্কুল আৰু চিমলাৰ ছেইণ্ট এডৱাৰ্ডছ স্কুলত আনুষ্ঠানিক শিক্ষা লাভ কৰে আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী, খাদকৱাছলা আৰু ডেৰাডুনৰ ভাৰতীয় সামৰিক একাডেমীত যোগদান কৰে, য'ত তেওঁক 'সন্মানৰ তৰোৱাল' ৰে সন্মানিত কৰা হয়।


লগতে ৱেলিংটনৰ ডিফেন্স চাৰ্ভিচেছ ষ্টাফ কলেজ (ডিএছএছচি) আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আৰ্মি কমাণ্ড আৰু কানছাছৰ ফৰ্ট লিভেনৱৰ্থৰ জেনেৰেল ষ্টাফ কলেজৰ হায়াৰ কমাণ্ড পাঠ্যক্ৰমৰ স্নাতক আছিল।


তেওঁ প্ৰতিৰক্ষা অধ্যয়নত এম.ফিল ডিগ্ৰী আৰু লগতে মাদ্ৰাজ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ব্যৱস্থাপনা আৰু কম্পিউটাৰ অধ্যয়নত ডিপ্লোমা ও লাভ কৰিছিল। সামৰিক মাধ্যমৰ কৌশলগত অধ্যয়নৰ ওপৰত কৰা গৱেষণাৰ বাবে, তেওঁক মীৰাটৰ চৌধুৰী চৰণ সিং বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা ডক্টৰেট অফ ফিলোচফিৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল।


চিডিএছ বিপিন ৰাৱাটৰ সামৰিক কেৰিয়াৰ:

১৯৭৮ চনৰ ১৬ ডিচেম্বৰত চিডিএছ বিপিন ৰাৱাটক ১১ টা গোৰ্খা ৰাইফলছৰ ৫ম বেটেলিয়নত নিযুক্তি দিয়া হয়, যিটো তেওঁৰ পিতৃ লক্ষ্মণ সিং ৰাৱটৰ দৰে একে গোট। তেওঁ বিদ্ৰোহ-বিৰোধী অভিযান চলোৱাত 10 বছৰ অতিবাহিত কৰিছিল আৰু মেজৰৰ পৰা বৰ্তমানৰ চিডিএছলৈকে বিভিন্ন কাম কৰিছিল।  


মেজৰৰ পদত সেৱা আগবঢ়োৱাৰ সময়ত, চিডিএছ বিপিন ৰাৱাটে জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ উৰিৰ এটা কোম্পানীক কমাণ্ড কৰিছিল। তেওঁ কৰ্ণেল হিচাপে কিবিথুত এলএচিৰ কাষত তেওঁৰ বেটেলিয়নক কমাণ্ড কৰিছিল। ব্ৰিগেডিয়াৰ পদলৈ পদোন্নতি পোৱাৰ পিছত, তেওঁ কঙ্গো গণতান্ত্ৰিক গণৰাজ্যৰ (মনুস্কো) সপ্তম অধ্যায়ৰ মিছনত সোপোৰত ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাইফলছৰ 5 টা খণ্ড আৰু বহুজাতিক ব্ৰিগেডক কমাণ্ড কৰিছিল, য'ত তেওঁক দুবাৰকৈ ফৰ্চ কমাণ্ডাৰৰ প্ৰশংসাৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল।


বিপিন ৰাৱাটে উৰিৰ ১৯ তম পদাতিক বিভাগৰ জেনেৰেল অফিচাৰ কমাণ্ডিং হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল যেতিয়া তেওঁ মেজৰ জেনেৰেল পদলৈ পদোন্নতি লাভ কৰিছিল। লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল হিচাপে, তেওঁ পুনেত দক্ষিণ সেনাৰ দায়িত্ব লোৱাৰ আগতে ডিমাপুৰত মুখ্য কাৰ্যালয় থকা তৃতীয় কৰ্পছক কমাণ্ড কৰিছিল।


তেওঁ সেনা কমাণ্ডাৰ গ্ৰেডলৈ পদোন্নতি পোৱাৰ পিছত জেনেৰেল অফিচাৰ কমাণ্ডিং-ইন-চীফ (জিঅ'চি-ইন-চি) চাউদাৰ্ণ কমাণ্ডৰ পদগ্ৰহণ কৰে। অলপ সময় ৰখাৰ পিছত, তেওঁক উপ-সেনা প্ৰধান পদলৈ পদোন্নতি দিয়া হয়। 


তেওঁক ২০১৬ চনৰ ১৭ ডিচেম্বৰত ভাৰত চৰকাৰে ২৭ তম সেনা প্ৰধান হিচাপে নিযুক্তি দিছিল আৰু ২০১৬ চনৰ ৩১ ডিচেম্বৰত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। তেওঁ ভাৰতীয় সেনাৰ চীফ অফ ষ্টাফ কমিটিৰ ৫৭ তম আৰু অন্তিম অধ্যক্ষ হিচাপেও কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। তেওঁক ২০২১ চনৰ ৩০ ডিচেম্বৰত প্ৰথম চিডিএছ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল আৰু ২০২০ চনৰ ১ জানুৱাৰীত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। 


নিযুক্তিৰ ৰেংক তাৰিখ ছেকেণ্ড লেফটেনেণ্ট 16 ডিচেম্বৰ 1978 লেফটেনেণ্ট 16 ডিচেম্বৰ 1980 কেপ্টেইন 31 জুলাই 1984 মেজৰ 16 ডিচেম্বৰ 1989 লেফটেনেণ্ট কৰ্ণেল 1 জুন 1998 কৰ্ণেল 1 আগষ্ট 2003 ব্ৰিগেডিয়াৰ 1 অক্টোবৰ 2007 মেজৰ জেনেৰেল 20 অক্টোবৰ 2011 লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল 1 জুন 2014 জেনেৰেল (চি.ও.এ.এ.এছ.) 1 জানুৱাৰী 2017 জেনেৰেল (চি.ডি.এছ.) 31 ডিচেম্বৰ 2019 চি.ডি.এছ. বিপিন ৰাৱাট: বঁটাসমূহ 


40 বছৰতকৈও অধিক সময় ধৰি চলি থকা তেওঁৰ কৰ্মজীৱনত, চিডিএছ জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাটে বীৰত্ব আৰু বিশিষ্ট সেৱাৰ বাবে বহুতো পদক আৰু সন্মান লাভ কৰিছিল। এইবোৰ তলত উল্লেখ কৰা হৈছে: 


1- পৰম বিশ্বত সেৱা পদক

2- উত্তম যুধ সেৱা পদক

3- আতি বিশ্বত সেৱা পদক

4- যুধ সেৱা পদক   

5- সেনা পদক    

6- বিশ্বত সেৱা পদক

7- ক্ষত পদক    

8- সামন্য সেৱা পদক    

9- বিশেষ সেৱা পদক    

10- অপাৰেচন পৰাক্ৰম মেডেল

11- সান্যা সেৱা পদক    

12- উচ্চ উচ্চতা সেৱা পদক    

13- বিদেশ সেৱা পদক  

14- স্বাধীনতা পদকৰ 14-50 তম বাৰ্ষিকী

15- 30 বছৰদীঘল সেৱা পদক    

16- 20 বছৰদীঘল সেৱা পদক  

17- 9 বছৰদীঘলীয়া সেৱা পদক    

18- মনুস্কো


চিডিএছ বিপিন ৰাৱাট মৃত্যু:

ভাৰতীয় সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ প্ৰতিৰক্ষা প্ৰধানক ভাৰতীয় বায়ু সেনাই মৃত ঘোষণা কৰিছিল। তেওঁ তামিলনাডুৰ কুনুৰৰ ওচৰত দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হোৱা আইএএফ এম,আই 17 ভি5 হেলিকপ্টাৰত আছিল। 


অনুষ্ঠানটোৰ সময়ৰেখা: আই,এ,এফ হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনা:

1- চিডিএছ জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাটে ছাত্ৰ বিষয়াসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰিবলৈ ৱেলিংটনৰ প্ৰতিৰক্ষা সেৱা কৰ্মচাৰী মহাবিদ্যালয়লৈ এক নিৰ্ধাৰিত ভ্ৰমণত আছিল।

২- আই,এ,এফ এম,আই ১৭ ভি৫ হেলিকপ্টাৰে ২০২১ চনৰ ৮ ডিচেম্বৰৰ পুৱা ১১:৪৮ বজাত চুলুৰ বিমান ঘাটিৰ পৰা উৰা মাৰিছিল আৰু দুপৰীয়া ১২:১৫ বজাত ৱেলিংটনত অৱতৰণ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছিল।

3- আনুমানিক 12:08 বজাত, চুলুৰ এয়াৰ বেছৰ এয়াৰ ট্ৰেফিক কণ্ট্ৰোলে হেলিকপ্টাৰৰ সৈতে সম্পৰ্ক হেৰুৱাইছিল।

4- তাৰ পিছত, কেইজনমান স্থানীয় লোকে কুনুৰৰ ওচৰৰ অৰণ্যত জুই দেখি ঘটনাস্থলীলৈ দৌৰি গৈছিল।

৫- স্থানীয় লোকে জুইত আৱৰি থকা এখন সামৰিক হেলিকপ্টাৰৰ ধ্বংসাৱশেষ দেখিছিল।

6- ওচৰৰ স্থানীয় প্ৰশাসনৰ উদ্ধাৰকাৰী দল ঘটনাস্থলীত উপস্থিত হয় আৰু দুৰ্ঘটনাস্থলীৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।

৭- ধ্বংসাৱশেষৰ পৰা উদ্ধাৰ হোৱা সকলোকে ততাতৈয়াকৈ ৱেলিংটনৰ সামৰিক চিকিৎসালয়লৈ লৈ যোৱা হৈছিল।

8- দুৰ্ভাগ্যজনক হেলিকপ্টাৰখনত থকা মুঠ 14 জন লোকৰ ভিতৰত 13 জন আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈ মৃত্যুবৰণ কৰিছিল।

9- গ্ৰুপ কেপ্টেইন বৰুণ সিং হৈছে শোকাৱহ দুৰ্ঘটনাটোৰ একমাত্ৰ জীৱিত ব্যক্তি। তেওঁৰ অৱস্থা তেতিয়া সংকটজনক আছিল কিন্তু স্থিৰ আছিল। 

১০- অন্তিম সংস্কাৰৰ বাবে ১১ ডিচেম্বৰ তাৰিখে সন্ধিয়াৰ ভিতৰত ১৩ জন লোকৰ নশ্বৰ দেহ দিল্লীলৈ অনা হ'ব। 


লগতে, | পঢ়ক তামিলনাডুত চিডিএছ বিপিন ৰাৱাটৰ হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত: জাহাজত থকা লোকসকলৰ তালিকা আৰু তেওঁলোকৰ পদবী পৰীক্ষা কৰক

ভাৰতীয় প্ৰতিৰক্ষা কৰ্মচাৰী প্ৰধানৰ (চিডিএছ) কাৰ্যবোৰ কি?


জীৱনী | সেনাপ্ৰধান বিপিন ৰাৱাট- বীৰত্ব আৰু উৎকৰ্ষতাৰ এক গাথা:

বুধবাৰে তামিলনাডুৰ কুনুৰৰ ওচৰত হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাত প্ৰতিৰক্ষা বিভাগৰ প্ৰধান বিপিন ৰাৱাটৰ মৃত্যু হয়। ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ (আইএএফ) বিমানখনে আন সেনা বিষয়াসকলকো কঢ়িয়াই নিছিল বুলি জনা গৈছিল। 


চিডিএছ বিপিন ৰাৱাটৰ পত্নী মধুলিকা ৰাৱটৰো দুৰ্ঘটনাটোত মৃত্যু হৈছিলনে?


শীৰ্ষ পদত নিযুক্ত হোৱা প্ৰথম গৰাকী সেনা প্ৰধান হোৱাৰ সন্মানীয় পদবী ধাৰণ কৰাটো তেওঁৰ বহুতো প্ৰশংসাৰ ভিতৰত এটা আছিল।


Post a Comment

0 Comments